Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
12.06.2024 Tomasz Czupryniak Okna

Okno łazienkowe – jak je wybrać?

Łazienka to przestrzeń intymna pełniąca rolę domowego azylu. Czy w pomieszczeniu, które powinno być z założenia odgrodzone od świata zewnętrznego, warto zatem instalować okno? Oczywiście, że tak! Montaż stolarki w żaden sposób nie ogranicza prywatności, a wręcz przeciwnie – może całkowicie odmienić wnętrze i nadać mu przytulnego charakteru. Sprawdź, co przemawia za wstawieniem okna do łazienki i o czym pamiętać projektując otwór okienny.

Jakie okno do łazienki?

Rynek stolarki okiennej oferuje szereg rozwiązań projektowanych z myślą o małych i dużych wnętrzach. Zastanawiasz się, jakie okno do łazienki będzie najlepszym wyborem? Podstawowym parametrem, który powinieneś wziąć pod uwagę, jest współczynnik przenikania ciepła (Uw) – im mniejsza wartość wskaźnika, tym lepsza izolacyjność cieplna.  Zgodnie z nowymi warunkami technicznymi WT 2021 współczynnik Uw w oknach, instalowanych w nowo budowanych obiektach, nie powinien być wyższy niż 0,9 W/m²K (dla okien zwykłych). Tak wyśrubowane normy spełniają wyłącznie okna z pakietami trzyszybowymi izolowanymi argonem.

Sprawdź także: Okna dwuszybowe czy trzyszybowe – które wybrać do domu?

Okna do łazienki z wentylacją

Duża wilgotność w łazience może prowadzić do powstania szkodliwej dla zdrowia pleśni, dlatego tak ważne jest zapewnienie skutecznej cyrkulacji powietrza. Okna do łazienki z wentylacją nie tylko zapewnią jego naturalną wymianę, ale także ułatwią odprowadzanie wilgoci.

A który model najlepiej sprawdzi się w małym wnętrzu? Dobrym wyborem będzie rozwierno-uchylne okno łazienkowe z wentylacją, które oferuje możliwość mikrouchyłu, czyli ustawienia klamki pod odpowiednim kątem w celu tymczasowego zredukowania szczelności. Dzięki zastosowaniu specjalnego systemu okuć możliwe jest tworzenie dyskretnych i niewidocznych przestrzeni bez pełnego otwierania okna.

Okna łazienkowe z roletami

Jeżeli wybrałeś już odpowiednie okno wentylacyjne do łazienki, czas zastanowić się nad kwestią aranżacji przestrzeni. Bez względu na to czy Twoje okna znajdują się na wysokim parterze, czy na piętrze, powinieneś rozważyć montaż dodatkowej osłony. W typ przypadku świetnie sprawdzi się żaluzja lub roleta na okno łazienkowe z bezinwazyjnym systemem montażu. Dużą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych cieszą się rolety dzień noc oraz zaciemniające termiczne, które skutecznie chronią wnętrze przed promieniami słonecznymi. Tradycyjna zasłona na okno łazienkowe będzie natomiast dobrym wyborem do wnętrz inspirowanych stylem klasycznymi oraz pokojów kąpielowych z wolnostojącą wanną. Z kolei firanka na małe okno łazienkowe ozdobi wąskie przeszklenie, nadając kompozycji subtelnego charakteru.

Zobacz także: Okno z roletą – bezpieczny duet

Okna łazienkowe okleinowane

Wiesz już, czym zasłonić okno łazienkowe. Jeżeli  nie jesteś przekonany do tradycyjnych sposobów na zwiększenie prywatności, być może zainteresuje Cię aplikacja folii matowej. Dzięki unikatowej fakturze okleina na okno łazienkowe przepuszcza do 85% światła, dzięki czemu pomieszczenie jest zaciemnione tylko w niewielkim stopniu. Co za tym idzie, promienie słoneczne swobodnie przedostają się do wnętrza, a Ty nie musisz martwić się o utratę prywatności – widok przez szkło z naklejoną folią jest rozmyty, dlatego widać przez nie co najwyższej zarys sylwetki.

Okno do łazienki z szybą mleczną

Jeżeli prywatność domowników jest dla Ciebie priorytetem, możesz zdecydować się na okno do łazienki z szybą mleczną lub matową, która w większym stopniu ograniczy dostęp do światła, ale zapewni przy tym pełną ochronę prywatności i komfort użytkowania przestrzeni kąpielowej. 

Jakie wymiary okien w łazience?

W przypadku okien łazienkowych stosunek między powierzchnią pomieszczenia a przeszklenia powinien wynosić co najmniej 1:12. Sprawdź, jak ustalić odpowiedni rozmiar stolarki.

