Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
12.06.2024 po Okna

Okna w sypialni – jakie powinny być?

Sypialnia to wyjątkowe pomieszczenie wymagające specjalnego podejścia aranżacyjnego. Jeżeli chcesz stworzyć wnętrze, w którym zrelaksujesz się po ciężkim dniu i będziesz mógł wypocząć w nocy, musisz zwrócić szczególną uwagę na okna. To właśnie one mają duży wpływ na jakość snu. Sprawdź, jak wybrać odpowiednią stolarkę okienną i na jakie aspekty techniczne zwrócić uwagę.

Jakie okna do sypialni – parametry technicznie

Pierwszym wymogiem stawianym przed oknami jest dobra izolacyjność termiczna. Zgodnie z wymogami WT2021 współczynnik przenikania ciepła Uw w nowym budownictwie nie może być wyższy niż 0,9 W/m2K. Właściciele starszych domów i mieszkań nie muszą przestrzegać wytycznych, niemniej inwestycja w odpowiednio zaizolowane okna w sypialni jest po prostu opłacalna – wszak im więcej ciepła ucieknie na zewnątrz, tym mniejsze rachunki za ogrzewanie. To szczególnie istotne w przypadku osób, które planują wstawienie dużego panoramicznego przeszklenia.

Zobacz również: Wymiana okna w bloku – jak ją przeprowadzić krok po kroku

Równie istotnym parametrem jest wskaźnik izolacyjności akustycznej. Jeżeli budynek jest usytuowany przy ruchliwej ulicy, okno w sypialni powinno mieć podwyższoną izolacyjność akustyczną Rw – co najmniej 35dB, niemniej dla pełnego komfortu rekomenduje się 40 dB. Na spokojnych przedmieściach lub wsi w zupełnością wystarczy 20-25 dB.

Komfortowa sypialnia – okna a światło

Współczynniki przenikalności energii całkowitej g oraz przepuszczalności światła LT to dwa kolejne parametry ujęte w przepisach Prawa budowlanego. Pierwszy z nich jest wyrażany w procentach i określa, ile energii słonecznej przenika do wnętrza. W standardowym oknie wynosi ok. 50%, niemniej w przypadku okien wstawianych w sypialni powinien być nieco niższy, aby uniknąć przegrzania pomieszczenia (spanie w chłodniejszym pomieszczeniu jest korzystniejsze dla zdrowia).

Współczynnik TL informuje natomiast, ile światła przedostaje się do środka. Podobnie jak w przypadku wskaźnika g powinien być niższy niż w innych pomieszczeniach, ponieważ sypialnia nie wymaga dużego doświetlenia – mniej transparentne szyby sprzyjają utrzymaniu prywatności oraz poprawiają jakość wypoczynku.

Przeczytaj: Okna trzyszybowe w bloku – czy to się opłaca?

Okna sypialniane o odpowiednim współczynniku przenikania ciepła

Jak już wspomnieliśmy, współczynnik Uw nie może być wyższy niż 0,9 W/m2K. Takie wartości są niestety nieosiągalne w przypadku okien 2-szybowych, dlatego standardem stały się okna z pakietem trzech szyb. Od 2021 roku wszystkie nowe obiekty muszą być wyposażone właśnie w takie rozwiązania. Wybierając okna trzyszybowe, nie tylko ograniczasz ryzyko powstawania mostków termicznych, ale także minimalizujesz zjawisko kondensacji. Najbardziej widoczną korzyścią jest jednak obniżenie rachunków za ogrzewanie, co przekłada się na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Sprawdź również: Okna dwuszybowe czy trzyszybowe – które wybrać do domu?

Okna z wentylacją do sypialni

Zastanawiasz się, czemu okna się pocą? Parujące okna w sypialni to częsty problem zgłaszany przez inwestorów. Zjawisko parowania od zewnątrz i wewnątrz jest jednak całkowicie normalne i świadczy o wysokiej termoizolacyjności zastosowanego rozwiązania. Zaparowane okna w sypialni nie mają zatem związku z niewłaściwym wykonaniem stolarki, tylko nieprawidłową wentylacją pomieszczenia.

Pomimo że każdy inwestor poszukuje szczelnych okien, które utrzymają ciepło w domu, nie można zapominać, że do prawidłowego wypoczynku i snu niezbędna jest wymiana w powietrza. Co za tym idzie, okno w sypialni powinno zapewniać możliwość pełnego otwarcia, ale także mikrouchyłu, czyli rozszczelnienia, które umożliwia cyrkulację powietrza, gdy okno jest zamknięte. 

