Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
07.05.2024 po Bramy

Wszystko na temat bram garażowych i przemysłowych – kompleksowy poradnik

Wybór bramy garażowej to decyzja na lata, często związana z niemałym wydatkiem.

Dlatego brama garażowa musi być dobrana dokładnie do naszych potrzeb. Przede wszystkim chodzi tu o odpowiednie wymiary całej bramy oraz wjazdu do garażu – tak, by zapewnić odpowiednią ilość przestrzeni dla samochodu. Nie należy jednak zapominać również o innych parametrach i cechach. Interesują Cię bramy garażowe i przemysłowe? Poradnik KRISHOME (dawniej KRISPOL) pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru. 

Poznaj różne rodzaje bram garażowych

Obecnie mamy do wyboru kilka rodzajów bram garażowych, różniących się między sobą przede wszystkim sposobem otwierania. 

Niezależnie od rodzaju bram modele przystosowane do montażu w garażu przy domu przystosowane są do określonej częstotliwości otwierania – maksymalnie 20 razy dziennie.  

Bramy garażowe mogą być stosowane zarówno w garażach wolnostojących, jak i usytuowanych w bryle budynku lub innej wydzielonej przestrzeni (np. w podziemiach). 

W ofercie KRISHOME (dawniej KRISPOL) znajdziesz: 

  1. Bramy segmentowe – najczęściej wybierany typ bram garażowych. Zbudowane z segmentów połączonych zawiasami i zabezpieczonymi dodatkowymi uszczelkami. W przypadku bram segmentowych skrzydła poruszają się po prowadnicach, które mogą być umieszczone pod sufitem lub na ścianie. 
  2. Bramy rolowane – bramy z rolowanymi skrzydłami składającymi się z wąskich lameli. Powstały w ten sposób pancerz podczas otwierania bramy nawija się na wał znajdujący się w kasecie umieszczonej nad wjazdem do garażu (najczęściej od jego wewnętrznej strony, choć może być także zamocowana na zewnątrz). 
  3. Bramy rozwierane – tradycyjny typ bram garażowych wyposażonych w dwa rozwierane na zewnątrz skrzydła. Bramy rozwierane mogą być wykonane z metalu, ale i innych materiałów, takich jak drewno. 

Myślisz o konkretnym rodzaju bram? Dowiedz się więcej i upewnij się, czy jest to rozwiązanie idealne do Twojego garażu:

Bramy garażowe
Bramy garażowe segmentowe
Bramy garażowe rolowane
Bramy garażowe rozwierne
Automatyka do bram

Poznaj różne rodzaje bram przemysłowych

W KRISHOME (dawniej KRISPOL) masz równie możliwość zakupu bramy segmentowej lub rolowanej w wersji opracowanej specjalnie z myślą o firmach i zakładach przemysłowych. 

Wybierając bramę do garażu firmowego, należy pamiętać o jej dobraniu do specyfiki danego obiektu. Co ważne, należy o tym pomyśleć już podczas określania przeznaczenia budynku.

Bardzo istotnym kryterium wyboru typu bramy jest natężenie ruchu. Zastanów się, czy ma być ona wykorzystana w miejscu, w którym będzie otwierana powyżej ok. 20 razy dziennie. Jeśli tak – wybierz model dedykowany dla firm, jak np. brama segmentowa przemysłowa. 

Poznaj różne rodzaje bram przemysłowych i wybierz najlepszy wariant dla siebie:

Bramy przemysłowe
Bramy przemysłowe segmentowe
Bramy przemysłowe rolowane
Automatyka do bram przemysłowych

Szykujesz się do zakupu bramy? Przejrzyj poradniki ułatwiające jej zakup

Wybierając bramę garażową, należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Tylko wybierając produkt, który spełnia najważniejsze kryteria, możesz mieć pewność, że dana brama garażowa będzie doskonale służyć przez wiele lat. 

Zachęcamy do zapoznania się z poradnikami podpowiadającymi, jak dobrać bramy segmentowe oraz bramy rozwierane najlepsze dla Twojego domu lub firmy. Przedstawiamy najważniejsze kryteria techniczne, ekonomiczne oraz architektoniczne, jakimi należy kierować się, wybierając bramy garażowe. Niezależnie od tego, czy wybierasz modelu do domu, czy firmy, podpowiadamy, jak zadbać o spełnianie obowiązujących norm oraz innych aspektów bezpieczeństwa użytkowania bramy. 

