Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów

Jak ocieplić bramę garażową?

Rosnące rachunki za ogrzewanie są poważnym powodem do niepokoju dla właścicieli nieruchomości. Nic więc dziwnego, że wielu z nich poszukuje nowych sposobów na zwiększenie efektywności energetycznej budynku, poprawę termoizolacji i, co za tym idzie, zmniejszenie kosztów ogrzewania. Jednym ze sposobów na znaczne ograniczenie strat energetycznych jest ocieplenie bramy garażowej lub jej wymiana na tak zwaną ciepłą bramę garażową. Jeśli jesteście ciekawi, jak ocieplić bramę garażową i jakie zalety ma ciepła brama garażowa, to zapraszamy do lektury.

Ocieplenie bramy garażowej

W zdecydowanej większości domów jednorodzinnym garaż umieszczony jest w bryle budynku i połączony z częścią mieszkalną. Słaba termoizolacja garażu lub niewystarczające ocieplenie bramy garażowej mogą mieć więc bardzo duży wpływ na bilans energetyczny całej nieruchomości. Ocieplenie bramy garażowej zamontowanej kilka czy kilkanaście lat temu nie zawsze będzie możliwe. Dlatego tak ważny jest wybór produktu dobrej jakości, który będzie posiadał fabryczne ocieplenie. Poza samą bramą równie ważne są jednak także pozostałe elementy termoizolacji garażu. 

Ocieplenie otworu bramy garażowej

Na skuteczne i efektywne ocieplenie garażu składa się cały szereg elementów. Dobrej jakości, ciepła brama garażowa to tylko jeden z nich. Równie ważne jest także odpowiednie ocieplenie otworu bramy garażowej. Musicie więc zadbać o ocieplenia nadproża, ościeży oraz odpowiedni próg garażowy. Jeśli jest to możliwe, to wszystkie prace związane z ociepleniem otworu bramy garażowej najlepiej przeprowadzić jeszcze przed zamontowaniem samej bramy. 

Ocieplenie nadproża bramy garażowej

Nadproża są kluczowym elementem nie tylko drzwi i okien, ale również bramy garażowej. Rolą nadproża jest rozłożenie ciężaru znad otworu na znajdujące się po jego bokach ściany. Nadproża mogą być wykonane z różnych materiałów, jednak najpopularniejsze są nadproża z żelbetu. Cechuje je bardzo duża wytrzymałość i nośność, ich minusem są jednak kiepskie właściwości termoizolacyjne. Dlatego też to właśnie nadproża są często miejscem powstawania tak zwanych mostków termicznych i dlatego ocieplenie nadproża bramy garażowej jest tak ważne. 

Ocieplenie nadproża bramy garażowej powinno być wykonane na etapie powstawania budynku i prac murarskich. Największy problem sprawia ocieplenie nadproża bramy garażowej w przypadku ścian jednowarstwowych. Mają one zwykle grubość od około 30 do 45 cm. Na tej grubości musi zmieścić się nadproże o odpowiednich parametrach nośnych oraz dodatkowa termoizolacja, która sprawi, że współczynnik przenikania ciepła nadproża będzie zbliżony do współczynnika przenikania ciepła ściany.  W większości przypadków do osiągnięcia takiego efektu niezbędne jest zastosowanie co najmniej 10 cm warstwy materiału izolacyjnego. Jednym z najpopularniejszych izolatorów stosowanych do ocieplenia nadproża bramy garażowej jest zamkniętokomórkowa pianka PUR

Ocieplenie ościeży bramy garażowej

Ościeże bramy garażowej to wewnętrzna płaszczyzna bocznych ścian otworu wjazdowego. Odpowiednia warstwa materiału izolacyjnego w TYM miejscu zapobiega powstawaniu tak zwanych mostków termicznych. Ocieplenie ościeży bramy garażowej najlepiej wykonać jeszcze przed montażem samej bramy. 

Jak wykończyć próg w garażu?

Istotnym elementem termoizolacji bramy garażowe jest również tak zwany próg, czyli zabezpieczenie wjazdu pomiędzy dolną krawędzią bramy a posadzką. Jak wykończyć próg w garażu i jaką funkcję pełni próg garażowy?

Próg garażowy ma przede wszystkim niwelować ewentualny prześwit pomiędzy posadzką a dolną krawędzią bramy. Powstaje w ten sposób bariera, która chroni wnętrze garażu przed wilgocią, pyłem czy owadami.

W przypadku segmentowych bram garażowych KRISHOME (dawniej KRISPOL) funkcję progu pełni specjalna uszczelka znajdująca się na dolnym panelu bramy. Na uwagę zasługuje system zastosowanych w przypadku ciepłych bram KRISHOME (dawniej KRISPOL). Jest to podwójne uszczelnienie dolnego panelu, które składa się z uszczelki dwuwargowej oraz dodatkowej uszczelki jednowargowej. 

To, jak zrobić ciepły próg w przypadku innych bram, zależy zarówno od konstrukcji garażu, jak i samej bramy. Na rynku dostępne są na przykład gotowe progi garażowe wykonane z tworzywa EPDM. 

Czym ocieplić bramę garażową?

Ocieplenie bramy garażowej styropianem, pianką PUR, a może folią termoizolacyjną? Możliwości macie całkiem sporo, największym ograniczeniem jest jednak konstrukcja samej bramy. Nie jest ważne tylko to, jaki styropian do bramy garażowej wybierzecie, ale również to, czy konstrukcja bramy umożliwi Wam wykorzystanie poszczególnych materiałów. 

