Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
26.09.2023 po Bramy

Jedna czy dwie bramy do garażu dwustanowiskowego?

Coraz częściej nasz tryb życia wymaga sprawnego i szybkiego przemieszczania się – do szkoły, do pracy, na zajęcia dodatkowe, na zakupy. Jeden samochód w rodzinie już nie wystarcza. Podczas budowy domu planujemy zatem garaż na dwa stanowiska i stajemy przed pytaniem: co wybrać – jedną większą bramę czy dwie mniejsze?

Garaż dwustanowiskowy z jedną bramą
Garaż dwustanowiskowy z dwiema bramami

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy wiedzieć, jak będzie usytuowany nasz garaż. Jeśli jest częścią domu, musimy zadbać o jego izolację.

Jedna duża brama, np. o wymiarach 5000 x 2250 mm, będzie miała lepszy współczynnik przenikania ciepła niż dwie mniejsze bramy o wymiarach 2500 x2250 mm.

Jednak w codziennej eksploatacji dwie bramy mogą się okazać bardziej korzystnym rozwiązaniem. Przy codziennym wyjeżdżaniu i wjeżdżaniu do garażu będziemy każdorazowo otwierać tylko jedną, mniejszą bramę, co ograniczy straty ciepła.  Zakup dwóch bram i napędów wiąże się z większym wydatkiem, lecz przy częstym otwieraniu bram pozwoli na późniejsze oszczędności.

Jeśli garaż jest odrębnym budynkiem i jego izolacja cieplna nie ma znaczenia, lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie jedna większa brama.