Wybieramy bramę. Nasz ekspert podpowiada, na co zwrócić uwagę przed zakupem
13 pytań o bramę garażową z wyszukiwarki Google
Stolarka gotowa na WT2021 – jakie bramy, okna i drzwi wybrać do swojego domu?
Sprawdź jak uniknąć błędów przy zamawianiu bramy garażowej
7 prostych kroków do bezpiecznej i wygodnej bramy garażowej. Sprawdź, zanim zamówisz
Jedna czy dwie bramy do garażu dwustanowiskowego?
Czym jest współczynnik przenikania U i dlaczego jest tak ważny przy wyborze okien i bramy garażowej?
Sprawdź najcieplejszą bramę KRISHOME (dawniej KRISPOL)
Jakiej bramy szuka rolnik? Ciepłej! Montaż bramy KRISHOME (dawniej KRISPOL) na budowie u Ani i Grzesia Bardowskich
Brama dobrze dobrana. Segmentowe bramy garażowe do domów o różnych stylach architektonicznych
Dlaczego warto postawić na komplet stolarki KRISHOME (dawniej KRISPOL)?

Poznaj najcieplejsze bramy idealne do domów pasywnych i energooszczędnych

Szczelna izolacja okien i drzwi to nie wszystko, co niezbędne, by maksymalnie ograniczyć straty ciepła w budynku. Chcąc stworzyć naprawdę energooszczędny dom, musimy przyjrzeć się również innym miejscom – w tym bramie garażowej. 

Wymagania dotyczące projektowania i budowy domów energooszczędnych i pasywnych wymusiły również produkcję cieplejszych bram, które jeszcze skuteczniej chronią garaż i cały budynek przed ucieczką ciepła. 

Nie wystarczy jednak zadbać o uszczelnienie przestrzeni naokoło skrzydła bramy oraz przy jej progu. Muszą być wzięte pod uwagę również takie czynniki jak napór wiatru. Dlatego jeśli dom znajduje się w wietrznej okolicy, warto sięgać po modele ze sztywnymi, dobrze uszczelnionymi skrzydłami, które będą w znacznie mniejszym stopniu „pracować” przy podmuchach. Nie będą dopuszczać do sytuacji, w której z budynku będzie uciekało ciepło. 

Bramę do energooszczędnego lub pasywnego budynku powinny cechować: 

  • niski współczynnik przepuszczania ciepła, 
  • solidnie wykonane uszczelnienia, 
  • odpowiednia grubość paneli, 
  • odporność całej konstrukcji na działanie różnych czynników atmosferycznych. 

W naszych poradnikach przedstawiamy również rolę właściwego montażu bramy w ochronie budynku przed nadmiernymi stratami ciepła. 

Najcieplejsze bramy, okna, rolety do domu energooszczędnego
Brama w domu pasywnym. Jakie wymagania powinna spełniać?
Z jakich materiałów budować dom pasywny?

Dowiedz się, jak działa automatyka do bram garażowych

Wybierając bramę garażową, należy zastanowić się również nad odpowiednim napędem. Obecnie dużą popularnością cieszą się systemy automatyki, pozwalające na sterowanie bramą za pomocą smartfona. Takie rozwiązania są najwygodniejszym sposobem otwierania bramy garażowej, nie wymagającym wysiadania z samochodu. 

Rozwiązaniem pozwalającym na podniesienie poziomu bezpieczeństwa są również specjalne czujniki, które dzięki użyciu fotokomórki są w stanie wykryć przeszkodę, np. osobę znajdującą się pod zamykającym się skrzydłem. W takiej sytuacji ruch bramy może zostać zatrzymany, co zapobiega wielu groźnym wypadkom. 

Nowoczesne napędy do zamykania bramy garażowej mogą działać całkowicie automatycznie. Jednocześnie są całkowicie bezpieczne również w przypadku braku zasilania. Wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, by bramę do garażu otworzyć ręcznie. 

