Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
24.06.2024 Marcin Garbaciak Ekspert radzi

Komfort cieplny – co to jest i jak go osiągnąć?

Komfort termiczny to poczucie, że temperatura i wilgotność pomieszczenia w pełni odpowiadają naszym potrzebom. Stan, w którym nie odczuwamy nadmiernego ciepła lub zimna, jest kwestią indywidualną i uzależnioną od wielu czynników, takich jak: stres, przemęczenie, a nawet sytość. Sprawdź, jak zadbać o optymalne warunki życia i zapewnić sobie najwyższy komfort przebywania w domowych wnętrzach.

Komfort cieplny – co to jest?

Jak najprościej zdefiniować, co to jest komfort cieplny? Jak już wspomnieliśmy, uczucie optymalnych warunków temperaturowych i wilgotnościowych jest kwestią osobniczą. Przyjmuje się jednak, że najlepszą temperaturą do pracy i funkcjonowania w zamkniętych przestrzeniach jest od 18 do 22 stopni Celsjusza. W nocy średnia temperatura w pomieszczeniu może być nieco niższa. Z badań opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia wynika, że optymalna temperatura do wypoczynku nocnego to około 19 stopni.

Wilgotność powietrza a odczuwanie ciepła

Komfort cieplny człowieka wiąże się także z wilgotnością powietrza. Jeżeli w mieszkaniu panuje suchy mikroklimat, domownicy są bardziej podatni na infekcje górnego odcinka układu oddechowego. Aby uchronić się przed nieprzyjemnymi dolegliwościami i utrzymać dobre samopoczucie, należy zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza – ok. 50% latem i odrobinę mniej zimą. Jak utrzymać takie wartości w pomieszczeniach? Dobrym sposobem jest montaż wentylacji z odzyskiem ciepła. Okazuje się, że rekuperacja może być z powodzeniem zainstalowana nawet w starych budynkach, pod warunkiem że wymienisz okna na nowe – energooszczędne i wyposażone w profile o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła.

Dowiedz się więcej na ten temat:  Nowa stolarka otworowa – fanaberia czy wymóg termomodernizacji?

Rekuperator w domu a stolarka otworowa – o tym musisz wiedzieć!

W domu, w którym zainstalowano rekuperację, okna nie powinny być wyposażone w mikrowentylację, nawiewniki lub inne formy rozszczelnienia. Wymogiem podstawowym jest całkowita szczelność stolarki okiennej i drzwiowej (z wyjątkiem drzwi wewnętrznych, które muszą mieć podcięcia). Bezpiecznym wyborem będą okna PVC trzyszybowe instalowane w technologii ciepłego montażu, który pozwala wydłużyć żywotność połączenia ramy okiennej ze ścianą.

Drzwi wewnętrzne – zalecenia przy rekuperacji

Podstawową funkcją drzwi wewnętrznych w domu, w którym działa system rekuperacji, jest zapewnienie przepływu powietrza między pomieszczeniami. To warunek niezbędny, aby uzyskać komfort cieplny w budynku – punkty wyciągowe znajdują się tylko w wybranych pomieszczeniach, a cyrkulacja powietrza nie może być zakłócona. W takiej sytuacji najlepiej zakupić drzwi ze specjalną szczeliną o odpowiednim przekroju – większą w przypadku kuchni, łazienek czy pomieszczeń gospodarczych. Jeżeli chodzi o pomieszczenia, w których nie ma rekuperacji, przegrody muszą być całkowicie szczelne.

Rozważasz generalny remont domu? Jeżeli chcesz obniżyć rachunki za ogrzewanie, koniecznie sprawdź: Termomodernizacja domu – chwilowy trend czy konieczność?

Komfort cieplny – syndrom chorego budynku

Dlaczego komfort cieplny w pomieszczeniu jest tak ważny? Długotrwałe niestosowanie się do zaleceń technicznych może prowadzić do tzw. syndromu chorego budynku. Osoby, które przez dłuższy czas przebywają w zawilgoconym mieszkaniu, w którym temperatury są zbyt niskie lub zbyt wysokie, mogą odczuwać uporczywe objawy zdrowotne, w tym bóle głowy, katar czy drapanie w gardle. Po opuszczeniu domu symptomy samoistnie mijają.

