Odpowiednio dobrana wentylacja w domu pomaga w utrzymaniu dobrej jakości powietrza poprzez usuwanie zanieczyszczeń i nieprzyjemnych zapachów oraz odprowadza nadmiar ciepła i wilgoci, zapobiegając rozwojowi pleśni i grzybów. Dzięki systemom wentylacji masz pewność, że parametry powietrza w pomieszczeniach spełniają normy higieniczne oraz wymagania techniczne. Sprawdź, jak działa wentylacja w domu oraz jakie systemy są obecnie dostępne na rynku.
Wentylacja domu – rodzaje
Systemy wentylacyjne to podstawowe instalacje występujące w każdym budynku mieszkalnym. Rodzaj wentylacji oraz jej sprawność mają ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników. Jeżeli dopiero rozpoczynasz budowę domu, powinieneś wiedzieć, jakie są sposoby wymiany zużytego powietrza na świeże z zewnątrz. Co będzie lepszym wyborem – wentylacja mechaniczna czy wentylacja grawitacyjna w domu jednorodzinnym? A może warto postawić na systemy hybrydowe?
Wentylacja grawitacyjna w domu
To jeden z najstarszych systemów wentylacyjnych stosowanych zarówno w blokach, jaki domach jednorodzinnych. Wentylacja grawitacyjna w domu polega na wybudowaniu pionowych kanałów odpowiadających za odprowadzenie ciepłego powietrza z górnych części pomieszczeń na zewnątrz. Ten system, zważywszy na niskie koszty eksploatacyjne oraz łatwość budowy, wciąż cieszy się dużą popularnością.
Jak wygląda wentylacja grawitacyjna w domu parterowym?
Wszystko opiera się na różnicy ciśnień w kominie wentylacyjnym, wskutek czego dochodzi do wytworzenia ciągu umożliwiającego wypychanie zużytego powietrza przez komin do góry. Aby taka wentylacja w domu jednorodzinnym w ogóle zaistniała, należy spełnić kilka warunków technicznych. Pierwszym z nich jest występowanie naturalnych nieszczelności okien, które umożliwiają napływ powietrza z zewnątrz. Aby zachować prawidłowy kierunek powietrza, konieczny jest montaż drożnych kratek i kominów wentylacyjnych, dzięki czemu wytwarza się cug - powietrze jest wyciągane przez komin. Jeżeli warunki nie zostaną spełnione, wentylacja domu parterowego lub piętrowego nie zadziała.
W przypadku nowoczesnego budownictwa, w którym stosuje się szczelne okna z pakietami trzyszybowymi, oraz wysokiej jakości drzwi i bramy garażowe o podwyższonych parametrach izolacyjnych, wentylacja grawitacyjna nie zda egzaminu.
Wentylacja mechaniczna w domu
Wentylacja mechaniczna to system wymiany powietrza wykorzystujący dedykowane wentylatory, które odpowiadają za wytworzenie podciśnienia wymuszającego przepływ powietrza. Cały proces odbywa się bez udziału czynników atmosferycznych, co eliminuje zmienność ciągu w kanałach wynikającą ze zmian pogodowych.
Systemy wentylacji mechanicznej dzielą się na cztery podstawowe rodzaje, z czego w domach jednorodzinnych wykorzystuje się dwa - wentylację mechaniczną nawiewną oraz wentylację mechaniczną wywiewną. Ta pierwsza polecana jest w budynkach, w których powietrze wtłoczone można wyprowadzić na zewnątrz – system wprowadza powietrze do wnętrza, a następnie usuwa jego nadmiar przez okna, drzwi zewnętrzne oraz wszelkie nieszczelności. Istotnym ograniczeniem jest jednak konieczność stosowania nagrzewnicy w celu ogrzania powietrza w okresie zimowym.