Co ważne, automatyczne mechanizmy przeznaczone są do montażu na wszystkich bramach, niezależnie od ich typów i rozmiarów. Choć w zależności od szczegółów danego urządzenia stosowane rozwiązania są nieco inne, ich ogólna zasada jest w każdym przypadku dość podobna. Chcesz wiedzieć więcej na temat działania automatyki do bram oraz zalet takiego rozwiązania? Szczegółowe odpowiedzi na swoje pytania znajdziesz w poniższych poradnikach: 

Czy mogę otworzyć bramę, kiedy nie ma mnie w domu?
Czy mogę sterować bramą i roletą tym samym pilotem?
Programowanie napędu STARCUS brama/roleta

Sprawdź, jak uzyskać dofinansowanie do zakupu bramy

Czy wiesz, że dzięki rządowemu programowi Czyste Powietrze możesz uzyskać dofinansowanie do wymiany bramy garażowej? 

To program skierowany do właścicieli i współwłaścicieli różnego rodzaju domów jednorodzinnych (zarówno wolnostojących, jak i bliźniaków i szeregowców) chcących uzyskać dofinansowanie do termomodernizacji budynku. Środki te zazwyczaj przeznaczane są na docieplenie domu lub wymianę systemu grzewczego na bardziej ekologiczny. Jednak projekt ten zakłada również możliwość uzyskania dotacji na modernizację stolarki zewnętrznej i bramy garażowej.

Jakie warunki trzeba spełnić, by uzyskać dofinansowanie? Ile można otrzymać jako beneficjent programu zainteresowany wymianą bramy? Szczegóły znajdziesz w artykułach na ten temat. 

Dofinansowanie do wymiany bramy garażowej – jak uzyskać?
Termomodernizacja 2.0. KRISHOME (dawniej KRISPOL) podpowiada, jak zdobyć środki na bramy, okna, drzwi

Dowiedz się, jak zorganizować montaż bramy garażowej lub przemysłowej?

Zamówienie bramy do garażu to nie wszystko. Gwarancję jej bezawaryjnego działania oraz bezpieczeństwa daje przede wszystkim prawidłowy montaż. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę? 

Najlepiej, jeśli montaż bramy odbywa się dopiero po całkowitym wykończeniu garażu — szczególnie że nie wiąże się z jakimś szczególnym „bałaganem”. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Dlatego w naszych poradnikach przedstawiamy absolutne minimum, jakie należy spełnić by móc przeprowadzić jakiekolwiek prace w świetle bramy garażowej. Podstawą są wytynkowane i pomalowane nadproża i węgarki. Później może być to niemożliwe ze względu na przymocowana do nich konstrukcję bramy. Dla prawidłowego montażu bramy niezbędne jest też ich staranne wykonanie. 

Jeśli ściany garażu zamierzasz malować już po zamontowaniu bramy i elementów takich jak drzwi, pamiętaj o zabezpieczeniu ww. elementów. Zadbaj o to, by chronić skrzydło bramy przed zachlapaniem farbą lub zaprawą murarską. Ważna jest też wentylacja, zapobiegająca osiadaniu na bramie wilgoci ze schnących farb oraz tynków. W poniższych artykułach przedstawiamy również sposoby na to, jak pozbyć się ewentualnych zabrudzeń ze skrzydła lub ościeżnicy. 

Pamiętaj też, by odpowiednio przygotować się do montażu napędu bramy. Doradzamy, jak wybrać siłowniki, by cały komplet działał prawidłowo. Warto zaznaczyć, że wielu inwestorów zupełnie niepotrzebnie kupuje siłownik o zbyt dużej mocy, marnując jego możliwości. Dzięki naszym poradnikom unikniesz takiego scenariusza. 

