Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
27.09.2023 po Ekspert radzi

Stolarka w dobrym stylu. Podpowiadamy, jak dobrać kolor stolarki do stylu domu

Budując dom inwestorzy przykładają coraz większą uwagę do estetyki produktów i sposobu ich wykończenia. Obecnie producenci oferują coraz większą gamę rozwiązań technologicznych i stylistycznych, po to by sprostać wymaganiom różnorodnych gustów. Podpowiadamy, jak dobrać kolor stolarki okienno-drzwiowej i bramy garażowej do stylu tradycyjnego, uniwersalnego i nowoczesnego.

Jak dopasować stolarkę do domu w stylu tradycyjnym?

Styl tradycyjny to połączenie klasycznej kompozycji ze stonowanymi barwami i naturalnymi materiałami. Dominuje w nim symetria w aranżacji elewacji, podziale okien czy drzwi frontowych. Przytulny charakter domów tradycyjnych przywołuje ciepło domowego ogniska. Styl tradycyjny jest chętnie wybierany przez Polaków. Znaczna część budowanych w Polsce domów jednorodzinnych to właśnie domy w stylu tradycyjnym. Przywiązani do tradycji Polacy wierzą, że jest ona ponadczasowa i nie przemija tak szybko jak moda. Podczas prac renowacyjnych, gdy zależy nam na zachowaniu charakteru domu wpisanego w konkretne otoczenie, styl tradycyjny jest pewnym wyborem. Jego wszechstronność sprawia, że pasuje zarówno do zabudowy miejskiej, jak i wiejskiej, a dzięki niewielkim adaptacjom architektonicznym bryła zyska indywidualny charakter.

Stolarka w domu tradycyjnym – jakie kolory wybrać?

Domy budowane w stylu tradycyjnym pokryte są najczęściej dachówką w naturalnych odcieniach gliny i jasną elewacją z elementami ozdobnymi, takimi jak gzymsy, bonie, czy klinkier. Takie połączenie dobrze koresponduje ze stolarką okienną i drzwiową w ciepłym kolorze drewna.

Poniżej przedstawiamy rekomendowane zestawienia kolorystyczne dla stylu tradycyjnego:

Dąb Sheffield
Sosna antyczna 20
Dąb złoty 48
RAL 1013

Jak dopasować stolarkę do domu w stylu uniwersalnym?

Styl uniwersalny, to idealny wybór dla wszystkich, którzy myślą o jego przyszłych użytkownikach – dzieciach, czy potencjalnych kupcach. Taki dom budowany jest bez nadmiernych zdobień, a jego architektura jest prosta i uniwersalna. Dzięki temu przetrwa najważniejszą próbę – czasu.

Jakie kolory stolarki zewnętrznej dla stylu uniwersalnego?

Styl uniwersalny charakteryzuje prostota i stonowane. Królują w nim ponadczasowe beże i brązy doskonale komponujące się z ciemną dachówką i drewnianymi elementami architektury ogrodowej. Solidna murowana lub otynkowana bryła, drewniane elementy wykończeniowe w towarzystwie jasnej kolorystyki – zarówno na elewacji, jak i we wnętrzach, do których wnoszą ciepło i stabilność.

Poniżej prezentujemy rekomendowane zestawienia kolorystyczne dla domu w stylu uniwersalnym:

RAL 7044
Winchester 19
RAL 8028
Orzech 96
Cedr szary 22

Jak dopasować stolarkę do domu w stylu nowoczesnym?

Domy w stylu nowoczesnym pokazują dynamizm oszczędnej architektury. Lekkość bryły podkreślają duże przeszklenia, które doświetlają jej wnętrze, a prostota znajduje odzwierciedlenie w funkcjonalnym układzie wnętrz. Kolorystyka elewacji bazuje na bieli i szarościach, często łączonych z metalowymi elementami fasad i konstrukcji, która idealnie komponuje się ze stolarką okien i drzwi, utrzymaną w wyrazistych barwach.

Stolarka okienna i drzwiowa w stylu nowoczesnym – wybieraj te kolory!

Elewacje domów w stylu nowoczesnym utrzymane są w eleganckim, ascetycznym stylu i oszczędnej kolorystyce. Prym wiodą odcienie bieli i szarości, od jasnoszarego po antracyt. Ciepła dodadzą elementy drewniane: okładziny, deski tarasowe, czy stolarka okienno-drzwiowa. Domy budowane w stylu nowoczesnym są coraz popularniejsze wśród inwestorów. Wyróżnia je ciekawa bryła, wykończenie elewacji oraz duże przeszklenia, które nierzadko zajmują całą ścianę.

Proponowane zestawienia kolorystyczne dla domu w stylu nowoczesnym:

RAL 7045
Antracyt 174
RAL 7037
Ciemnoszary metalik 704
Cedr szary 22
Beton

Więcej realizacji naszych klientów znajdziesz w zakładce Inspiruj się.