Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
12.06.2024 Tomasz Czupryniak Okna

Okna loftowe – jakie okna wybrać do domu w stylu industrialnym?

Styl przemysłowy przeżywa prawdziwy renesans. Fabryczne wnętrza, w których dominują metal, cegła i szkło, zachwycają inwestorów z całego świata. Zastanawiasz się, co zrobić, aby zaprojektować prawdziwie industrialną przestrzeń z nutą slow? Przemyślany dobór materiałów wykończeniowych i stolarki otworowej to absolutna podstawa. Sprawdź, jakie okna najlepiej sprawdzą się we wnętrzach loftowych.

Okna loftowe – cechy charakterystyczne

Cechą charakterystyczną stylu przemysłowego są przestronne okna loftowe, które przepuszczają dużą ilość naturalnego światła, sprawiając, że ceglane ściany, belki na suficie i metalowe konstrukcje jeszcze bardziej odznaczają się na tle surowych, białych ścian. Duże przeszklenia są szczególnie rekomendowane, jeżeli lokal mieszkalny znajduje się na wyższych kondygnacjach budynku. Jeżeli tylko masz możliwość, warto zdecydować się na panoramiczne okno loftowe lub efektowną stolarkę okienną ze szprosami.
Jeżeli chodzi o dobór materiałów, najlepiej sprawdzą się ramy metalowe oraz okna aluminiowe w kolorze polerowanej stali szlachetnej, który podkreśli przemysłowy design wnętrza. Rozwiązaniem alternatywnym są okna PVC z okleiną dobraną kolorystycznie do pozostałych elementów wyposażenia.

Dowiedz się więcej na temat wymiany okien: Wymiana okna w bloku - jak ją przeprowadzić krok po kroku

Jak wyglądają okna industrialne?

Jak już wspomnieliśmy, wyróżnikami stylu przemysłowego są otwarte przestrzenie i wysokie okna industrialne o surowym designie i wyrazistej teksturze. Podstawowymi materiałami konstrukcyjnymi, stosowanymi we wnętrzach, są zatem beton, czerwone cegły, beton, stal oraz aluminium. Okno loft, instalowane we wnętrzach industrialnych, jest większe niż tradycyjne przeszklenia. Aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania i zwiększyć stabilność konstrukcji,  ramy okienne są wykonywane ze sztywnych materiałów, takich jak aluminium, które są bardzo wytrzymałe, sztywne i odporne na czynniki zewnętrzne. Z tego względu mogą być produkowane w dużych rozmiarach bez obawy o odkształcenie się ramy.

Rodzaje okien do wnętrz w przemysłowym klimacie

Jeżeli zastanawiasz się, jakie okna najlepiej sprawdzą się do industrialnych wnętrz, masz do wyboru kilka możliwości. Dużą popularnością wśród inwestorów cieszą się okna przesuwne, które pozwalają zaoszczędzić cenną przestrzeń. W zależności od preferencji możesz zdecydować się na modele uchylno-przesuwne, które można swobodnie otworzyć na oścież lub uchylić, lub podnoszono-przesuwne, które pozwolą uzyskać efekt niemal niewidocznej konstrukcji i są polecane w przypadku bardzo dużych przeszkleń.

Biorąc pod uwagę, że okna loftowe zajmują na ogół dużą powierzchnię, powinny być wyposażone w najwyższej jakości pakiet szybowy. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, zwróć uwagę na współczynniki ciepła, a konkretniej:

  • Ug (współczynnik przenikania ciepła szyby) – pakiet szybowy stanowi największy procent okna, dlatego warto wybierać warianty trzyszybowe tworzące dwie komory.
  • Uf – współczynnik przenikania ciepła ramy okiennej – dobrze, aby wartość nie przekraczała 1,0 W/(m²K).
  • Uw – współczynnik przenikania ciepła całego okna – zgodnie z przepisami unijnymi wartość współczynnika dla okien energooszczędnych i pasywnych nie powinna przekraczać 0,9 W/m²K (optymalnie 0,6 W/m²K).

Pamiętaj, że im niższe współczynniki U, tym przeszklenia zapewniają większy komfort cieplny. Dokładna analiza tych danych jest bardzo ważna, zwłaszcza że przez nieszczelne okna może uciekać nawet 25% energii cieplnej!

Sprawdź także: Okna dwuszybowe czy trzyszybowe - które wybrać do domu?

Okna do industrialnych wnętrz – jaki kolor wybrać?

Skoro już znasz specyfikę techniczną okien loftowych, przejdźmy do kolejnej kwestii, czyli kolorów ram. W domach urządzonych w stylu industrialnym najlepiej sprawdzą się okna utrzymane w odcieniach czerni i szarości. Ciemne kolory tworzą niepowtarzalny klimat i świetnie współgrają z metalowymi elementami konstrukcyjnymi – dźwigarami i kolumnami. 

Kolory loftowe nie powinny być zbyt wyraziste i intensywne, dlatego lepiej zrezygnuj z kolorowych, jaskrawych ram na rzecz bezpiecznej czerni lub antracytu. Przeszklenia, zamknięte w wyrazistych, ciemnych ramach, doświetlą wnętrze, dopełniając jednocześnie designerską aranżację.

Zobacz także: Czarne okna do domu - do jakich stylów pasują?

Okna loftowe – metalowe, drewniane czy PCV?

Wielkoformatowe przeszklenia są ciężkie, dlatego wymagają użycia odpowiedniego materiału konstrukcyjnego. W dawnych przestrzeniach fabrycznych dominowała metalowa stolarka, ale obecnie odchodzi się od takich rozwiązań na rzecz lekkiego i wytrzymałego aluminium, które pozwala uzyskać analogiczny efekt wizualny. Okna metalowe loftowe, wyprodukowane z aluminium, mają cienkie ramy, które wpuszczają do wnętrza dużo światła i sprawiają, że system wydaje się wyjątkowo lekki. Ciekawym wyborem do pomieszczenia loftowego są okna ze szprosami – przeszklenia podzielone na małe segmenty, które nawiązują do tradycyjnych rozwiązań architektonicznych. Takie okna świetnie komponują się z ceglanymi ścianami lub tynkiem strukturalnym, które są typowe dla aranżacji industrialnych.

Wnętrza przemysłowe, o minimalistycznej i dość surowej aranżacji, przypadną do gustu wszystkim osobom, które lubią proste i użytkowe formy. Bez względu na to czy aranżujesz przestronne wnętrze, czy niewielki lokal mieszkalny, możesz wprowadzić do wnętrza klimat przemysłowych fabryk.

Więcej o autorze

Tomasz Czupryniak
Kierownik Działu Badań i Rozwoju

Z firmą związany blisko 15 lat. Swoją przygodę w organizacji rozpoczął od obszaru magazynu produkcyjnego startującej produkcji stolarki okienno-drzwiowej PCW, przez planowanie wydziału okleinowania i produkcji systemów okiennych. Obecnie nadzoruje badania i rozwój naszych produktów stolarki okienno-drzwiowej z PCW, systemów konstrukcji aluminiowych oraz osłon zewnętrznych. Tutaj zaczynają się prace koncepcyjne nad zmianami w ofercie produktowej, po to żeby zapewnić przyszłym domownikom komfort i korzyści z wyboru optymalnych rozwiązań dopasowanych do rodzaju i lokalizacji inwestycji.