Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
26.09.2023 po Bramy

Konserwacja i czyszczenie bramy garażowej

Brama garażowa to jeden z elementów stolarki otworowej, który jest często eksploatowany przez mobilnych domowników. Niekiedy zdarza się, że bramę otwieramy kilkukrotnie w ciągu jednego dnia.

Brak utrzymania bramy w czystości, nagromadzenie się zanieczyszczeń pomiędzy sekcjami –  pod uszczelkami bocznymi, również w obrębie prowadnic, rolek, zawisów, a także brak prawidłowej konserwacji powoduje, że brama wydaje odgłosy tarcia, skrzypienia, zgrzytania czy nawet odgłosy strzelania. Aby zapobiec takim sytuacjom i jak najdłużej cieszyć się dobrą kondycją bramy, należy regularnie i prawidłowo konserwować ten element stolarki. Jak? Podpowiadamy.

Jak często czyścić i konserwować bramę?

Jeśli jesteś na etapie budowy – możesz dbać o swoją bramę już od samego początku, co rekomendujemy. Bezapelacyjnie należy ją oczyścić i konserwować:

  • Po montażu bramy
  • Po zakończeniu prac na budowie

 

A ponadto:

  • Przynajmniej 2 razy w roku i za każdym razem, kiedy po kontroli wzrokowej uznamy, że brama jest zanieczyszczona.

Konserwacja krok po kroku

Przystąpmy do części praktycznej. Wiemy już, kiedy bramę należy oczyścić, teraz czas na wykonanie prac. Wyjaśniamy jak w prawidłowy sposób dokonać tej czynności:

1. Oczyść miejsca trudno dostępne – pod uszczelkami, między sekcjami. Tu pomocne będzie sprężone powietrze.

Ważne: Należy bezwzględnie unikać mocnego szorowania, które może doprowadzić do uszkodzenia powierzchni.

2. Oczyść cały płaszcz bramy – Przetrzyj wilgotną ścierką lub spłucz łagodnym strumieniem wody i ważne, nie używaj myjek wysokociśnieniowych. Płaszcz bramy możesz też umyć łagodnym detergentem i szczotką z miękkim włosiem.

Pamiętaj: Przed przystąpieniem do czyszczenia sprawdzić na małym obszarze i w niewidocznym miejscu czy detergent nie wchodzi w reakcję z bramą.

3. Po wysuszeniu przeprowadź konserwację uszczelek silikonem.

4. Suchym smarem konserwuj trzpienie zawiasów i rolek.

Pamiętaj: Pod żadnym pozorem nie smaruj prowadnic, ich wnętrze oczyść wyłącznie z kurzu i nieczystości.

Środki do konserwacji

Bardzo ważne, aby do prac konserwacyjnych używać wyłącznie produktów rekomendowanych przez producenta. Dodatkowo wykonywanie wymienionych czynności przed okresem zimowym, pozwoli uniknąć przymarzania bramy.