Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
26.09.2023 po Bramy

Jak właściwie dbać o segmentową bramę garażową? Przeczytaj porady naszego eksperta

Brama garażowa, dla bezawaryjnego działania i długiej żywotności, wymaga regularnych przeglądów oraz zabiegów pielęgnacyjnych mających na celu jej konserwację. Nasz ekspert podpowiada jak dbać o bramę garażową, aby cieszyć się jej bezawaryjnym działaniem przez wiele lat.

Właściwa pielęgnacja zaczyna się właściwie już na etapie montażu, podczas którego nie należy dopuścić do jej zabrudzeń. Dotyczy to zwłaszcza etapu wykończenia elewacji i wnętrza. Zabiegi pielęgnacyjne możemy przeprowadzić samodzielnie. Utrzymanie bramy w czystości to podstawowy warunek jej bezawaryjnego działania przez długi czas. Przede wszystkim nie można doprowadzić do zanieczyszczenia prowadnic podsufitowych. Gromadzący się w nich brud i piasek przyspieszają zużywanie się części w wyniku tarcia, prowadzą do zniszczenia rolek tocznych, co może skutkować głośną pracą bramy. Zanieczyszczenia należy usunąć suchą ściereczką lub miękką szczoteczką.

Tomasz Kubczak
Kierownik Działu Zarządzania Produktem

Bramy wyposażonej w automatykę nie należy polewać wodą od strony wewnętrznej. Podczas mycia można polewać jedynie zewnętrzny płaszcz bramy. Należy uważać na elektryczne wyposażenie bramy  i dodatkowe wyposażenie montowane na zewnątrz, takie jak fotokomórki i kontaktrony. Woda może powodować zwarcie i w konsekwencji może dojść do awarii tych urządzeń.

Przed rozpoczęciem mycia musimy sprawdzić, czy na powierzchni lakieru nie osiadł piasek.  Z zewnętrznego płaszcza bramy, trzeba go delikatnie usunąć łagodnym strumieniem wody. Powierzchnie bram myjemy wodą z dodatkiem łagodnego środka myjącego. Zalecamy, aby najpierw sprawdzić na niewidocznej części bramy, czy środek nie wchodzi w reakcję z farbą lub okleinę. Do mycia używamy miękkiej gąbki lub szczotki z miękkim włosiem. Przecieramy ją z umiarkowaną siłą unikając miejscowego szorowania. Środek myjący spłukujemy czystą wodą. Podobnie postępujemy z wewnętrzną powierzchnią bramy, ale nie polewamy jej powierzchni strumieniem wody. Regularne czyszczenie jest ważne ponieważ kurz i piasek dostający się między elementy ruchome przyspiesza proces ścierania się powierzchni.

Mycia bramy nie należy przeprowadzać w silnym nasłonecznieniu i przy użyciu środków zawierających substancje ścierne, takie jak mleczka, pasty, czy płyny do szorowania. Szczególnie narażone na zarysowania są lakiery z efektem półmatowym i matowym, z uwagi na ich strukturę powierzchni.