Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
27.09.2023 po Okna

Wszystko na temat okien – kompleksowy poradnik

Jak dobrać okna? To pytanie, które każdego dnia zadają sobie inwestorzy przytłoczeni nadmiarem opcji do wyboru. Na rynku dostępne są niezliczone modele i warianty stolarki okiennej. Jednak tylko wybierając najwyższą jakość i wariant odpowiedni do warunków panujących w miejscu, w którym ma być ona zamontowana, zyskamy pewność na długie lata.

Chcesz wiedzieć, jak wybrać najwyższej klasy i dopasowane do swoich potrzeb okna? Poradniki Krispol to solidna porcja wiedzy w przystępnej formie, dzięki której znalezienie najlepszej opcji przestanie być czarną magią. Poniżej zamieściliśmy linki do porad dotyczących okien, które już wcześniej znalazły się na naszej stronie.

Różne rodzaje okien

Poznaj różne rodzaje okien

W Krispol oferujemy różne rodzaje okien. Bardzo popularną opcją są oczywiście klasyczne okna plastikowe (PVC, zwane potocznie oknami PCV). Obecnie wykorzystuje się je zarówno w nowoczesnym budownictwie, jak i przy modernizacji starszych budynków. Ich zaletą jest wyjątkowa uniwersalność połączona z klasycznym wyglądem.

Na szczególną uwagę zasługują nowoczesne okna aluminiowe. Charakteryzuje je bardzo dobra statyka oraz wyjątkowa odporność na warunki zewnętrzne, takie jak wilgoć czy zmiany temperatury. To bardzo trwałe i solidne rozwiązanie. W dodatku właściwości aluminium pozwalają na tworzenie stolarki w nietypowych kształtach i rozmiarach.

Poniżej znajdziesz szczegółowe poradniki o oknach PVC i aluminiowych, ale także o ich wyjątkowym połączeniu – oknach hybrydowych.

Okna
Okna PVC (PCV)
Okna Hybrydowe
Okna Aluminiowe

Jesteś przed zakupem okien do swojego domu (mieszkania) i masz mnóstwo pytań?

Przygotowaliśmy szereg artykułów, dzięki którym kupno okien będzie znacznie łatwiejsze. Dołożyliśmy starań, by odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Znajdziesz wśród nich informacje pozwalające rozwiać wszelkie wątpliwości związane z takimi kwestiami jak:

  • jakie okna wybrać, by zadbać o maksymalną szczelność?
  • czym różnią się od siebie profile okien różnego typu?
  • czym są szyby zespolone i jaką rolę pełnią w oknach energooszczędnych?
  • czy wykończenie stolarki okiennej należy dobierać do elewacji, czy do wnętrza domu?
Ciepłe i energooszczędne okna pvc

Szukasz naprawdę ciepłych i energooszczędnych okien plastikowych?

Czy wiesz, że przez okna i drzwi o słabych właściwościach izolacyjnych tracisz nawet 20-25% wyprodukowanego ciepła? Dlatego wysokiej jakości okna pozwalają zmniejszyć wydatki na ogrzewanie.

Zależy Ci na tym, by jak najlepiej ochronić swój dom przed ciepła? Idealnym rozwiązaniem będą tzw. ciepłe okna. W ten sposób określa się modele, które pozwalają chronić budynek przed przeciągami będącymi wynikiem nieszczelności. Jednocześnie są to okna energooszczędne, które gwarantują doskonałą izolacyjność cieplną.

Od 2021 roku wymagany jest montaż okien, których współczynnik przenikania ciepła wynosi nie więcej niż 0,9 W/(m2K). Oznacza to, że odpowiadają one również wymogom, jakie musi spełnić dom pasywny. To modele, w których wykorzystano szyby zespolone składające się z trzech pojedynczych szyb, między którymi znajdują się komory wypełnione kryptonem lub argonem. Dowiedz się, jak dobrać okna tego typu z ofertą KRISHOME (dawniej KRISPOL), jakie opcje masz do wyboru oraz czym wyróżniają się na tle tradycyjnych wariantów.

