Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
26.09.2023 po Ekspert radzi

Cała skąpana w słońcu, czyli okno w łazience

Okna w łazience, to najczęściej domena domów jednorodzinnych. W blokach starszej generacji niestety są one rzadkością. Dobrze zaplanowane i przemyślane okno w łazience posiada bardzo wiele zalet, o których piszemy w tym artykule.

Łazienka to miejsce, w którym każdego dnia spędzamy sporo czasu. To tutaj zaczynamy i kończymy dzień pielęgnacyjnymi rytuałami. Traktujemy ją jako oazę prywatności i to właśnie o pierwszeństwo pobytu w tej części domu toczymy boje z pozostałymi domownikami.

Jedną z największych zalet okna w łazience jest naturalne światło w tym pomieszczeniu, co z pewnością docenią w szczególności panie, które codziennie wykonują makijaż. Doświetloną światłem dziennym łazienkę można także ozdobić kwiatami doniczkowymi, które wymagają jasnego stanowiska. W ciemnym pomieszczeniu większość z nich nie miałoby szansy przetrwać. Dzięki dostępowi naturalnego światła, oszczędzamy także energię elektryczną, co wymiernie przekłada się na wysokość rachunków za prąd.

Efektywna wentylacja

Kolejną ważna zaletą okna w łazience jest możliwość wentylacji i wietrzenia. Łazienka to miejsce, w którym panuje wysoka wilgotność. To doskonały mikroklimat dla rozwoju pleśni i grzybów, które stanowią duże zagrożenie dla naszego zdrowia. Okno w łazience to najlepszy sposób na skuteczną cyrkulację pomieszczenia. Szczególnie polecamy okna z mikrowentylacją lub stopniowanym uchyłem (możemy wtedy stopniować poziom napływu powietrza). Najlepszym rozwiązaniem jest okucie odstawne, które umożliwia wietrzenie szczelinowe, a co za tym idzie dużą wymianę powietrza przy jednoczesnym niskim spadku temperatury.

Prywatność na celowniku?

Jednym z głównych argumentów przeciwników okien w łazience jest obawa przed utratą intymności. Na szczęście istnieją sposoby, pozwalające na zachowanie naturalnie oświetlonej łazienki i prywatności. Jednym z nich jest szyba ornamentowa, która łączy walory użytkowe z ozdobnymi. Do dyspozycji mamy także szeroką gamę osłon: zarówno tych montowanych wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Para buch, okno w ruch

Miłośnicy gorących kąpieli muszą się liczyć z obecnością pary wodnej na oknach. Na szczęście nowoczesne okna potrafią rozwiązać ten problem. Okucie z silnikiem activePilot Comfort PADM marki Winkhaus w połączeniu z czujnikiem wilgotności – dba o prawidłowe wietrzenie łazienki po i w trakcie kąpieli. Rozwiązanie stanowi połączenie mechanicznego okucia rozwiernego z dodatkową funkcją obwodowego odstawienia skrzydła od ramy oraz napędu elektrycznego. Dzięki czemu można zaprogramować scenariusz wietrzenia w trybie automatycznym przy zachowaniu wysokiej odporności na włamanie. Jeśli poziom wilgotności osiągnie zaprogramowaną przez użytkownika wartość, okno automatycznie się otworzy, a zamknie dopiero, gdy parametr spadnie poniżej zaprogramowanego poziomu.

Aranżacja okna w łazience – szklana pułapka?

Okno w łazience oprócz wspomnianych wyżej zalet może przysparzać także kłopotów. Przede wszystkim już na etapie projektowania, należy dobrze przemyśleć jego rozmieszczenie, tak aby nie kolidowało z urządzeniami sanitarnymi. Należy wziąć pod uwagę nie tylko jego rozmieszczenie, ale także sposób otwierania i wielkość. Powinniśmy także mieć do niego swobodny dostęp jednak w przypadku sterowania oknem za pomocą pilota, nie jest to aż tak istotne. Dobrze zaplanowane okno stwarza duże możliwości aranżacji, a parapet jest dodatkową przestrzenią, na której można postawić elementy dekoracyjne takie jak kwiaty, zapachowe świece lub słoje wypełnione kolorowymi mydełkami albo muszelkami.