Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
27.09.2023 po Okna

Wymiana okien krok po kroku

Marzą Ci się nowe okna? Takie, które będą bezpieczne, energooszczędne i estetyczne? Do przemyślenia masz wiele kwestii. Oto, na co musisz koniecznie zwrócić uwagę, jeśli planujesz wymianę okien.

Jak wymienić okna? Wszystko, na co musisz zwrócić uwagę

Niestety, w większości starszych budynków, budowanych kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu, stolarka okienna nie stoi na najwyższym poziomie. Z czego to wynika? Przede wszystkim z ówczesnych ograniczeń technologicznych. Dzisiaj zaawansowane rozwiązania w zakresie okien są już w zasięgu naszej ręki, ale wymaga to termomodernizacji. Jeśli jesteś na niego zdecydowany, oto na co musisz zwrócić uwagę w kontekście wymiany okien. Jak wybrać najlepsze okna do naszego domu?

Szyby okienne

Pierwszym elementem, nad którym musimy się zastanowić, są szyby. Stanowiąc nawet 85% powierzchni całego okna, nie mogą zostać zignorowane. Szyby okienne spełniają wiele funkcji. Po pierwsze, decydują o poziomie izolacji cieplnej domu. Dlatego koniecznie sprawdź współczynnik przenikania ciepła Ug dla danej szyby. Jest to ilość ciepła traconego przez 1 m2 szkła. Oczywiście im taki współczynnik jest niższy, tym mniej energii będzie uciekało przez nasze okna. Po drugie, im lepsza szyba, tym wyższy poziom ochrony przed hałasem. To ważne zwłaszcza z perspektywy osób mieszkających w mieście – albo takich, którzy posiadają sąsiadów ze specyficznym gustem muzycznym lub głośnym psem. Po trzecie, szyba przepuszcza światło i oświetla wnętrze. Ale nie każda będzie pod tym względem równie dobra. Dlatego sprawdź współczynnika przepuszczalności światła Lt dla danej szyby okiennej – im jest on wyższy, tym jaśniej. Ma to kluczowy wpływ na nasze codziennie samopoczucie, zwłaszcza w miesiącach, kiedy światła nam brakuje.

Po czwarte, szyba decyduje o bezpieczeństwie. Oczywiście bezpiecznej szybie musi towarzyszyć wysokiej jakości stolarka okienna. Obecnie klientom proponuje się przede wszystkim szyby o podwyższonej odporności na włamanie. Żadna szyba okienna nie gwarantuje stuprocentowej ochrony podczas włamania, ale może je znacznie opóźnić. Dlatego w Krispol wyszliśmy z inicjatywą, która znacznie zwiększa bezpieczeństwo domu – pakiet safeHOME. Pozwala on na montaż czujników antywłamaniowych już na etapie budowy, Czujniki są w pełni zintegrowane z elementami stolarki Krispol, dzięki czemu całość wygląda estetycznie. Więcej informacji o pierwszym takim rozwiązaniu na polskim rynku znajduje się w zakładce safeHOME.

Po więcej informacji i dokładną klasyfikację odsyłamy do naszego tekstu „Szyby antywłamaniowe – czy warto w nie inwestować”. A po więcej informacji na temat szyb w ogóle, zajrzyj do naszego artykułu „Co to znaczy Dobre okno? Część 3 – Szyba”, w którym szczegółowo omawiamy wszystkie elementy szyb okiennych.

Okno aluminiowe, PVC czy drewniane?

Kolejna kwestia, to wybór ich profilu. Pomijając kwestie typowo estetyczne, jak kolor czy fakturę, skupić powinniśmy się przede wszystkim na wykorzystanym materiale. Na jakie modele okien możemy natrafić? Na okna aluminiowe, PVC oraz okna drewniane. Od tych ostatnich raczej się odchodzi, przede wszystkim ze względu na ich wysoką cenę i parametry techniczne, więc skupmy się na oknach PVC i aluminiowych. Jaka jest podstawowa różnica? Te pierwsze stosowane są zazwyczaj w prywatnych domach. Wynika to przede wszystkim z niezwykle dobrych parametrów izolacyjnych okien PVC. Natomiast okna aluminiowe spotkamy częściej w hotelach lub biurowcach, jako że pozwalają na tworzenie dużych przeszkleń. Niemniej, okna zajmujące powierzchnię niemal całej ściany to widoczny trend także w przypadku prywatnych inwestycji opartych na nowoczesnych projektach. Wszystkich zainteresowanych tym rozwiązaniem odsyłamy do naszej zakładki Stolarka aluminiowa. Warto zajrzeć również do naszego tekstu „Co to znaczy Dobre okno? Część 1 – Profile”.

