Wybór okien to jedna z większych inwestycji dla osoby wybierającej stolarkę do swojego wymarzonego domu. W końcu, często po wielu latach budowy i długim etapie wykończeń, przychodzi ten moment, gdy możemy cieszyć się ciepłem domowego ogniska, wymarzonymi czterema ścianami. Czar pryska kiedy okazuje się, że nasze idealne szyby zaczynają parować. Zanim zaczniesz panikować zobacz, kiedy to zjawisko jest zupełnie normalne, a które kwalifikuje się pod reklamację.
Szyby parują od zewnątrz
Efekt skraplania się pary wodnej na zewnętrznej powierzchni szyby zespolonej o wysokiej izolacyjności ciepła jest normalnym zjawiskiem fizycznym, uwarunkowanym w szczególności temperaturą zewnętrznej powierzchni szyby i warunkami atmosferycznymi tj. ciśnieniem oraz poziomem wilgotności panującym na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia, a więc czynnikami, na które nie mamy wpływu. Zjawisko to pojawia się najczęściej w godzinach przedpołudniowych i wieczornych. Przyczyną występowania skraplania jest fakt, że z pomieszczeń, w których zamontowano szyby o dobrej izolacji termicznej przedostaje się na zewnątrz tylko niewielka ilość ciepła. W związku z tym szyba zewnętrzna posiada niską temperaturę, co przy odpowiednio wysokiej wilgotności może powodować pojawienie się pary wodnej na zewnętrznej powierzchni szyby (tzw. punkt rosy).
W oknach starej generacji z szybą pojedynczą, która ma pięciokrotnie słabszą izolację termiczną, zjawisko to może nie występować lub co najwyżej pojawiać się sporadycznie. Przez takie szyby przedostaje się duża ilość ciepła (w postaci strat cieplnych), która podgrzewa powierzchnię zewnętrzną szyby, w efekcie nie dochodzi do pojawienia się pary wodnej na jej powierzchni.
Pojawianie się pary wodnej od zewnętrznej strony pomieszczenia jest bezpośrednim dowodem wysokiej zdolności szyby do zatrzymywania ciepła wewnątrz pomieszczenia. Zatem absolutnie nie trzeba przejmować tym zjawiskiem, a wręcz potwierdza to dobry wybór okien.
Parowanie szyb od wewnątrz – zbyt duża wilgotność
Najczęstszą przyczyną parowania szyby zespolonej jest zbyt duża wilgotność powietrza. W takich miejscach warto zastosować oszklenie o niskim współczynniku przenikania ciepła Ug. Najlepiej też wybrać ciepłą ramkę dystansową, przykładowo w ofercie marki KRISHOME (dawniej KRISPOL) jest ona dostępna w każdym wybranym systemie. Zdarza się jednak, że pomimo zastosowania oszklenia najwyższej jakości, parowanie nadal występuje. Najczęściej sytuacja ma miejsce w pomieszczeniach o naprawdę wysokiej wilgotności, wówczas pomocne mogą być urządzenia nawiewne, które rozwiązują problem. Na etapie wyboru okien warto wziąć pod uwagę pakiet 3-szybowy, wówczas temperatura wewnętrznej szyby nie jest aż tak niska jak przy pakietach 2-szybowych, a co za tym idzie można wyeliminować ryzyko parowania.
Wietrzenie ma znaczenie
Sprawdzonym sposobem na pozbycie się parowania jest po prostu regularne wietrzenie pomieszczeń, gdyż najczęściej przyczyną tego zjawiska jest właśnie nieprawidłowa wentylacja. Najlepsza to ta mechaniczna, jeżeli w naszym pomieszczeniu posiadamy grawitacyjną i problem występuje, warto pomyśleć o wymianie. Na rynku są już dostępne okuciach zapewniające efektywną wentylację nawet w pozycji zamkniętego skrzydła, takimi produktami może się pochwalić marki KRISHOME (dawniej KRISPOL).
Nowoczesne okna to potrafią
Dziś, kiedy okna są elementem pomieszczeń, w których wilgotność może być naprawdę duża (np. łazienek) stosuje się też coraz częściej zautomatyzowane rozwiązania. Okucie, które oferuje marki KRISHOME (dawniej KRISPOL) z silnikiem activePilot Comfort PADM marki Winkhaus w połączeniu z czujnikiem wilgotności – dba o prawidłowe wietrzenie łazienki po i w trakcie kąpieli. Rozwiązanie stanowi połączenie mechanicznego okucia rozwiernego z dodatkową funkcją obwodowego odstawienia skrzydła od ramy oraz napędu elektrycznego. Dzięki czemu można zaprogramować scenariusz wietrzenia w trybie automatycznym przy zachowaniu wysokiej odporności na włamanie. Jeśli poziom wilgotności osiągnie zaprogramowaną przez użytkownika wartość, okno automatycznie się otworzy, a zamknie dopiero, gdy parametr spadnie poniżej zaprogramowanego poziomu.
Trendy 2022
Na rynku dostępne są rozwiązania, które warto wziąć pod uwagę zwłaszcza, jeżeli z góry wiemy, że pomieszczenia są narażone na duże zawilgotnienie. Szkło antykondensacyjne zaprojektowane zostało tak, by ograniczyć osiadanie pary wodnej. Redukuje ono zewnętrzne parowanie szyb zespolonych nawet do 95% . Nowoczesne szkło nie ogranicza zysków energii, a neutralny kolor nie wpływa na estetykę.
Różnica temperatur
Zdarza się też, że parowanie szyb od wewnątrz jest zupełnie naturalne. Najczęściej wówczas, gdy różnica wilgotności w pomieszczeniu przekracza 60% różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz rzędu 20oC.
Czytaj także:
- Czy okna plastikowe się psują? Sprawdź
- Jak zabezpieczyć okna na budowie? Oto 8 rad naszego eksperta!
- Okna zabezpieczone przed włamaniem. 3 elementy, które pozwolą Ci spać spokojnie podczas urlopu
- Jakie okno do kuchni wybrać?
- Twoje okno tego nie potrafi
- Co to znaczy „Dobre okno”? Część 1 – Profile
- Co to znaczy „Dobre okno”? Część 2 – Okucia
- Co to znaczy „Dobre okno”? Część 3 – Szyba
- 4 proste kroki do czystych i zadbanych okien
- 7 najczęściej zadawanych pytań o duże okna