Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
26.09.2023 po Bramy

Dofinansowanie do wymiany bramy garażowej – jak uzyskać?

Rządowy program Czyste Powietrze skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych – wolnostojących, bliźniaków czy szeregowców – którzy pragną otrzymać dofinansowanie do przedsięwzięcia termomodernizacyjnego budynku. Może ono dotyczyć zarówno docieplenia domu, jak i wymiany systemu grzewczego na bardziej przyjazny dla środowiska. W ramach projektu możliwe jest również uzyskanie dotacji na modernizację stolarki zewnętrznej oraz dofinansowania do wymiany bramy garażowej. Jakie są warunki niezbędne do skorzystania z funduszy rządowych? I jakie kwoty przysługują beneficjentom programu, którzy zamierzają wymienić drzwi do garażu na bardziej energooszczędne? Odpowiadamy w artykule.

Dofinansowanie do bramy garażowej

Wymiana drzwi bramy garażowej w ramach programu może być traktowana nie tylko jako posunięcie proekologiczne, lecz również jako wyjątkowa szansa na zwiększenie stopnia izolacyjności termicznej budynku mieszkalnego. W praktyce oznacza to, że właściciel domu ma okazję zyskać podwójnie – skorzystać z dofinansowania mogącego pokryć koszty wymiany bramy oraz – w dłuższej perspektywie – zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie i cieszyć się z nowego produktu.

Zgodnie z regulaminem programu dofinansowanie do wymiany bramy garażowej może dotyczyć wyłącznie bram, których współczynnik przenikania ciepła wynosi nie więcej niż 1,3 [W/m2K]. Taki poziom izolacji jest bowiem zgodny z normami, które mają wejść w życie w 2021 roku. W ofercie salonów KRISHOME (dawniej KRISPOL) znajdują się bramy segmentowe o panelach grubości 40 mm, które dzięki precyzyjnemu wypełnieniu pianką poliuretanową i uszczelnieniu, a także energooszczędnym rozwiązaniom konstrukcyjnym, gwarantują izolację termiczną na poziomie U=1,12 [W/m2K]. Właściciele domów energooszczędnych mogą zdecydować się także na montaż bram o grubości 60 mm i dodatkowym systemie uszczelnień, które sprawiają, że możliwe staje się osiągnięcie współczynnika U=0,9 [W/m2K].

Dlaczego współczynnik przenikania ciepła przez przegrody termiczne jest tak istotny zarówno dla rządu, jak i właścicieli budynków mieszkalnych? Im jest on niższy, tym mniejsze są straty ciepła w domu oraz garażu. Oznacza to w praktyce, że łatwiej jest utrzymać optymalną temperaturę wnętrz i obniżeniu mogą ulec koszty zużycia energii. Z punkty widzenia ekologicznego wiąże się to z kolei z obniżeniem emisji dwutlenku węgla i pyłu, a zatem – zmniejszeniem stopnia zanieczyszczenia powietrza, którym wszyscy oddychamy.

Sprawdź także, jak uzyskać dofinansowanie do wymiany okien!

Czyste Powietrze – brama garażowa

Jak już zaznaczyliśmy, gdy chodzi o założenia programu Czyste Powietrze – wymiana bramy garażowej jest jednym z możliwych aspektów termomodernizacji budynku mieszkalnego, na który właściciel lub współwłaściciel domu może otrzymać dofinansowanie. Beneficjenci programu, w zależności od dochodu, mogą skorzystać z podstawowego dofinansowania (jeśli ich roczny dochód nie przekracza 100 tys. zł) lub dofinansowania podwyższonego, gdy dochód miesięczny w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa wieloosobowego nie przekracza 1400 zł lub 1960 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego. Łączna kwota dofinansowania do termomodernizacji uwzględniającej wymianę bramy garażowej może wynieść 25 tys. zł, gdy przedsięwzięcie nie obejmuje mikroinstalacji fotowoltaicznej i aż 30 tys. zł, gdy obejmuje montaż ekologicznego źródła energii.

Dotacja to jednak nie jedyna dostępna forma wsparcia rządowego. Oferuje on bowiem w ramach programu również pożyczkę, którą można przeznaczyć na spłatę kapitału kredytu bankowego oraz ulgę podatkową pozwalającą na odliczenie od dochodu kwoty sięgającej 53 tys. zł przez okres sześciu lat, począwszy od końca roku podatkowego, w którym beneficjent poniósł pierwszy koszt związany z termomodernizacją.  Odliczenie uwzględnione zostaje w rocznym zeznaniu podatkowym. Jeśli kwota nie znajduje pokrycia w dochodzie rocznym inwestora, zostaje odliczona w latach następujących, we wspomnianym wyżej przedziale czasowym.

Osoba pragnąca zostać beneficjentem programu Czyste Powietrze powinna złożyć wniosek o przyznanie dotacji w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w województwie, w którym znajduje się obiekt, który ma zostać objęty termomodernizacją.  Dzięki zmianom wprowadzonym w 2020 roku petent ma także możliwość złożenia dokumentu za pośrednictwem internetu. Montaż nowoczesnej i energooszczędnej bramy garażowej jest zatem dzięki Czystemu Powietrzu 2.0 jeszcze łatwiejszy (i bardziej korzystny) niż kiedykolwiek wcześniej.

Sprawdź, kto dokładnie może uzyskać dofinansowanie na ocieplenie domu.