Jak ocieplić bramę garażową segmentową?

Wiele osób zastanawia się, jak ocieplić bramę garażową segmentową? W zdecydowanej większości przypadków nowoczesne bramy segmentowe posiadają wewnętrzną warstwę izolacyjną wykonaną z pianki PUR. Jest to materiał lekki, który nie będzie w znaczącym stopniu zwiększał ciężaru bramy i obciążał napędu. Z drugiej strony pianka PUR ma również dobre właściwości termoizolacyjne.

Trudność z dodatkowym dociepleniem gotowej bramy garażowej wynika przede wszystkim z jej konstrukcji. Zamontowane po wewnętrznej stronie bramy płyty izolacji mogą kolidować z prowadnicami czy innymi segmentami. W ekstremalnej sytuacji może to doprowadzić do poważnych problemów z działaniem bramy czy nawet awarią napędu. Wyjątkiem są sytuacje, gdy producent bramy ma w ofercie dodatkowe panele ocieplające dedykowane do konkretnych modeli bram. Takie panele montuje się najczęściej za pomocą specjalnych listew. 

Dostępne w naszej ofercie bramy posiadają wewnętrzną warstwę termoizolacyjną i nie wymagają dodatkowego ocieplenia. W naszych bramach zastosowaliśmy również szereg innych rozwiązań, które zwiększają szczelność bram segmentowych i co za tym idzie, poprawiają ich energooszczędność. 

Jak ocieplić bramę garażową uchylną?

Nieco prostszym zadaniem jest ocieplenie bramy uchylnej. Szczególnie jeśli jest to prosty model bramy z blachy, pozbawiony warstwy izolacyjnej. Jak ocieplić bramę garażową uchylną?

W zależności od konstrukcji bramy, sposobu jej otwierania i konstrukcji samego garażu możecie w tym celu wykorzystać styropian, płyty PIR, piankę poliuretanową czy folię termoizolacyjną.

Sposób montażu ocieplenia bramy uchylnej będzie różnił się w zależności od wybranego materiału. W większości przypadków będziecie musieli bramę dokładnie oczyścić, osuszyć i odtłuścić, a następnie przykleić lub nałożyć materiał izolacyjny. Kluczową kwestią jest to, żeby dodatkowa warstwa ocieplenia nie kolidowała z innymi elementami bramy lub garażu w trakcie jej otwierania i zamykania.

A może ciepła brama garażowa?

Zdecydowanie najłatwiejszym i najbardziej wydajnym sposobem na ocieplenie garażu jest wybór bramy, która posiada wysokiej jakości fabryczne ocieplenie. W naszej ofercie znajdziecie modele określane jako ciepła brama garażowa. Co to takiego ciepła brama garażowa KRISHOME (dawniej KRISPOL) i co wyróżnia ten rodzaj bramy?

Praktycznie od początku naszej działalności dokładamy wszelkich starań, aby produkty KRISHOME (dawniej KRISPOL) jak najlepiej odpowiadały na potrzeby klientów. Efektem takiej strategii są nasze ciepłe bramy garażowe KRISHOME (dawniej KRISPOL), których współczynnik przenikania ciepła U wynosi jedynie 0,9 [W/m²K] dla całej bramy. Jak udało nam się osiągnąć taki efekt i co sprawia, że ciepłe bramy KRISHOME (dawniej KRISPOL) są wyjątkowe?

  • Ocieplane panele grubości aż 60 mm. Współczynniku U w przypadku paneli tej grubości to jedynie 0,39 [W/m²K].
  • Podwójne uszczelnienie dolnej krawędzi bramy, które składa się z uszczelki dwuwargowej oraz dodatkowej uszczelki jednowargowej od wewnętrznej strony. 
  • Górny łuk bramy został zaprojektowany w taki sposób, aby maksymalnie dociskać szczytowy panel do nadproża, poprawiając tym samym szczelność całej konstrukcji. Jest to rozwiązanie, które stosujemy we wszystkich naszych bramach segmentowych. 
  • Uszczelka obwodowa oraz tak zwane uszczelki międzysekcyjne w miejscu łączenia poszczególnych segmentów bramy.
  • Ocieplane panele grubości aż 60 mm. Współczynniku U w przypadku paneli tej grubości to jedynie 0,39 [W/m²K].
  • Górny łuk bramy został zaprojektowany w taki sposób, aby maksymalnie dociskać szczytowy panel do nadproża, poprawiając tym samym szczelność całej konstrukcji. Jest to rozwiązanie, które stosujemy we wszystkich naszych bramach segmentowych. 
  • Uszczelka obwodowa oraz tak zwane uszczelki międzysekcyjne w miejscu łączenia poszczególnych segmentów bramy.

Oprócz tych dodatkowych rozwiązań zwiększających wydajność energetyczną ciepłe bramy KRISHOME (dawniej KRISPOL) mają także zalety innych rozwiązań z naszego katalogu. Jest to między innymi możliwość dopasowania wielkości i koloru bramy oraz szereg rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo korzystania z bramy.

Ocieplenie bramy garażowej
Ocieplenie bramy garażowej

Dowiedz się także na czym polega Ciepły (szczelny) montaż bramy garażowej