Okno antywłamaniowe, czyli postaw na bezpieczeństwo

Czy okno antywłamaniowe gwarantuje stuprocentową ochronę przed złodziejem? Niestety nie, ale mogą go znacznie spowolnić, a bardzo często również zniechęcić, po kilku/kilkunastu minutach mocowania się z oknem. Co decyduje o tym, że okno jest kwalifikowane jako antywłamaniowe? Wspominaliśmy już o szybach antywłamaniowych, ale nie tylko one mają wpływ na poziom bezpieczeństwa. To także odpowiednio dobrane i rozmieszczone okucia oraz sam sposób zamontowania okien. Sprawdźmy jaką klasę antywłamaniową mają wybrane okucia. Bezpieczne okucia charakteryzują się chociażby większą liczbą zaczepów antywłamaniowych. Natomiast naszą propozycję bezpiecznego okna jest wspomniany już safeHOME. Koniecznie sprawdź nasz artykuł „Co to znaczy Dobre okno? Część 2 – Okucia”.

Czy warto postawić na eko okna?

Okno energooszczędne, ale warto podsumować kilka kwestii. Jest stawiamy na dom energooszczędny, eko okna są niezbędne – wybór odpowiednich okien jest wręcz kluczowy. Pozwolą nam na znaczne obniżenie rachunków za ogrzewanie, ponieważ po pierwsze przepuszczają o wiele mniej ciepła na zewnątrz, a po drugie dobrze oświetlają wnętrza. O tym, czy okno jest energooszczędne i może zostać wykorzystane w domu pasywnym, decydują właściwości szyby, ale i sam profil, a nawet wielkość i rozmieszczenie okien.

  • Im większa liczba szyb wchodzących w skład pakietu szybowego, tym lepsza izolacyjność szyby. Warto także zwracać uwagę na współczynnik przepuszczalności energii słonecznej. Wysoka wartość świadczy o tym, że więcej naturalnego światła znajdzie się wewnątrz budynku.
  • Współczynnik przenikania ciepła Uw informuje nas o tym, ile ciepła ucieka z wnętrza budynku przez okna. Energooszczędne okna gwarantują niski współczynnik Uw na poziomie maksymalnie 0,9 W/(m2.K). Krispol oferuje okna osiągające jeszcze niższe wartości – dla niektórych rozwiązań to nawet 0,75 [W/m2K].
  • Odpowiedni montaż okien to gwarancja nie występowania mostków termicznych. Najlepiej, jeśli zostanie przeprowadzony przez samego producenta, który najlepiej zna swój produkt.
  • Jeśli chodzi o profile, to na stopień izolacyjności okna wpływ mają głębokość i szerokość profilów. Większa głębokość profilu, to możliwość wykorzystania większego pakietu szybowego. Natomiast spora szerokość profilu to jego większy udział procentowy w konstrukcji całego okna, co ma wpływ na współczynnik przepuszczalności energii Uw.
  • Południowa ekspozycja okien to więcej naturalnego oświetlenia oraz lepsze ocieplenie. W domach pasywnych odradza się montowanie okien na północnej ścianie.

Postaw na sprawdzonego producenta okien

W końcu, jeśli już okna mają zostać wymieniowe, postawmy na sprawdzonego i renomowanego producenta okien. Jak go rozpoznać? Przede wszystkim dysponują certyfikatami świadczącymi o jakości sprzedawanych produktów. Również ważne jest profesjonalne podejście do klienta. Dobrze, jeśli producent okien posiada nie tylko stronę internetową, ale także stacjonarne salony stolarki. Porozmawiamy tam z doradcami klienta, którzy pomogą wybrać nam odpowiednie okna. Najlepiej zdecydować się nie tylko na okna, ale cały komplet stolarki dla domu od jednego producenta, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie spójnego efektu dla całej inwestycji.

Ile trwa i ile kosztuje wymiana okien?

Kosztorys termomodernizacji okien zależy od wielu czynników – ich liczby, wielkości, rodzaju (balkonowe, tarasowe, dachowe itd.), wybranych szyb, profilów, okuć, a także od powierzchni inwestycji. Wymiana wszystkich okien w domu to zazwyczaj spory wydatek, ale warto pamiętać, że jest to inwestycja na wiele lat. Inwestycja, która może w pewnym stopniu nam się zwrócić – wybierając chociażby okna energooszczędne. Natomiast czas potrzebny do wymiany okien zależy przede wszystkim od ich liczby. Kilka okien można wymienić już w jeden dzień.

Wymiana okien może wydawać się skomplikowaną kwestią, ale najważniejsze, to mieć wsparcie sprawdzonego producenta okien. Doradzi, odradzi, odpowie na pytania i przede wszystkim wybierze dla nas najlepsze okna.

Sprawdź także inne produkty marki KRISHOME (dawniej KRISPOL):

Czytaj także: