Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
26.09.2023 po Ekspert radzi

4 proste kroki do czystych i zadbanych okien

Wiosna, to doskonały moment, aby zadbać o czystość i konserwację okien z PVC. Wszystko po to, aby jak najdłużej cieszyć się ich niezawodną pracą i nienagannym wyglądem. Nie jest to trudne, jeśli regularnie przestrzega się kilku prostych zasad.

Krok 1: Szyba

To największy element okna, a zarazem ten, o który najłatwiej jest zadbać. Wystarczy tylko systematycznie usuwać z niej kurz i brud za pomocą miękkiej ściereczki lub ręczników papierowych oraz standardowych środków do mycia szklanych powierzchni. Wycierając je od razu do sucha zapobiegamy powstawaniu smug.

Krok 2: Profile

Kolejnym krokiem jest umycie profili okiennych- w wielu przypadkach białych, ale coraz częściej kolorowych lub okleinowanych. Jak pielęgnować je tak, aby jak najdłużej zachowały swój oryginalny odcień, połysk i jednocześnie nie zarysować? Zdecydowanie odradzamy wszelkie środki w postaci proszków, zawierające materiały ścierne lub inne środki chemiczne. Mogą one odbarwiać powierzchnię profili lub zarysować je, doprowadzając do łatwiejszego wnikania w nie kurzu i brudu. Do mycia profili najlepiej sprawdzają się miękkie ściereczki z delikatnym, uniwersalnym płynem czyszczącym. Na rynku dostępne są także specjalne środki do czyszczenia PVC, np. serii Cosmofen. Są one często stosowane przez montażystów, ponieważ skutecznie, a zarazem delikatnie usuwają nawet silne zanieczyszczenia. Można z nich także skorzystać- trzeba jedynie zwrócić uwagę, by wybrać odpowiedni środek- Cosmofen oznaczony liczbą 20, a nie np. 5 lub 10- te będą zbyt silne i mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia profili.

Krok 3: Uszczelki

Na uwagę zasługują także uszczelki w ramie skrzydła i ościeżnicy. Ich zabrudzenie w skrajnym przypadku może prowadzić do powstawania drobnych nieszczelności na obwodzie okna. Aby tego uniknąć, wystarczy systematycznie przecierać je ściereczką z delikatnym, uniwersalnym płynem czyszczącym. Uszczelki są także podatne na twardnienie z upływem czasu. Może to prowadzić do utraty elastyczności, a w konsekwencji do pękania. Aby temu zapobiec, należy je przynajmniej raz w roku smarować gliceryną, olejem do maszyn albo specjalnym preparatem przeznaczonym do ich pielęgnacji, opartym na żywicach silikonowych.

Krok 4: Okucia

Kolejny niezwykle ważny element każdego okna to okucie. Ich konserwacja jest dwuetapowa. Najpierw należy je oczyścić ściereczką z kurzu. Regularnie, raz w roku, należy je także naoliwić. Ma to na celu zapewnienie płynnej pracy mechanizmów przez wiele lat. Stosowane do konserwacji smary i oleje nie powinny zawierać żywic, kwasów, silikonów, ani dodatków uszkadzających powłokę antykorozyjną stali. Najlepiej zastosować specjalne preparaty, pochodzące od producenta okuć. Można się też zdecydować na jeden z dostępnych na rynku kompleksowych zestawów do pielęgnacji okien PVC. Zawierają one specjalistyczne środki do czyszczenia profili, konserwacji okucia i uszczelek.

DIY – Domowy płyn do mycia szyb

Nie od dziś wiadomo, że najlepsze rozwiązania to te najprostsze. Zamiast sklepowych specyfików, można z łatwością samemu przygotować domowy, ekologiczny płyn do mycia szyb.

Potrzebujemy:

  • 1 szklankę octu
  • 1 szklankę wody
  • 2 łyżki soku z pomarańczy lub cytryny
  • butelkę ze spryskiwaczem
  • miękką ściereczkę z mikrofibry

 

Aby na szybach nie osadzał się kurz do mieszanki można dodać kilka kropel gliceryny w płynie (do kupienia w aptece).

Sprawdź także inne produkty marki KRISHOME (dawniej KRISPOL):