Brąz to niezwykle uniwersalny kolor, który niesie ze sobą wiele pozytywnych konotacji. Kojarzy się z naturą, ciepłem i bezpieczeństwem. Nic dziwnego, że brązowe okna cieszą się tak dużą popularnością wśród inwestorów. Wbrew pozorom, brązowe ramy nie muszą być wykonane z naturalnych surowców. Oferta rynkowa jest na tyle szeroka, że bez trudu znajdziesz modele pokryte drewnopodobną okleiną, która wiernie odwzorowuje naturalne usłojenie drewna.
Okna brązowe – do domu w jakim stylu będą pasować?
Praktyka architektoniczna pokazuje, że niektóre trendy nigdy nie wyjdą z mody. Brązowe okna należą do klasyki gatunku - pasują zarówno do budynków o klasycznej bryle, jak i nowoczesnych obiektów pasywnych oraz domów w stylu nowoczesnej stodoły. Obecnie największą popularnością cieszą się okna PVC, które doskonale imitują naturalne drewno, zapewniając jednocześnie wysoki komfort cieplny. Inwestorzy chętnie wybierają okna brązowe, których odcienie są najbardziej zbliżone do tych występujących w naturze. Co za tym idzie, okleiny nie mogą być zbyt mocno nasycone - zdecydowanie najlepszym wyborem są lekko przydymione lub wybielone ramy.
Czytaj też: Okna loftowe - jakie okna wybrać do domu w stylu loft?
Jasne profile są często spotykane w domach aranżowanych w stylu skandynawskim oraz budynkach energooszczędnych inspirowanych naturą. Doskonale komponują się z pozostałymi elementami posesji - tarasem czy małą architekturą ogrodową. Warto przy tym zaznaczyć, że jasne usłojenie drewna doskonale podkreśli otwarte przestrzenie, w których dominuje biała zabudowa meblowa.
Brązowe okna ze szprosami – gdzie się sprawdzą?
Okna brązowe ze szprosami będą doskonałym wyborem do wnętrz inspirowanych stylem kolonialnym, w których prym wiodą kolory ziemi. W takim przypadku warto postawić na brązowe okno w odcieniu orzecha, mahoniu czy dębu rustykalnego. Równie dobrym wyborem będą jaśniejsze odcienie, w tym złoty dąb czy wiśnia. Ciemniejsze brązowe okna wewnątrz domu są również pożądanym elementem wykończenia wnętrz retro oraz rustykalnych. Wyrazista stolarka okienna może stanowić podstawowy element dekoracyjny takich wnętrz, a jednocześnie podkreślić ich unikatowy i "naturalny" charakter. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na jasną, czy ciemną kolorystykę, brązowe okna w domu zawsze wywołają pozytywne skojarzenia związane z ciepłem rodzinnym i spokojem.
Jakie okna lepsze – białe czy brązowe?
Wielu inwestorów zadaje sobie pytanie, jakie okna są lepsze - białe czy brązowe? Oba rozwiązania mają swoje zalety, dlatego warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Najważniejszą kwestią są oczywiście Twoje osobiste preferencje. Jeżeli zależy Ci na urządzeniu wnętrz w duchu minimalizmu i cenisz sobie surowy wystrój, biała stolarka jest prawdopodobnie lepszym wyborem niż ramy. Z kolei brązowe okna są bardziej uniwersalne i ponadczasowe, dlatego bez trudu wpiszą się zarówno w nowoczesne, jak i klasyczne aranżacje.
Sprawdź również: Białe okna - jaka elewacja, parapety, dach i styl?
Czy można wypracować kompromis pomiędzy prostą formą białych okien a naturalnym designem brązowych? Jeżeli nie możesz zdecydować się, czy chcesz wybrać okna brązowe, czy białe, dobrym rozwiązaniem będą modele dwukolorowe. W ofercie KRISHOME znajdziesz produkty, dzięki którym z łatwością dopasujesz ramę do aranżacji wnętrza. Wybierając model FEN 84H, zyskasz możliwość doboru okleiny, która wiernie imituje wybrany gatunek drewna. Będziesz też mógł wybrać kolor z palety RAL dopasowany do odcienia bramy garażowej, drzwi wejściowych czy pokrycia dachowego. To najlepsze rozwiązanie dla osób, którym zależy na zachowaniu minimalistycznej bryły budynku przy jednoczesnym wprowadzeniu bardziej dekoracyjnych akcentów wewnątrz nieruchomości.
