Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
27.09.2023 po Okna

Jak przygotować otwory pod montaż okien na budowie?

Fundamentalnym elementem instalacji okna lub bramy jest wcześniejsze przygotowanie miejsca ich osadzenia. O co powinniśmy zadbać? Wyjaśniamy krok po kroku.

Krok 1:

Ościeże powinny być oczyszczone z luźnych materiałów budowlanych. Należy zadbać, by były one gładkie i równe, a ewentualne ubytki uzupełnić odpowiednimi zaprawami.

Krok 2:

Eksperci z Akademii Eksperta KRISHOME (dawniej KRISPOL) polecają wzmocnić ościeża środkiem gruntującym, który zapewni odpowiednią przyczepność dla materiałów uszczelniających.

Porada

W przypadku pustaków ceramicznych bardzo ważne jest zaślepienie otworów w poziomej części wnęki, co w dalszym etapie budowy wykluczy przewiewy (siatka + klej do siatki).

W przypadku zastosowania uszczelnienia zewnętrznego w postaci taśmy okiennej wodoszczelnej paroprzepuszczalnej należy wyrównać zewnętrzną powierzchnię ściany w celu zachowania prawidłowej przyczepności taśmy

Krok 3:

Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego luzu dylatacyjny w zależności od rodzaju montażu i rodzaju wnęki (nie powinien przekraczać 30 mm); zbyt małe szczeliny mogą prowadzić do deformacji profilu i problemu z otwieraniem okna, z kolei zbyt duże osłabiają mocowanie okna.

Krok 4:

Bardzo ważne jest wykonanie podmurówki lub zastosowanie poszerzeń systemowych dla okien tarasowych, przesuwnych i balkonowych mocowanych w licu z poziomem posadzki. W przypadku zastosowania termicznych materiałów podokiennych jak np. ciepłe parapety czy podwaliny termiczne wyrównanie poziomu ościeża.

Krok 5:

Warto również pomyśleć nad cofniętym nadprożem umożliwiającym zastosowanie ocieplenia na wysokości skrzynki rolety podtynkowej, jeżeli planujemy taką osłonę.

Ważne

Warunki zabudowy są bardzo ważne już w fazie projektowej. Uwzględnienie odpowiedniego miejsca na tym etapie pozwoli uniknąć problemów z doborem okien „po fakcie”, czyli gdy stoją już mury.

Sprawdź także inne produkty marki KRISHOME (dawniej KRISPOL):