Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
27.09.2023 Tomasz Czupryniak Okna

Siedzisko pod oknem – sposób na aranżacje okien!

Siedzisko pod oknem – gdzie najlepiej?

Okno z siedziskiem to doskonałe miejsce na podziwianie panoramy okolicy. Siedzisko pod oknem sprawdzi się więc najlepiej w pomieszczeniach, z których rozciąga się piękny widok na sąsiedztwo. Siedząc przy oknie, można nie tylko cieszyć się otaczającą scenerią, ale również rozmawiać z bliskimi, słuchać audiobooków, a także skorzystać z dobrego oświetlenia i poczytać książkę. Parapet do siedzenia to też miejsce, o którym często marzą dzieci. Przytulny kącik jest wprost stworzony do podglądania okolicy i dyskutowania z rówieśnikami. Dzieci z pewnością docenią, kiedy ich siedzisko ozdobi poduszka na parapet z podobizną ulubionego bohatera z bajki.

Warto pamiętać, że siedzisko na oknie powinno znajdować się w odpowiednim miejscu. Takim, które umożliwi wygodne siedzenie i komfort korzystania z kącika. Ważne jest położenie okna oraz jego rozmiary. Jeśli parapet w salonie będzie zbyt wąski, to szanse na zamontowanie przytulnego siedziska są niewielkie. Również wtedy, gdy dojście do siedziska będzie utrudnione, może okazać się, że z niefunkcjonalnego miejsca nikt nie będzie korzystał. Najczęściej do aranżacji wykorzystywane jest okno w salonie, ale świetnie sprawdza się także siedzisko pod oknem w kuchni. Siedzisko to doskonały pomysł na parapet również w biblioteczce czy łazience.

Aranżacje okna w salonie i w każdym innym pomieszczeniu powinny być dobrze przemyślane. Podczas planowania należy pamiętać także o tym, aby móc później swobodnie otwierać okno. Szczególnie ściany wokół siedziska do kuchni powinny być pomalowane zmywalną farbą – ułatwi to czyszczenie w przypadku ewentualnych zabrudzeń. Ważna kwestia to także siedzisko przy oknie a kaloryfer. W przypadku, kiedy pod oknem znajduje się grzejnik, trzeba pamiętać o właściwej wentylacji. Zabudowa pod oknem nie powinna być wykonana z litej płyty, ale np. z ułożonych deseczek. Najlepiej, kiedy front ma dodatkowo niewielkie otwory wkomponowane w ozdobny wzór. Jeśli kaloryfera nie ma, ciekawym pomysłem na zaaranżowanie przestrzeni pod siedziskiem jest zainstalowanie szuflad lub niewielkiej komody.

Wykusz w domu – wykorzystaj go!

Wykusze rodem z romantycznych opowieści pobudzają wyobraźnię i sprawiają, że każdy chce choć chwilę odpocząć w przytulnym kąciku. Dodatkowego uroku tej przestrzeni dodaje fakt, że wykusz w domu to miejsce, którym mogą pochwalić się nieliczni – warto więc dobrze go zagospodarować! Najczęściej aranżujemy wykusz w salonie, kuchni lub jadalni. Zaletą panoramicznej lokalizacji jest jej wielkość i kształt zbliżony do łuku. Dzięki tym elementom, wykusz może stać się miejscem odpoczynku dla kilku osób oraz przybrać formę wygodnej kanapy.

Parapet do siedzenia – jak go urządzić?

Aranżacja parapetu może sprawić wiele frajdy, ale warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które sprawią, że siedzisko na parapecie będzie funkcjonalne. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę obciążenie, jakiemu będzie podlegał parapet i wybrać odpowiednie materiały. Jeśli pod siedziskiem nie ma kaloryfera, sięgnijmy po ramę z litego drewna, którą trzeba wzmocnić w połowie długości. Na takiej ramie montuje się sklejkę lub płytę meblową. Na parapet kładziemy materac albo piankę tapicerską, na które został naciągnięty materiał obiciowy. Tkanina musi być wytrzymała, ale jednocześnie przyjemna i dająca ciepło. Wykończenie siedziska powinno pasować zarówno kolorem, jak i stylem do aranżacji danego pomieszczenia. Jeśli stwierdzimy, że aranżacje okien to nie do końca to, w czym czujemy się dobrze, warto poprosić o pomoc doświadczonego projektanta wnętrz.

Zabudowa pod parapetem nie sprawi kłopotu, jeśli odpowiednio wymierzymy dostępną przestrzeń. W przypadku, kiedy ściany przy oknie nie mają skosów i możemy się o nie swobodnie oprzeć, to minimalna głębokość i wysokość siedziska zabudowy powinna wynosić ok. 45 cm. Gdy do dyspozycji mamy więcej miejsca, można pokusić się o powiększenie głębokości do 60 cm.

Siedzisko i zabudowa pod oknem to elementy, które upiększą każde wnętrze i nadadzą mu wyjątkowego klimatu. Siedzisko przy oknie w pokoju dziecięcym sprawi, że najmłodsi będą dumni z tak urządzonego pokoju i na pewno szybko nie oderwą się od podglądania okolicy. Siedzisko w kuchni, jadalni i salonie stworzy dodatkową przestrzeń do rozmów z bliskimi, a także do odpoczynku po ciężkim dniu. Pomysłów na aranżację okna i zabudowy pod nim jest tak wiele, że z pewnością każdy wybierze odpowiednie dla siebie rozwiązanie.

Sprawdź także inne produkty marki KRISHOME (dawniej KRISPOL):