Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
26.09.2023 Marcin Garbaciak Ekspert radzi

Jak zabezpieczyć budowę przed kradzieżą i wandalizmem?

Budowa domu, to dla wielu najważniejsza inwestycja w życiu. Nie dziwi zatem, że marzeniem każdego inwestora jest zabezpieczenie domu przed włamaniem już w trakcie jego powstawania. Najczęściej na placu budowy składuje się wartościowe materiały budowlane będące atrakcyjnym łupem dla potencjalnych włamywaczy. Niekiedy zdarza się, że staje się on obiektem działań wandali. Na szczęście inwestorzy mają do dyspozycji kilka rozwiązań, które pomogą zabezpieczyć powstającą inwestycję, tak aby nie spędzała snu z powiek.

Ogrodzenie placu budowy

Jednym z podstawowych zabezpieczeń placu budowy jest ogrodzenie. W tej roli doskonale sprawdzi się zwykła siatka pleciona, która świetnie spełni swoją rolę i pozwoli zabezpieczyć teren na dwa sposoby. Po pierwsze będzie fizyczną barierą, którą musi pokonać intruz. Po drugie zabezpiecza inwestycję przed wejściem na plac budowy osób nieupoważnionych, np. dzieci, co może być dla nich niebezpieczne. Poza tym ogrodzenie wyznacza także granice własności, co jest pewną psychologiczną barierą. Siatka pleciona sprawdzi się tam, gdzie inwestor może liczyć na tzw. „monitoring sąsiedzki”. Dla zdeterminowanych włamywaczy nie będzie jednak stanowić szczególnie wyrafinowanej zapory.

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego ogrodzenie powinno mieć co najmniej 1,5 m wysokości. Warto zadbać także o odpowiednie oświetlenie działki, na której powstaje dom. Szczególnie rekomendowane jest oświetlenie wyposażone w czujniki ruchu.

Monitoring – budowa pod kontrolą

Stawiając dom można pomyśleć o monitoringu, który jak każde rozwiązanie posiada swoje plusy i minusy. Jedną z zalet jest stały wgląd w to, co dzieje się na placu budowy oraz możliwość rejestracji obrazu. W przypadku kradzieży ułatwi identyfikację złodzieja, a w razie wypadku pomoże odtworzyć przebieg zdarzeń.

Już sama tabliczka z informacją „Obiekt monitorowany”, umieszczona w wyeksponowanym miejscu, może skutecznie odstraszyć nawet zawodowych złodziei. Wadą zastosowania monitoringu jest jego koszt, a także możliwość uszkodzenia w trakcie budowy.

Czujniki + system alarmowy = pierwsza linia obrony domu

Najbardziej czasochłonną i najdłuższą fazę budowy stanowią prace wykończeniowe, warto zatem pomyśleć o zabezpieczeniu domu już na tym etapie. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom można efektywnie zabezpieczyć ją już w fazie stanu surowego zamkniętego. Jedną z propozycji takiego zabezpieczenia jest pakiet safeHOME od KRISHOME (dawniej KRISPOL) obejmujący czujniki, które po podpięciu do systemu alarmowego tworzą pierwszą linię obrony domu. Czujniki są montowane na życzenie klienta już na etapie produkcji. Dzięki temu produkty zachowują nieskazitelną estetykę, a brak ingerencji w stolarkę zmniejsza ryzyko utraty gwarancji.

To duża przewaga nad czujnikami montowanymi bezpośrednio na produktach. Po zamontowaniu stolarki okienno-drzwiowej oraz bramy garażowej można podpiąć produkty pod system alarmowy, np. Solid Security. Dzięki temu zabezpieczone zostaną wszystkie punkty wejścia do domu, a inwestycja zostanie zabezpieczona już na etapie stanu surowego zamkniętego. Wystarczy uniesienie rolety, okna, drzwi lub bramy o 0.5 cm, aby wzbudzić alarm i skutecznie zniechęcić potencjalnych włamywaczy lub wandali.

Więcej o autorze

Marcin Garbaciak
Menadżer ds. Szkoleń

Z firmą związany już od ponad 19 lat. Rozpoczynał swoją karierę w firmie jako Regionalny Szef Sprzedaży, pod jego skrzydłami było większość regionów na terenie Polski. Zdobyte doświadczenia zaowocowały nie tylko świetną znajomością całego spectrum produktów z portfolio KRISHOME, ale i awansem na stanowisko szkoleniowca.