Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
26.09.2023 Tomasz Czupryniak Ekspert radzi

Jakie okna wybrać do domu pasywnego?

Okna w domu pasywnym pełnią bardzo ważną rolę. Pomagają ograniczyć straty ciepła i jednocześnie pasywnie pozyskiwać energię cieplną. O tym dlaczego tak ważny jest odpowiedni dobór okien do domu pasywnego i jakie warunki powinny spełniać wyjaśniamy w poniższym tekście.

Okna do domu pasywnego – o czym należy pamiętać przy wyborze?

Okna są niezwykle istotnym czynnikiem decydującym m.in. o komforcie temperaturowym w domu pasywnym. Z uwagi na parametry – wartość współczynnika przenikania ciepła, zawsze są najsłabszym komponentem w całej strukturze przegród zewnętrznych. W chłodnych i zimnych miesiącach, słabej jakości okna powodują niskie temperatury na powierzchniach przeszklenia wewnątrz pomieszczeń i ogromny dyskomfort temperaturowy, który w tradycyjnym budownictwie  wymaga aktywnego ogrzewania w pobliżu okien. Zabieg ten ma zrekompensować straty, jakie powodują przegrody przezierne.

W domu pasywnym nie ma takich problemów gdyż prawidłowo zamontowane okna, wyprodukowane w oparciu o zalecenia Instytutu Budynków Pasywnych w Darmstadt redukują znacznie straty ciepła przez te przegrody. Pomimo dużej powierzchni przeszkleń, są one projektowane w taki sposób, aby w oparciu o obliczenia w programie PHPP przynosiły więcej darmowych zysków z promieniowania słonecznego, niż strat. Taki uzysk energii gwarantuje średnio 30-35% ogólnego zapotrzebowania budynku pasywnego na energię grzewczą.

Jakie okna do domu pasywnego?

Zalecane parametry dla okien w domu pasywnym:

  • Wartość przenikania energii przez szyby: g > 0,5
  • Rama okna: U ≤ 0,80 W/(m2K);
  • Minimalizacja mostków termicznych na łączeniach szyb zespolonych (stosowanie ramek dystansowych z tworzywa sztucznego);
  • Okno bez nawiewników – profil zapewniający całkowitą szczelność;
  • Szczelność  połączeń wszystkich elementów wchodzących w skład okna;
  • Montaż okna zapewniający minimalizację mostków termicznych.
  • Szczelne połączenie okna ze ścianą (szczelność na przenikanie powietrza). Zastosowanie przy montażu odpowiednich taśm zapewniających szczelność powietrzną, izolacyjnych pian rozprężnych, uszczelek;
  • Okna pozbawione zewnętrznych elementów przesłaniających (np. barierki, szprosy);

Autor: Arch. Kamil Wiśniewski, GreenCherry Architecture
Czlonek zespołu Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego
Certyfikator Budynków Pasywnych
Europejski Certyfikowany Planista Budownictwa Pasywnego
Dyrektor Akademii Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej przy PIBPiEO we Wrocławiu
(szkolenia z Europejskim Certyfikatem i wpisem na Europejską Listę Specjalistów, doradztwo)

Sprawdź także inne produkty marki KRISHOME (dawniej KRISPOL):

Więcej o autorze

Tomasz Czupryniak
Kierownik Działu Badań i Rozwoju

Z firmą związany blisko 15 lat. Swoją przygodę w organizacji rozpoczął od obszaru magazynu produkcyjnego startującej produkcji stolarki okienno-drzwiowej PCW, przez planowanie wydziału okleinowania i produkcji systemów okiennych. Obecnie nadzoruje badania i rozwój naszych produktów stolarki okienno-drzwiowej z PCW, systemów konstrukcji aluminiowych oraz osłon zewnętrznych. Tutaj zaczynają się prace koncepcyjne nad zmianami w ofercie produktowej, po to żeby zapewnić przyszłym domownikom komfort i korzyści z wyboru optymalnych rozwiązań dopasowanych do rodzaju i lokalizacji inwestycji.