Taras stanowi integralną część domu. Dobrze zaplanowany i zaaranżowany stanowi jego przedłużenie. W projektach architektonicznych najczęściej spotyka się tarasy, na które wychodzi się wprost ze strefy dziennej domu. Obecnie są one coraz częściej budowane na poziomie gruntu. Wszystko za sprawą dostępności materiałów odpornych na wilgoć oraz nowoczesnych środków konserwacji. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas planowania tarasu przed domem, tak aby stał się dla domowników strefą odpoczynku i relaksu.
Jaką nawierzchnię tarasu wybrać?
Wybierając nawierzchnię tarasu należy zadbać o to, aby była spójna z architekturą budynku. Obecnie do dyspozycji mamy szeroką ofertę materiałów: drewno, drewniane deski kompozytowe, beton architektoniczny, płytki ceramiczne, płyty gresowe. Te ostatnie są częstym wyborem inwestorów. Wybór posadzki jest uzależniony od tego, czy taras jest zadaszony, czy odsłonięty. Należy pamiętać, że deska – choć doskonale prezentuje się na tarasie – może być kłopotliwa w konserwacji, zwłaszcza jeśli taras jest niezadaszony. Drewno pod wpływem promieni słonecznych oraz wody pęcznieje i blaknie. Dobrą alternatywą dla tarasu drewnianego jest taras z deski kompozytowej, która niemal do złudzenia przypomina drewno. Kompozyt jest jednak bardziej odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz łatwiejszy w utrzymaniu czystości. Taras kompozytowy będzie więc rozwiązaniem równie stylowym, ale znacznie wygodniejszym oraz trwalszym niż taras z drewna.
Taras zadaszony czy odsłonięty? Wady i zalety obu rozwiązań
Decyzja o zadaszaniu tarasu bądź pozostawieniu go odkrytym nie należy do najłatwiejszych. Taras z zadaszeniem w ciepłe dni dostarczy pożądany cień, w pewnym stopniu chroni także nawierzchnię i meble tarasowe przed deszczem czy słońcem, a zimą przed śniegiem. Może jednak spowodować, że pomieszczenia przyległe do tarasu będą zbyt ciemne. Trzeba także przemyśleć, czy zadaszenie tarasu nie zaburzy proporcji bryły. Na decyzję o zadaszeniu lub odkryciu tarasu wpływ będzie miała orientacja tarasu względem stron świata. Taras od południa będzie w letnich miesiącach nagrzany i w tym przypadku jego zadaszenie jest uzasadnione. Zadaszenie tarasu od północy czy wschodu może spowodować zbytnie zacienienie pomieszczeń.
Taras odsłonięty zapewni dobre doświetlenie pomieszczeń. Przed nadmiernym słońcem można jednak ochronić się, stosując np. markizę lub bardzo efektowne poziome rolety rzymskie.
Aranżacja tarasu. Jaki styl wybrać?
Planując aranżację tarasu należy wziąć pod uwagę styl domu: kształt bryły, elementy wykończeniowe czy elewację. Na klimat tarasu wpłyną także meble i dodatki. Do wyboru mamy meble wykonane z wikliny, rattanu, metalu, drewna, czy plastiku. Meble powinny być wygodne i sprzyjać relaksowi. Jeśli jednak taras nie jest osłonięty, wiklina i rattan mogą ulec zniszczeniu za sprawą warunków atmosferycznych. Całości dopełnią drobne dodatki takie jak latarenki, donice z kwiatami czy odpowiednie oświetlenie.
Wygodne wyjście na taras bez barier
Zgodnie z obowiązującym trendem na stosowanie dużych przeszkleń, inwestorzy chętnie decydują się na montaż systemów HST i PSK. Dzięki dużej powierzchni skrzydeł, salon sprawia wrażenie otwartego na ogród oraz zintegrowanego z otoczeniem. Nic dziwnego, że rozwiązanie to zyskuje zwolenników. Mimo imponujących gabarytów, systemy HST i PSK są wygodne w obsłudze, pozwalają zaoszczędzić przestrzeń z obu stron i jednocześnie stanowią efektowne wyjście na taras. W przypadku systemu HST bardzo niski próg jest zlicowany z podłogą, dzięki czemu możliwe jest płynne przejście, np. wózkiem.
Więcej o drzwiach tarasowych można przeczytać tutaj.
Zobacz wybrane aranżacje przydomowych tarasów naszych klientów.