Okna gwarantujące prywatność w sypialni

Sypialnia to przestrzeń intymna i kameralna, dlatego warto poszukać sposobów, aby zapewnić sobie komfortowe warunki wypoczynku. Jeżeli aranżujesz wnętrza w stylu nowoczesnym i chcesz mieć  okno sypialni bez firan, rozważ zastosowanie dodatków zaciemniających, takich jak rolety dzień noc czy żaluzje – aluminiowe lub z drewna. Markizy i rolety występują w różnych wariantach kolorystycznych i materiałowych, a przy tym sprawdzą się zarówno do montażu wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczenia.

Sprawdź także: Okno z roletą – bezpieczny duet             

Pomysły na okna w sypialni

Zwolennicy minimalizmu często rezygnują z dodatkowych dekoracji okiennych lub ograniczają się do prostych osłon w postaci rolet. Jeżeli nie wyobrażasz sobie tak oszczędnej aranżacji, możesz dobrać lekkie firanki i zasłonki. Dużą popularnością cieszą się firany na rzepy, które są łatwe do zawieszania i mają na ogół panelową konstrukcję, która współgra z nowoczesnymi trenami. Okna w sypialni mogą być ozdobione żywą lub sztuczną roślinnością. Wiszące kwietniki będą prezentowały się niezwykle stylowo, podkreślając romantyczny lub rustykalny charakter wnętrza.

Duże okna w sypialni

Częstym rozwiązaniem, stosowanym w nowoczesnych budynkach, są panoramiczne przeszklenia umieszczone na całej ścianie pokoju. Duże okna w sypialni prezentują się niezwykle efektownie – zwłaszcza gdy do pokoju przylega balkon lub antresola. W zależności od potrzeb inwestora mogą być otwierane lub przesuwne. To drugie rozwiązanie sprawdzi się wtedy, gdy okno otwierane do wewnątrz zajęłoby zbyt dużo miejsca.
Zastanawiasz się, jaki rozmiar okna PVC będzie najlepszy? Masz pełną dowolność, niemniej pamiętaj, aby szyby były odpowiednio zacienione.

Wysokie okna w sypialni

Decyzja o montażu przeszkleń do sufitu niesie za sobą wiele korzyści. Po pierwsze, wysokie okna w sypialni mogą wprowadzić więcej naturalnego światła, co uczyni przestrzeń bardziej otwartą. Dużym atutem jest także możliwość podziwiania pięknego otoczenia – zwłaszcza jeżeli nieruchomość znajduje się w otoczeniu zieleni. Niestety, takie rozwiązanie niesie ze sobą pewne wady. Wysokie okna wprowadzają wprawdzie więcej światła, ale wiążą się też z brakiem prywatności. Wstawienie stolarki o niestandardowych wymiarach generuje także większe koszty.

Dwa okna w sypialni

Szukasz kompromisu między dużymi i wysokimi oknami? Jeżeli chcesz, aby przeszklenia zajmowały większą część ściany możesz wybrać dwa okna w sypialni. To ciekawe rozwiązanie do mniejszych pomieszczeń, w których montaż panoramicznego przeszklenia byłby utrudniony, a wręcz – niemożliwy.

Okna dachowe w sypialni

Dobór okien do sypialni na poddaszu jest szczególnym wyzwaniem aranżacyjnym. Okna dachowe w sypialni ze skosami powinny dostarczyć odpowiednią ilość naturalnego światła, a przy tym wywołać wrażenie przestronności. Biorąc pod uwagę, że promienie słoneczne padają niemal pod kątem prostym, warto jeszcze przed montażem zastanowić się nad preferowanym typem osłon. Pamiętaj również, że okno nad łóżkiem w sypialni powinno być wyposażone w wygodny mechanizm otwierania. Aby ułatwić sobie jego obsługę, najlepiej wybierać modele sterowane elektrycznie. 

Okna w sypialni w bloku

A jak to wygląda w małym wnętrzu, gdzie dostęp do światła dziennego jest kluczowy? Okno w sypialni w bloku powinno być na tyle duże, aby wywołać wrażenie optycznego powiększenie wnętrza. Najlepszym wyborem będą standardowe jasne przeszklenia – ciemne profile mogą wywołać wrażenie przytłoczenia i tworzyć niepotrzebne ramy kompozycyjne.