Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
12.06.2024 Tomasz Czupryniak Okna

Okna trzyszybowe w bloku – czy to się opłaca?

Od 2021 roku inwestorzy muszą przestrzegać norm WT 2021 dotyczących izolacyjności cieplnej okien. Zgodnie z tym standardem jedynym słusznym wyborem są okna trzyszybowe. Czy warto inwestować w taki rozwiązanie i czy w każdym przypadku jest ono konieczne? Sprawdźmy to!

Czy opłaca się wymieniać okna 2- na 3-szybowe w bloku?

Nowe standardy przewidziane przez Prawo budowlane zmuszają inwestorów do montowania tzw. ciepłych okien, których współczynnik przenikania ciepła nie przekracza 0,9 W/(m2K). Co za tym idzie, wszystkie nowo budowane obiekty muszą spełniać surowe wytyczne opisane w unijnej dyrektywie. Wymóg ten nie obowiązuje w przypadku starszego budownictwa.

Sprawdź także: Okna dwuszybowe czy trzyszybowe – które wybrać do domu?

Jeszcze do niedawna w większości polskich domów wstawiano okna z pakietem dwóch szyb. Po zmianie przepisów coraz większą popularnością cieszą się okna 3-szybowe, w przypadku których wartość współczynnika Uw może wynosić nawet 0,5 lub 0,6 W/(m2K).

Czy warto wymieniać okna dwuszybowe na trzyszybowe, nawet jeżeli wymóg ten nie jest narzucony prawnie? Zdecydowanie tak! Okna trzyszybowe do mieszkania w bloku, posiadające powłoki niskoemisyjne i grubsze profile, to najlepszy sposób na długoterminowe oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.

Okna 3-szybowe – wady i zalety w kontekście mieszkania w bloku

Pakiety 3-szybowe są polecane do wszystkich pomieszczeń, w których utrzymanie komfortu cieplnego ma szczególne znaczenie. Co za tym idzie, będą doskonałym wyborem do sypialni czy pokoju dziennego. Okna PVC dwuszybowe sprawdzą się natomiast w miejscach użytkowych i nieogrzewanych, np. piwnicy czy pomieszczeniach gospodarczych.

Czy warto zdecydować się na okna 3-szybowe? Wady i zalety w stosunku do okien dwuszybowych:

Okna trzyszybowe – zalety

  • Dodatkowa szyba,
  • Wyższy poziom izolacji akustycznej,
  • Wysoka efektywność energetyczna,
  • Wysoki pozom termoizolacyjności,
  • Większa grubość okna trzyszybowego.

Okna trzyszybowe – wady

  • Wyższy koszt montażu,
  • Cięższa konstrukcja,
  • Bardziej złożony montaż.

Warto przy tym zaznaczyć, że w przypadku okien trzyszybowych często dochodzi do kondensacji pary wodnej od strony zewnętrznej. Co to oznacza i dlaczego niektóre okna parują od zewnątrz?

Okna 3-szybowe w bloku a wentylacja i parowanie

Zastanawiasz się, dlaczego okna trzyszybowe parują od wewnątrz? Poza sezonem grzewczym powietrze poza budynkiem ogrzewa się szybciej niż we wnętrzu, przez co temperatura okna jest niższa od powietrza ogrzanego słońcem. To z kolei powoduje parowanie na szybie. Wbrew pozorom nie jest to wada okien, tylko dowód na to, że stolarka ma wysoki poziom termoizolacyjności.

Okna trzyszybowe a wentylacja w budynku

Zarówno parowanie szyb od zewnątrz, jak i wewnątrz, to naturalne zjawiska występujące w przypadku prawidłowo wstawionych okien. Występuje częściej, jeżeli wentylacja nie działa w sposób optymalny, ale nie ma bezpośredniego związku ze stanem technicznym okien lub błędami montażowymi.

Okna trzyszybowe – od kiedy można mówić o wadzie?

Jedyną okolicznością, świadczącą o nieprawidłowej kondycji okna, jest pojawianie się pary we wnętrzu, czyli komorze między pakietami szybowymi. Jeżeli zaobserwujesz takie zjawisko, może to świadczyć o obniżeniu parametrów termoizolacyjnych. W takim wypadku okno kwalifikuje się wyłącznie do wymiany.

Sprawdź również: Wymiana okna w bloku – jak ją przeprowadzić krok po kroku

Okna dwu- czy trzyszybowe – lepiej sprawdzą się w bloku?

Wiesz już, jakie parametry mają okna dwuszybowe czy trzyszybowe w bloku. Oba rozwiązania są użyteczne, ale biorąc pod uwagę standardy unijne, nie ulega wątpliwości, że to pakiety 3-szybowe w niedługim czasie podbiją rynek. Okna trzyszybowe w bloku to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla inwestorów poszukujących oszczędności i nastawionych na realizację założeń budownictwa energooszczędnego.