Podpowiadamy też, w jaki sposób możesz zyskać dofinansowanie do wymiany okien, korzystając z programu Czyste Powietrze. Dowiedz się też, ile możesz zaoszczędzić na co dzień i co jeszcze zyskasz, montując energooszczędne okna o wysokiej izolacyjności akustycznej i termicznej.

Dowiedz się jak dofinansować swój zakup okien z termomodernizacji i dopłat

Wybierając okna należy zwrócić uwagę na to, czy na pewno są one energooszczędne i zgodne z obowiązującymi normami. Możliwe jest bowiem uzyskanie dofinansowania ich wymiany dzięki takim mechanizmom jak program Czyste Powietrze czy ulga termomodernizacyjna. Wymiana okien jest bowiem jednym z najważniejszych etapów termomodernizacji budynku.

W dzisiejszych czasach więcej uwagi niż kiedykolwiek poświęcamy takim kwestiom jak ochrona środowiska. Duży nacisk kładziony jest na oszczędzanie energii, również cieplnej. Nowoczesne okna sprawiają, że ciepło z mieszkania ucieka na zewnątrz w znacznie mniejszym stopniu niż do tej pory. Pozwala to obniżyć koszty ogrzewania w budynkach, poprawiając standard życia mieszkańców.

Jako sprzedawca produktu, jakim są energooszczędne okna zgodne z obowiązującymi normami, podpowiadamy, co zrobić, by skorzystać z dostępnych form dofinansowania – tak, aby każdy mógł cieszyć się nowoczesną stolarką i ciepłym, bardziej ekologicznym domem. Wyjaśniamy, jakie formy wsparcia są najkorzystniejsze oraz jakie warunki trzeba spełnić, by dołączyć do grona beneficjentów rządowego programu.

Montaż okna

Chcesz się dowiedzieć, jak zorganizować montaż lub wymianę okien?

Zakup dobrych okien to nie wszystko. Trzeba też pamiętać o ich poprawnym zamontowaniu – szczególnie w przypadku modeli energooszczędnych. Błędy w trakcie montażu stolarki okiennej powodują bezpowrotną utratę jej walorów użytkowych. Dlatego w KRISHOME (dawniej KRISPOL) kładziemy szczególny nacisk na propagowanie wiedzy o tym, jak ważny jest poprawny i szczelny montaż okien, wykonywany przez profesjonalistów.

Na jakie kwestie należy zwrócić szczególną uwagę, by przedsięwzięcie to przebiegło prawidłowo?

Przede wszystkim zadbaj o dobrą ekipę. Kompetentny monter jest osobą z wykształceniem technicznym lub zawodowym związanym najczęściej z budownictwem. Może mieć za sobą także specjalistyczne kursy oraz praktyczne i teoretyczne szkolenia. Musi posiadać umiejętność biegłego czytania planów oraz rysunków technicznych. Oczywiście musi dysponować także odpowiednimi narzędziami oraz umieć się nimi posługiwać.

Monter musi posiadać doświadczenie przy różnego typu pracach budowlanych i remontowych związanych z montażem okien, a także orientować się w nowościach rynkowych i branżowych trendach. Dzięki temu możesz mieć pewność, że wszystko zostanie zamontowane poprawnie, niezależnie od tego, czy stawiasz na klasyczne rozwiązania, czy np. mniej typowy sposób otwierania okna.

To nie tylko osoba, która umieści Twoje okna we właściwym miejscu; doświadczony monter zadba też o to, by prace wykonane zostały zgodnie z wymaganiami warunków technicznych pomieszczenia i pomoże dobrać najlepsze rozwiązania dla danego budynku.