Jeżeli wentylatory jedynie usuwają powietrze z pomieszczeń, a napływ następuje przez nawiewniki, mówimy o wentylacji wywiewnej. Z takim systemem mamy do czynienia w przypadku okapu kuchennego lub wentylatorów w łazience. Połączeniem obu typów wentylacji jest system, w którym wentylatory wymuszają wyciąg powietrza zużytego oraz napływ świeżego. Szczególnym rodzajem tego typu systemu jest wentylacja z rekuperacją w domu jednorodzinnym.
Wentylacja z odzyskiem ciepła
Mechaniczna wentylacja w domu, nazywana także rekuperacją, to najczęstszy wybór inwestorów. Rekuperatory posiadają specjalne filtry, które zatrzymują wszelkie zanieczyszczenia, w tym kurz, pyłki roślin czy zarodniki grzybów. Poziom odzysku ciepła wynosi ponad 90%, co pozwala znacznie ograniczyć wydatki na ogrzewanie. Dużą zaletą rekuperacji jest to, że możesz całkowicie zrezygnować z tradycyjnego wietrzenia, które w okresie grzewczym generuje bardzo duże straty ciepła i podnosi wydatki na ogrzewanie.
Warto przy tym zaznaczyć, że wentylacja mechaniczna w domu jednorodzinnym zapewnia całkowitą kontrolę nad wymianą powietrza w każdym pomieszczeniu. To sprawia, że będzie doskonałym wyborem dla budownictwa pasywnego oraz energooszczędnego. Decydując się na ten system, możesz całkowicie zrezygnować z kominów wentylacyjnych i zaplanować montaż podtynkowy, dzięki czemu instalacja będzie dyskretna i nie zaburzy harmonii wnętrza.
Jesteś zainteresowany budową domu energooszczędnego? W takim razie zobacz, ile zyskasz, stawiając na okna energooszczędne.
Wentylacja z odzyskiem ciepła w starym domu
Czy wentylacja z odzyskiem ciepła w starym domu jest możliwa do wykonania? Zdania ekspertów w tej kwestii są podzielone. Niektórzy uważają, że wiąże się to z koniecznością generalnego remontu. W wielu przypadkach tak jest, niemniej inwazyjność metod montażu zależy od charakterystyki budynku i warunków technicznych. Jeżeli pomieszczenia są wystarczająco wysokie, istnieje możliwość poprowadzenia instalacji zaraz pod sufitem. Kanały wentylacyjne można wówczas zabudować za pomocą płyt karton-gipsowych. Częstą praktyką firm budowlanych jest także wykorzystanie istniejących kanałów wentylacji grawitacyjnej i umieszczenie w ich wnętrzu specjalnych kanałów z tworzywa sztucznego.
Wentylacja z rekuperacją w domu jednorodzinnym może być z łatwością zainstalowana, jeżeli w budynku znajduje się nieużytkowane poddasze. W takim przypadku elementy instalacji mogą być umieszczone na strychu i poprowadzone do wszystkich pomieszczeń. Jedyną pracą jest wówczas wykonanie anemostatów w sufitach - rekuperator również jest montowany na poddaszu.
Wentylacja w domu – inne opcje
Innowacyjnym typem wentylacji jest wentylacja hybrydowa będąca połączeniem naturalnej i mechanicznej. W zależności od warunków atmosferycznych panujących w pomieszczeniu działa naprzemiennie, łącząc cechy systemu grawitacyjnego oraz mechanicznego z odzyskiem ciepła. Rzadziej spotykaną metodą cyrkulacji powietrza jest wentylacja mieszająca, w której zanieczyszczone powietrze jest jak najszybciej mieszane z czystym po czym wypychane na zewnątrz. Aby to osiągnąć, konieczny jest szybki napływ powietrza powodujący cyrkulację w całym pomieszczeniu. Uzyskanie takiego efektu wymusza instalację układu nawiewników powietrza.