Najczęściej można wyróżnić trzy etapy tego typu prac: 

  • montaż elementów zestawu – szczegóły różnią się oczywiście od rodzaju bramy oraz napędu, jednak najczęściej wokół ościeżnicy bramy montuje się szyny, po których poruszają się elementy ciągnące i pchające bramę. Czasem zestaw składa się z wielu elementów, takich jak prowadnice pionowe lub poziome, ograniczniki, ramiona itp., 
  • instalacja napędu – zazwyczaj ma on postać montowanego pod sufitem budynku silnika. Urządzenia te są jednak zróżnicowane, w zależności od typu bramy. Po instalacji napęd musi być podłączony do prądu, 
  • programowanie napędu i testy – parowanie pilotów i napędu oraz próbne uruchomienie całego systemu. Sprawdza się też, czy brama płynnie porusza się po prowadnicach oraz programuje różne funkcje napędu. 

KRISHOME (dawniej KRISPOL) jest także jednym z partnerów kampanii „Dobry Montaż”, mającej na celu promowanie roli poprawnego montażu stolarki otworowej oraz zawodu montera. Dlatego taki nacisk kładziemy na informacje związane z tą kwestią. Poznaj przygotowane przez nas treści — dzięki temu dopilnujesz, by Twoja brama została zainstalowana w sposób gwarantujący wykorzystanie pełni jej możliwości. 

Przygotowanie do montażu bramy w 5 krokach
Jak montować bramę i co warto wiedzieć o systemie ciepłego montażu?
Salony KRISHOME z certyfikatem Dobry Montaż
KRISHOME (dawniej KRISPOL) promuje DOBRY MONTAŻ

Poznaj kilka praktycznych porad dotyczących bram

Jest wiele kwestii, o których łatwo zapominamy, decydując się na wymianę bramy garażowej. Dlatego poszukując odpowiedniego modelu i dbając o jego odpowiedni montaż, warto zainteresować się również takimi kwestiami jak konserwacja i czyszczenie bramy. Podobnie jak każdy inny mechanizm, musi być ona odpowiednio pielęgnowana, by mogła poprawnie działać przez długi czas. Jest to tym bardziej istotne, że niektóre jej elementy są wyjątkowo narażone na niekorzystne czynniki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne i szkodliwy wpływ zanieczyszczeń.

Bardzo ważne jest także odpowiednie ocieplenie i zabezpieczenie bramy przed sezonem zimowym, by chronić ją przed działaniem ujemnych temperatur. Dowiedz się, jak zadbać o bramę garażową i konserwację jej mechanizmów, by zapewnić sobie jej bezawaryjne działanie przez wiele lat. 

Jak ocieplić bramę garażową?
Konserwacja i czyszczenie bramy garażowej
Jak właściwie dbać o segmentową bramę garażową? Przeczytaj porady naszego eksperta
5 kroków do zabezpieczenia bramy garażowej na budowie
Garaż w bryle budynku czy wolnostojący? Które rozwiązanie wybrać?

Czym charakteryzuje się dobra brama garażowa? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo złożona. W skrócie można jednak powiedzieć, że jest to produkt wysokiej jakości, dopasowany do budynku oraz projektu garażu, a także potrzeb użytkownika. Dotyczy to nie tylko takich aspektów jak jej wymiary, ale także funkcjonalności i designu. 

Poradniki KRISHOME (dawniej KRISPOL) przybliżają najważniejsze kryteria, jakie powinien spełniać produkt tego typu: 

  • łatwość obsługi – na przykład dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów automatyki sterującej otwieraniem i zamykaniem bramy; 
  • dobra termoizolacja – jeśli garaż jest częścią bryły domu, brama musi cechować się doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi. W przeciwnym wypadku ciepło będzie uciekać właśnie przez garaż, utrudniając ogrzanie budynku;
  • trwałość i wytrzymałość – brama garażowa jest inwestycją na lata. Dlatego musi być wykonana z najwyższej jakości materiałów. Dzięki temu nie dojdzie do jej szybkiego uszkodzenia oraz niszczenia pod wpływem czynników atmosferycznych;
  • bezpieczeństwo – rozumiane zarówno jako zabezpieczenie przed włamaniem, jak i zmniejszenie ryzyka ewentualnych wypadków. Tutaj również warto zwrócić uwagę na bramy sterowane automatycznie. 

Dzięki przygotowanym przez nas artykułom bramy garażowe nie będą miały przed Tobą żadnych tajemnic. Jeśli jednak masz pytania, na które nie udało nam się odpowiedzieć, zapraszamy do kontaktu!