Nie musisz rezygnować ze swoich planów i decydować, które okna wewnątrz – brązowe czy białe – lepiej dopełnią wystrój wnętrza. Postaw na kreatywność i ciesz się realizacją spełniającą Twoje oczekiwania.
Jasno- czy ciemnobrązowe okna wybrać?
Jak już wspomnieliśmy, ramy okienne występują w różnych odcieniach. Jasnobrązowe okna wprowadzają do wnętrza więcej światła i odbijają promienie słoneczne, przez co pomieszczenie może wydawać się optycznie większe. Z tego względu są chętnie wybierane przez zwolenników stylu skandynawskiego oraz miłośników klasyki.
Ciemny brąz okna może z kolei przysporzyć nieco problemów przy aranżacji wnętrz, dlatego decydując się na takie rozwiązanie, trzeba umiejętnie dobierać pozostałe elementy wyposażenia, np. listwy przypodłogowe czy drzwi wewnętrzne. Warto zauważyć, że ciemne kolory pozwalają uzyskać ciekawy kontrast z białą elewacją budynku, co sprawi, że posesja będzie prezentowała się bardzo elegancko i stylowo.
Brązowe okna wewnątrz domu
Brązowe okna wewnątrz domu mogą mieć różne odcienie. Nie ma uniwersalnego sposobu na zaaranżowanie wnętrza, w którym występuje brązowa stolarka okienna, dlatego zanim rozpoczniesz poszukiwania odpowiednich elementów wyposażenia, określ, który odcień ram najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Oferta KRISHOME obejmuje szeroki wybór barw, począwszy od słodkiego karmelu, przez sepię i ochrę, aż po głębsze odcienie, tak jak: umbra, czekolada, kasztan czy heban.
Największą popularnością wśród klientów cieszą się oczywiście ramy okienne z naturalną strukturą drewna, które dodają wnętrzom ciepła, przytulności i elegancji. Aby uzyskać oczekiwany efekt i wprowadzić naturalne akcenty do swojej nieruchomości, możesz zdecydować się na brązowe okna od wewnątrz utrzymane w kolorystyce dębu halifax, winchesteru czy venge. We wnętrzach zaaranżowanych w stylu retro lub vintage sprawdzą się także mahoniowe okna brązowe od wewnątrz, które wyróżniają się lekko czerwonawym odcieniem i jednolitą kolorystyką.
Jeżeli już podejmiesz decyzję odnośnie przewodniego koloru wnętrza, zastanów się nad kolorem ścian i sufitu. Wydawać by się mogło, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest użycie białej farby. Oczywiście, to dobry wybór, niemniej równie korzystne efekty uzyskasz, malując ścianę na delikatny beżowy odcień. Co ciekawe, brązowe okna doskonale prezentują się na turkusowym lub zielonym tle. Pamiętaj jednak, aby zachować umiar i stosować farbę tylko na jednej ścianie, aby nie wywołać efektu optycznego przytłoczenia wnętrza.
Brązowe okna – jaka elewacja?
Wiesz już, jakie kolory podkreślą wygląd naturalnej stolarki. A jak wygląda kwestia ścian zewnętrznych, jeżeli chodzi o brązowe okna? Jaka elewacja będzie prezentować się najlepiej? Brązowe ramy sprawiają, że budynek zyskuje przytulny i naturalny charakter. Jeżeli zależy Ci na mocnym wyeksponowaniu drewnianych lub drewnopochodnych ram, umiejętnie dobierz kolor elewacji. W zależności od efektu, który chcesz uzyskać, możesz zdecydować się na klasyczną biel, beże, brązy, a nawet stonowane odcienie szarości.
Szara elewacja i brązowe okna
Zestawienie szara elewacja - brązowe okna jest często spotykane w nowoczesnym budownictwie. Praktyka architektoniczna pokazuje, że najlepiej celować w minimalizm kolorystyczny, dlatego odradzamy malowanie ścian zewnętrznych na inne odcienie niż brązy i szarości.
Szara elewacja domu - brązowe okna: inspiracje architektoniczne
Chcesz uzyskać efekt ciepłego i przytulnego domu? W takim razie postaw na piaskowe lub karmelowe odcienie elewacji. Zadbaj, aby kolor farby pozostawał w tej samej tonacji co odcień ram okiennych. Szara elewacja i brązowe okna są spotykane w wielu nowoczesnych budynkach. To bardzo funkcjonalne rozwiązania architektoniczne, niemniej musisz przestrzegać pewnych reguł, z których najważniejszą jest: brązowe okna - szara elewacja - ciemne pokrycie dachowe. Czarna dachówka świetnie pasuje do projektów minimalistycznych i tworzy ciekawy kontrast z drewnianą okleiną okienną.