W ostatnim rodzajem wentylacji z wentylacja wyporowa, która opiera się na wydzieleniu dwóch stref w pomieszczeniu, w których panuje zróżnicowane mikroklimat. Użycie tego systemu pozwala skumulować nieczystości w górnych partiach pomieszczenia, zachowując świeże powietrze na dole, czyli w miejscu, w którym przebywają ludzie.
Zła wentylacja w domu – czym skutkuje?
Słaba wentylacja w domu może prowadzić do wielu negatywnych skutków, zarówno dla zdrowia mieszkańców, jak i samej struktury budynku. Najbardziej dotkliwym skutkiem jest nagromadzenie się zanieczyszczeń, takich jak: kurz, pleśń czy roztocza. To szczególnie groźna sytuacja dla astmatyków i alergików. Nagromadzenie wilgoci i pleśni może prowadzić ponadto do infekcji dróg oddechowych czy zapalenia zatok. Zła jakość powietrza w pomieszczeniach może powodować zmęczenie, bóle głowy, podrażnienie oczu, nosa i gardła, a także problemy z koncentracją. Długotrwałe narażenie na zanieczyszczenia zwiększa także ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
To nie koniec problemów. Brak odpowiedniej wentylacji prowadzi do nagromadzenia wilgoci, co sprzyja rozwojowi pleśni oraz powoduje korozję metalowych elementów budynku oraz degradację drewna i innych materiałów konstrukcyjnych.
Wentylacja w garażu – dlaczego jest taka ważna?
Garaże to miejsca, w których gromadzą się wilgoć i zanieczyszczenia. Dobra wentylacja w domu jednorodzinnym pomaga usunąć te zanieczyszczenia i kontrolować poziom wilgotności, zapobiegając rozwojowi pleśni i korozji. Co więcej, ułatwia kontrolę temperatury, co może być istotne w przypadku przechowywania niektórych materiałów (zwłaszcza tych łatwopalnych).
Wentylacja zapobiega także przenikaniu nieprzyjemnych zapachów do domu – spalin, chemikaliów i innych substancji chemicznych. Jeżeli przechowujesz we wnętrzu narzędzia oraz urządzenia ogrodnicze, dzięki wentylacji możesz znacznie wydłużyć ich żywotność.
Wentylacja w domu – jak zrobić to dobrze?
Prawidłowa wentylacja w domu jest kluczowa dla zdrowia mieszkańców oraz zmniejszenia wydatków za media. Zanim rozpoczniesz konkretne działania związane z poprawą aktualnego stanu wentylacji w starym domu, skorzystaj z pomocy specjalisty. Dzięki profesjonalnej inspekcji będziesz wiedział, czy w domu istnieją stare i nieużywane otwory, czy może istnieje konieczność wykonania nowych. Taki system bywa trudny do wykonania, niemniej w wielu przypadkach można zaadaptować prostą wentylację grawitacyjną do potrzeb nowoczesnej wentylacji z rekuperacją. Warto pamiętać, że o prawidłową wentylację domu możemy bezproblemowo dbać także po zamontowaniu okien czy drzwi tarasowych o niskim współczynniku przenikania ciepła (takich, jak okna i drzwi z oferty Krishome). Do takich drzwi i okien można bowiem zamontować listwy wentylacyjne, które zapewnią prawidłową filtrację powietrza nawet przy zamkniętym skrzydle. Oczywiście podstawą dbania o wentylowanie pomieszczeń jest także korzystanie z mikrowentylacji, jaką umożliwia rozszczelnianie okien. Wystarczy ustawić klamkę skrzydła do góry i w prawo pod kątem 45 stopni.
Wentylacja w starym domu
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w starym domu jest rozwiązaniem ekologicznym, który wpisuje się w założeniach zrównoważonego rozwoju. Dodatkowo, takie systemy skutecznie usuwają wszelkie zanieczyszczenia i pozwalają poprawić jakość powietrza wewnętrznego, co przekłada się bezpośrednio na komfort życia oraz obniżenie rachunków za ogrzewanie.