Kluczem do prawidłowego montażu okien jest również prawidłowe przygotowanie otworu okiennego. Najczęściej polega ono na odpowiednim wyprostowaniu i wygładzeniu wnęki oraz usunięciu wszelkich zanieczyszczeń. To tak naprawdę fundament wszystkich prac montażowych. Nawet najwyższej jakości okno osadzone w źle przygotowanym lub nieoczyszczonym otworze nie będzie spełniać swojej funkcji. Nie tylko odczujesz to na co dzień za sprawą charakterystycznego „ciągnięcia od okna”; możesz również nie doczekać się spodziewanego obniżenia kosztów eksploatacji budynku.

Zapoznaj się z przygotowanymi przez nas poradnikami by mieć pewność, że Twoje okna zostaną osadzone w dobrze przygotowanych otworach oraz umieć wskazać konieczność wykonania ewentualnych poprawek.

Szukasz praktycznych porad dotyczących okien?

Dobre okno – czyli jakie? Na to oraz wiele innych pytań odpowiadamy w cyklu artykułów, dzięki którym dogłębnie poznasz okna PCV. Wyjaśniamy w nich wszystko, co należy wiedzieć na ich temat przed zakupem. Po lekturze naszych poradników żadne kwestie techniczne nie będą dla Ciebie tajemnicą.

Przybliżymy najważniejsze parametry, jakimi powinny cechować się okna plastikowe. Dowiesz się też, na co zwrócić uwagę podczas wybierania oferty i podpisywania umowy ze sprzedawcą.

Poruszamy także temat bezpieczeństwa. Dowiesz się, co sprawia, że dany produkt może zostać zakwalifikowany jako okno antywłamaniowe oraz jakie opcje masz w tej dziedzinie do wyboru – począwszy od całego okna po dodatkowe elementy zabezpieczające je przed wyważeniem lub rozwierceniem.

Przygotowaliśmy również szereg artykułów dotyczących dbania o już zainstalowane okna. Wybierając wysokiej jakości produkt należy oczekiwać, że będzie on bezawaryjnie działać przez dziesięć, a nawet dwadzieścia lat. W praktyce wielu inwestorów znacznie szybciej zaczyna skarżyć się na problemy z oknami – nawet jeśli zostały one prawidłowo dobrane i zamontowane. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim nie zapominaj o regularnej konserwacji. Oraz… czy wiesz, że okna również mają instrukcję obsługi?

To i wiele innych nieoczywistych kwestii znajdziesz w naszej bazie wiedzy o oknach. Nie daj się zaskoczyć i zostań ekspertem w tej dziedzinie dzięki poradnikom KRISHOME (dawniej KRISPOL).

Okno w kuchni
Okno w łazience
Okno w kuchni

I parę porad dotyczących wyglądu okien i ich otoczenia w domu

Oprócz parametrów technicznych bardzo ważny jest również wygląd okien. Ich kolor ma ogromne znaczenie dla wyglądu elewacji budynku, a także spójności aranżacji wnętrz. Dlatego wybierając kolor ramy okiennej warto kierować się nie tylko własnymi upodobaniami, ale i wskazówkami przygotowanymi przez architektów oraz profesjonalnych projektantów wnętrz.

W poradnikach KRISHOME (dawniej KRISPOL) podpowiadamy, jaki kolor okien najlepiej wybrać oraz jaki styl wykończenia pasuje do poszczególnych pomieszczeń. Doskonale wiemy, że podjęcie decyzji na ten temat nie jest łatwe – dlatego dołożyliśmy starań, by maksymalnie ułatwić Ci cały ten proces.

Dzięki kompleksowym poradom KRISHOME (dawniej KRISPOL) żadna kwestia związana z oknami Cię nie zaskoczy. Dbamy nie tylko o to, by nasi klienci wybrali najlepsze dla siebie produkty, ale także by mogły one doskonale spełniać swoją funkcję przez lata.

W jednym miejscu zebraliśmy zarówno podstawową, jak i bardziej szczegółową wiedzę o najważniejszych właściwościach okien oraz wszystkim, o czym należy pamiętać wybierając konkretny model. Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Zapraszamy do kontaktu! Z chęcią przybliżymy Ci inne kwestie, dzięki którym o wiele łatwiej wybierzesz swoje wymarzone okna.