Brązowe okna – jaki dach?
Przyjmuje się, że dach nie powinien być jaśniejszy od ram okiennych, dlatego masz do wyboru dwie możliwości - ciemniejszy dach i jaśniejsze ramy lub zachowanie spójności kolorystycznej. Jeżeli dach i okna są w tym samym odcieniu, koniecznie pomaluj ściany zewnętrzne na chłodny odcień, np. złamaną biel. Ciepłe odcienie nie będą prezentowały się tak korzystnie, dlatego pozostawiamy je dla projektów, w których kolorystyka okien i pokrycia dachowego nie jest jednolita.
Grafitowy dach i brązowe okna – jaka elewacja?
Zdecydowałeś się na zestawienie grafitowy dach - brązowe okna. Jaka elewacja będzie zatem spójna z tym połączeniem kolorystycznym? W tym przypadku najlepiej zdecydować się na uniwersalne odcienie, czyli szarości, beże oraz ponadczasową biel. Grafitowy dach i brązowe okna wpisują się we współczesne trendy i nie zanosi się na to, aby w kolejnych latach zaszły jakiekolwiek zmiany. Grafit, podobnie jak czerń, jest bardzo wdzięcznym odcieniem, który nieodmiennie kojarzy się z luksusowymi nieruchomościami i stylem minimalistycznym, dlatego przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom stylu nowoczesnego.
Czarny dach i brązowe okna – jaka elewacja?
Czarny dach - brązowe okna to propozycja dla osób, które preferują ekskluzywny design. Drewniana stolarka okienna w połączeniu z czernią dachówek sprawia niezwykle luksusowe wrażenie. Aby nie odciągać uwagi od głównych elementów konstrukcyjnych, lepiej zrezygnować z wyrazistych kolorów elewacji na rzecz bieli czy kości słoniowej. Ciekawym pomysłem na udekorowanie ścian zewnętrznych jest zainstalowanie drewnianych paneli elewacyjnych, które będą współgrały kolorystycznie z ramą okienną
Sprawdź też: Czarne okna do domu - do jakich stylów pasują?
Brązowe okna – jakie parapety zewnętrzne?
Przejdźmy teraz do jednej z ostatnich kwestii, jeżeli chodzi o brązowe okna. Jakie parapety zewnętrzne najlepiej sprawdzą się przy stolarce okiennej z drewna lub imitującej naturalne drewno? Zdecydowanie najkorzystniejszym wyborem są parapety klinkierowe dobrane kolorystycznie do dachówki lub ościeżnic. Takie produkty są znacznie tańsze niż parapety kamienne, granitowe lub marmurowe, a przy tym o wiele bardziej efektowne niż klasyczne konstrukcje z aluminium czy PVC.
Brązowe okna – jakie rolety?
Zdecydowałeś się na brązowe okna - jakie rolety powinieneś zatem wybrać, aby całość prezentowała się spójnie? Przyjęło się, że wewnętrzna osłona okienna musi być dobrana do kolorystyki ramy, ale o jeden ton jaśniejsza lub ciemniejsza. Jeżeli we wnętrzu przeważają drewniane elementy wyposażenia, lepiej przełamać naturalną kolorystykę i zastosować rolety o jasnych kolorach, które nie przywodzą na myśl usłojenia drewna. Doskonałym wyborem będą osłony w pastelowych barwach (zielone czy błękitne) lub jasne beże.
Sprawdź okna dostępne w naszej ofercie:
Dowiedz się więcej o oknach:
- Okno z roletą – bezpieczny duet
- Siedzisko pod oknem – sposób na aranżacje okien!
- Montaż okien – jak bezpiecznie usunąć piankę montażową, by nie zniszczyć okna?
- Białe okna – jaka elewacja, parapety, dach i styl?
- Czarne okna do domu – do jakich stylów pasują?
- Okna loftowe – jakie okna wybrać do domu w stylu loft?
- Okna w łazienkach – jak je wybrać?
- Okna w sypialni – jakie powinny być?
- Okno garażowe – jak je wybrać? Na co zwrócić uwagę?
- Wymiana okna w bloku – jak ją przeprowadzić krok po kroku
- Okna trzyszybowe w bloku – czy to się opłaca?
- Rodzaje i rozmiary okien do domu – kompletny przewodnik