Dlaczego tak się dzieje? Zjawisko sick building syndrome wynika ze złej jakości powietrza w pomieszczeniach. Ograniczenie przepływu świeżego powietrza, zbyt duża lub niska wilgotność bądź utrzymywanie się temperatur niższych niż 17 stopni i wyższych niż 22 stopnie mogą powodować spory dyskomfort i przyczyniać się do rozwoju wielu schorzeń i alergii. Stale dogrzewasz wnętrza i masz wrażenie, że w pomieszczeniach zbiera się wilgoć? Komfort cieplny w budynku pomogą osiągnąć nowe okna, drzwi zewnętrzne, a nawet rolety zewnętrzne. Komfort cieplny jest czymś więcej niż kwestią wygody - to przejaw dbałości o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców.

Nie czekaj, aż Twój dom będzie wymagał generalnego remontu! Termomodernizacja 2.0. KRISHOME podpowiada, jak zdobyć środki na bramy, okna, drzwi.

Co wpływa na komfort cieplny?

Wilgotność, czynniki środowiskowe, temperatura powietrza, a nawet asymetria rozkładu temperatury w pomieszczeniu - wszystkie te czynniki warunkują ostateczne odczucie ciepła. Oprócz tego należy uwzględnić także kwestie indywidualne, taki jak metabolizm czy izolacyjność cieplna odzieży. Dużą rolę odgrywa zdolność do aklimatyzacji.
Nowoczesne technologie i urządzenia umożliwiają osiągnięcie optymalnych parametrów cieplnych w pomieszczeniach. Tak jak wspomnieliśmy, odczucie ciepła jest kwestią indywidualną, niemniej warto zapoznać się ze standardami wypracowane przez branżę budowlaną.

W Twoim domu panują niskie temperatury i ogrzewanie nic nie daje? Sprawdź: Dofinansowanie na ocieplenie domu – kto i jak może z niego skorzystać?

Komfort cieplny - norma PN-EN ISO 7730:2006

W Polsce obowiązuje specjalna norma opisująca ergonomię środowiska termicznego oraz wskazująca wskaźniki PMV i PPD oraz kryteria lokalnego komfortu termicznego. Jak to wygląda w praktyce?

  • PMV (Predicted Mean Vote, tj. przewidywane średnie głosowanie) – to wskaźnik przewidujący ocenę badanych w 7-stopniowej skali (gorąco, ciepło, dość ciepło, obojętnie, dość chłodno, chłodno oraz zimno). Podczas ustalania tego wskaźnika bierze się pod uwagę wiele czynników, takich jak: aktywność, temperatura powietrza czy prędkość ruchu. Najlepiej, aby wskazanie mieściło się w zakresie między dość ciepło a dość chłodno,
  • PPD (Predicted Percentage Dissatisfied, tj. przewidywany procent niezadowolonych)  — wskaźnik używany przy ocenie komfortu cieplnego pomieszczeń dla potrzeb ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji.

Zgodnie z danymi analitycznymi komfort cieplny latem mieści się w granicach od 24 do 28 stopni, za zimą - od 20 do 23 stopni.

Zadbaj o swój komfort cieplny – postaw na termomodernizację!

W Polsce obowiązuje wiele programów, które umożliwią przeprowadzenie wymiany okien i drzwi nawet przy ograniczonym budżecie. Przykładowo, inicjatywa Czyste Powietrze uzależnia wysokość dotacji od dochodu, przy czym procentowy udział w kosztach netto może wynieść od 40 do nawet 100%. W 2024 roku Polacy mogą skorzystać także z ulgi termomodernizacyjnej pod warunkiem spełnienia wybranych kryteriów. Więcej informacji dotyczących programu znajdziesz tu: https://czystepowietrze.gov.pl/.

Chcesz żyć w zdrowym i bezpiecznym środowisku, ale nie masz środków na remont? Koniecznie sprawdź: Ulga termomodernizacyjna – wymień okna i odlicz nawet 53 tysiące od podatku!

Pogram Ciepłe Mieszkanie kierowany jest z kolei do właścicieli domów wielorodzinnych, którzy planują wymianę starego pieca na ekologiczne urządzenie grzewcze. Aby do niego przystąpić, należy złożyć wniosek w trakcie organizowanych naborów. Beneficjentami inicjatywy są zarówno osoby fizyczne, jaki wspólnoty mieszkaniowe. Sprawdź dokładne informacje o limitach dochodowych oraz wysokości dotacji: https://czystepowietrze.gov.pl/inne-programy/cieple-mieszkanie.

Termomodernizacja to jedyny sposób na długotrwałą poprawę komfortu cieplnego we wnętrzach. Zobacz, czy należy Ci się Dofinansowanie na termomodernizację.  Pomożemy Ci zawnioskować o ulgę i przeprowadzimy cały proces wymiany stolarki otworowej. Przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić w ciągu roku i jak bardzo poprawi się komfort cieplny w budynku dzięki przeprowadzeniu prac termomodernizacyjnych.