Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
27.09.2023 po Termomodernizacja

Dofinansowanie na ocieplenie domu – kto i jak może z niego skorzystać?

Wymiana przestarzałego pieca na nowy i ocieplenie budynku mogą znacząco ograniczyć zapotrzebowanie energetyczne domu, a zatem przyczynić się do zmniejszenia wydatków na ogrzewanie. Kompleksowe prace termomodernizacyjne nierzadko wiążą się jednak dla inwestora ze znacznym kosztem. Na szczęście od 2018 roku, zostając beneficjentem programu Czyste Powietrze, może on liczyć na finansową pomoc państwa w tej kwestii. W niniejszym wpisie podpowiadamy, jak dostać dofinansowanie do ocieplenia budynku w ramach programu i kto dokładnie może skorzystać z rządowych środków. Zapraszamy do lektury!

Termomodernizacja domu – dlaczego jest taka ważna?

Dlaczego odpowiednie docieplenie budynku jest takie ważne? Są dwa główne powody. Pierwszy, to oczywiście wspomniana już we wstępie oszczędność. Właśnie ze względu na bardzo wysokie koszty ogrzewania, coraz więcej osób decyduje się na budowanie domów pasywnych lub domów energooszczędnych. Są to budynki, które dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów i technologii, zatrzymują wewnątrz zdecydowanie więcej ciepła i nie pozwalają zimnemu powietrzu z zewnątrz przedostać się do środka budynku. Dlatego roczny koszt ogrzania domu pasywnego to kilkaset złotych mniej.

Ale nie każdy z nas miał możliwość wybudowania takiego domu. Jest to wciąż nowy trend, który nie był dostępny na naszym rynku kilkadziesiąt/kilkanaście lat temu. Co nie znaczy, że i my nie możemy żyć bardziej oszczędnie i ekologicznie.

Ekologia – to drugi z powodów przemawiający za termomodernizacją domów. W telewizji i radiu codziennie pojawiają się komunikaty o złej jakości powietrza wywołanej przez smog, w Internecie pojawiają się szokujące zdjęcia dryfujących po oceanach śmieciowych wysp.

Nasza świadomość na temat ochrony środowiska wzrasta. Zaczynamy zadawać sobie pytania – co mogę zrobić dla przyrody, dla ochrony klimatu, ale i dla ochrony swojego zdrowia czy dotychczasowego stylu życia? Jedną z odpowiedzi jest właśnie termomodernizacja domów. Żyjąc bardziej energooszczędnie, żyjemy też bardziej ekologicznie. Skoro do ogrzania domu potrzebujemy mniej paliwa, do atmosfery przedostaje się mniej szkodliwych substancji. Zwłaszcza, jeśli korzystamy z nowoczesnego pieca i sięgamy po wysokojakościowe paliwa, jak gaz. Ale termomodernizacja to nie tylko nowy piec. Na co jeszcze możemy otrzymać dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”?

Co wpływa na ocieplenie domu?

Dopłaty na termomodernizację i ocieplenie domów w ramach programu rządowego „Czyste Powietrze” to w 2023 roku ponad 2,5 miliarda złotych. Od 3 stycznia br. możemy ubiegać się o dotację oraz wsparcie w częściowej spłacie kapitału kredytu bankowego, które przeznaczyć będziemy mogli m.in. na:

  • ocieplenie ścian i dachu za pomocą styropianu lub wełny mineralnej,
  • wymianę starego pieca na nowy,
  • instalację pompy ciepła i centralnego ogrzewania,
  • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskaniem ciepła,
  • montaż nowej stolarki okiennej – okien, okien dachowych, drzwi balkonowych, nieotwieranych powierzchni przezroczystych.

 

Choć niektóre punkty wydają się oczywiste (ocieplenie ścian albo nowy piec), o tyle inne nie każdemu od razu przychodzą do głowy, gdy mowa o termomodernizacji – jak kwestia odpowiedniej stolarki okiennej. Dlaczego odpowiednio dobrane okna są tak ważne?

Eko okno to przede wszystkim o wiele lepsza izolacja. Okna to niestety jedno z głównych miejsc, poprzez które ucieka ciepło – mogą odpowiadać nawet za 25% strat. Ale nowoczesne, energooszczędne okna potrafią znacznie je zredukować. Na odpowiednią izolację wpływa przede wszystkim szyba oraz profile. Koniecznie sprawdź jak się ustrzec przed utratą ciepła z budynku i przeczytaj nasze teksty o odpowiednich profilach i najlepszych szybach.

Dla kogo dofinansowanie na ocieplenie domu?

Podstawowe dofinansowanie na ocieplenie domu, przeprowadzane w ramach termomodernizacji budynku, przysługuje właścicielom i współwłaścicielom domów jednorodzinnych, których dochód roczny nie wynosi więcej niż 135 tys. zł. Gdy natomiast chodzi o zwiększony zakres pomocy finansowej, jest on zarezerwowany dla:

  • właścicieli domów, których miesięczne zarobki nie przekraczają 2651 zł;
  • właścicieli domów, w sytuacji gdy dochód miesięczny w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego nie jest wyższy niż 1894 zł.

 

Wzrosły również progi dochodowe przy najwyższym wymiarze wsparcia. Mogą na nie liczyć właściciele domów, których miesięczne dochody wynoszą 1090 zł (w przypadku gospodarstw wieloosobowych) bądź 1526 zł (w gospodarstwie jednoosobowym).

Inwestorzy mogą uzyskać rządowe dofinansowanie na ocieplenie budynku, decydując się na wszczęcie jednego z wyszczególnionych przez regulamin przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Opcja pierwsza zakłada wymianę przestarzałego domowego źródła ciepła na paliwo stałe na gruntową pompę ciepła lub pompę w wariancie powietrze-woda oraz przeprowadzenie dodatkowych prac modernizacyjnych, w tym m.in. zakupu i montażu elementów zwiększających izolacyjność budynku. W tym przypadku dofinansowanie na ocieplenie może dotyczyć także instalacji energooszczędnych okien, drzwi czy wymiany bramy garażowej.

Gdy inwestor zdecyduje się dodatkowo na montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej, może uzyskać maksymalnie 66 tys. zł dotacji. Jeśli nie – 41 tys. zł. Kwoty te dotyczą podstawowego poziomu wsparcia. W ramach pomocy zwiększonej wynoszą one analogicznie 99 tys. i 59 tys. zł. Podwyższone dofinansowanie przysługuje w tym przypadku również osobom, które zdecydują się na montaż kotłowni gazowej.

W ramach opcji drugiej właściciel domu może zdecydować się na wymianę nieekologicznego źródła ciepła na źródło inne niż pompa ciepła, a także wprowadzić szereg zmian wpływających dodatnio na efektywność energetyczną budynku (takich jak wymiana okien i drzwi zewnętrznych, montaż wentylacji mechanicznej czy przeprowadzenie audytu energetycznego). Tak jak w poprzednim przypadku większa kwota dofinansowania ocieplenia domu przysługuje inwestorowi wtedy, gdy zdecyduje się on na założenie instalacji fotowoltaicznej.

Dofinansowanie na wszystkie elementy inwestycji może wówczas wynieść do 30 000 zł na poziomie podstawowym i 37 000 na poziomie podwyższonym. Beneficjenci decydujący się na zakup samej fotowoltaiki mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości do 5000 zł (niezależnie od poziomu).

Jeśli natomiast chodzi o trzecią opcję termomodernizacyjną, dedykowana jest ona właścicielom budynków, którzy w przeszłości wymienili już źródło ciepła, a teraz decydują się wyłącznie na inne działania mające na celu uczynienie domu bardziej energooszczędnym. W takich okolicznościach dofinansowanie na ocieplenie może wynieść maksymalnie 13 tys. zł dla beneficjentów uprawnionych do skorzystania z podstawowego wymiaru wsparcia oraz 33 tys. zł. dla osób, którym przysługuje podwyższona dotacja.

Dla kogo dofinansowanie na ocieplenie domu?

Dofinansowanie do ocieplenia domu

Dofinansowanie do ocieplenia Czyste Powietrze

Warto zaznaczyć, że w 2023 roku zaszły pewne istotne zmiany w regulaminie programu. Dotyczą ona nie tylko kryterium przyznawania dotacji i wysokości wsparcia, lecz także samej procedury ubiegania się o dofinansowania ocieplenia budynku i wymiany źródeł ciepła.

Nowa odsłona programu „Czyste powietrze” umożliwia złożenie aż dwóch wniosków o dofinansowanie. W związku z promocją termomodernizacji budynków jako metody mającej na celu zmniejszenie kosztów ogrzewania, wprowadzono możliwość złożenia drugiego wniosku dla osób, które wcześniej otrzymały dofinansowanie na zakup kotła. Pozwoli to na wykonanie kompleksowej termomodernizacji budynku, co ułatwi osiągnięcie określonych przez program wskaźników zużycia energii po jego zakończeniu.

Jak uzyskać dofinansowanie na ocieplenie domu? Gdzie składać wniosek o dofinansowanie na ocieplenie domu?

Inwestor, który pragnie zostać beneficjentem programu Czyste Powietrze, może złożyć wniosek o dofinansowanie na ocieplenie domu (termomodernizację) za pomocą portalu gov.pl. W tym celu powinien on wygenerować i wypełnić wniosek, a następnie podpisać go za pomocą podpisu zaufanego lub kwalifikowanego. Do wniosku należy również dodać wymagane załączniki w formie podpisanych skanów.

Wnioski o dofinansowanie na ocieplenie domu nadal składać można również metodą tradycyjną, dostarczając dokument oraz niezbędne załączniki wyłącznie w formie papierowej do siedziby WFOŚiGW w odpowiednim województwie.

Jak już wspominaliśmy, procedura ubiegania się o dofinansowanie na ocieplenie domu wymaga dołączenia do wniosku wskazanych w regulaminie załączników, z których najważniejsze są dokumenty potwierdzające osiągnięte dochody. W niektórych sytuacjach nieodłączny może również okazać się audyt energetyczny domu, dokument poświadczający prawo własności wnioskodawcy do budynku, który ma zostać objęty modernizacją oraz informacja związana z przetwarzaniem danych osobowych innych osób (np. współwłaścicieli domu). Więcej informacji na temat załączników inwestor z łatwością znajdzie na witrynach WFOŚiGW.

Dzięki zmianom wprowadzonym w regulaminie programu Czyste Powietrze na 2023 rok wszyscy ci, którzy do tej pory zastanawiali się, jak otrzymać dofinansowanie na ocieplenie domu, mają okazję skorzystać z uproszczonej i znacznie wygodniejszej procedury składania wniosków. Warto jednak pamiętać, że gdy chodzi o prace związane z ociepleniem – dofinansowanie nie przysługuje obecnie inwestorom, którzy dopiero budują domy.

Czyste Powietrze, program rządowy dzięki któremu możliwe staje się uzyskanie dofinansowanie do ocieplenia domu jednorodzinnego w 2023 roku to priorytetowa inicjatywa rządu stanowiąca odpowiedź na narastający kryzys klimatyczny. Beneficjenci programu zyskują na wiele różnych sposobów. Nie tylko przyczyniają się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń powietrza, którym wszyscy oddychamy i otrzymują wysokie dofinansowanie do termoizolacji domu, lecz mogą także znacząco ograniczyć rachunki za ogrzewanie.