Jakie okno do łazienki? Wymiary – krótki przegląd:

  • Okna 45×45 cm, których łączna powierzchnia wynosi 0,2025 m2, będą odpowiednim wyborem do łazienek nie większych niż 2,43 m2.
  • Okna 45×60 cm, o łącznej powierzchni 0,27m2, sprawdzą się we wnętrzach o powierzchni mniejszej niż 3,24 m2.
  • Okno łazienkowe 50×50 cm, o powierzchni 0,25m2, można wstawić do łazienek o powierzchni do 3 m2.
  • Większe okno dachowe łazienkowe 78×118 cm (powierzchnia 0,9204 m2), to dobry wybór do dużych łazienek do ok. 11m2.

*Oblicz pole powierzchni okna, a następnie przemnóż otrzymaną wartość przez 12, aby uzyskać wynik.

Zbyt małe okno łazienkowe może zapewnić niedostateczną ilość światła dziennego, dlatego warto zdecydować się na większe przeszklenia.

Czytaj także: Okna do kuchni – jakie wybrać?    

Okna łazienkowe – pionowe czy poziome?

Bezpiecznym rozwiązaniem do małego wnętrza jest okno łazienkowe poziome, które można wstawić dość wysoko – praktycznie pod samym sufitem – dzięki czemu użytkownicy nie będą musieli obawiać się o prywatność. Pozioma orientacja uwydatnia szerokość ściany, zapewniając jednocześnie wystarczający dopływ światła. Z kolei okna łazienkowe pionowe lepiej sprawdzą się w wysokich pomieszczeniach i są łatwiejsze do aranżacji. 

Okna łazienkowe – z drewna, aluminium czy PVC?

Wielu inwestorów rezygnuje z montażu drewnianej stolarki w obawie przed degradacją naturalnego surowca. Jeżeli pomieszczenie jest odpowiednio wentylowane i ogrzewane, nie ma jednak przeciwskazań do wstawienia takich okien. Ważne, aby konstrukcja miała ciepłe ramy i ciepły pakiet szybowy. Należy jednak zaznaczyć, że okna łazienkowe drewniane wymagają częstszej konserwacji zważywszy na specyficzny klimat panujący w pomieszczeniu.

Alternatywą dla drewna jest polichlorek winylu, który wykazuje dużą odporność na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, w tym grzybów i pleśni. Okna w łazience z PVC są wytrzymałe, szczelne i – w przeciwieństwie do stolarki drewnianej – nie wymagają impregnacji. Oczywiście, aby utrzymać ich prawidłowy stan techniczny, niezbędne jest regularne czyszczenie, smarowanie okuć czy zabezpieczenie uszczelek.

Zobacz więcej: Okna PVC            

Stosunkowo nową kategorią okien, które znajdują zastosowanie w wilgotnych pomieszczeniach, są okna z nakładką aluminiową. W takich konstrukcjach profile produkowane są z drewna bądź tworzywa sztucznego, przy czym zewnętrzne ramy skrzydła są zabezpieczone dodatkową warstwą metalu chroniącą przed słońcem i opadami atmosferycznymi.

Okna balkonowe w łazience

Duże okno balkonowe w łazience jest stosunkowo rzadko spotykane w starym budownictwie. W nowoczesnych domach jednorodzinnych pokoje kąpielowe z balkonem są dość powszechnym rozwiązaniem architektonicznym. Większe przeszklenia nie tylko zapewniają swobodny dostęp do naturalnego światła, ale także wspierają naturalną wentylację, dzięki czemu pozbycie się pary wodnej jest jeszcze prostsze.

Zobacz też: Okna loftowe – jakie okna wybrać do domu w stylu loft?     

Okna dachowe łazienkowe

Aranżacja łazienki do poddaszu to spore wyzwanie. Aby poprawić komfort korzystania z urządzeń sanitarnych i sprzętów AGD, warto umieścić okno dachowe łazienkowe w górnej płaszczyźnie dachu. Zrezygnuj jednak z montażu bezpośrednio nad wanną lub prysznicem, ponieważ w tych obszarach dochodzi do intensywnego skraplania wilgoci. Okno dachowe do łazienki powinno znajdować się w zasięgu ręki, aby zapewnić sobie swobodne otwieranie i zamykanie.

Urządzanie pomieszczeń pod dachem nierzadko wymaga zastosowania unikatowych rozwiązań. Jeżeli skosy utrudniają normalne użytkowanie stolarki, warto zdecydować się niestandardowe modele. Nie wiesz, jakie okno dachowe do łazienki na poddaszu będzie dobrym wyborem? Pamiętaj, że klamka powinna znajdować się w dolnej części. Ciekawymi udogodnieniami są obrót skrzydła o 180 stopni oraz elektroniczna obsługa skrzydła.

Więcej o autorze

Tomasz Czupryniak
Kierownik Działu Badań i Rozwoju

Z firmą związany blisko 15 lat. Swoją przygodę w organizacji rozpoczął od obszaru magazynu produkcyjnego startującej produkcji stolarki okienno-drzwiowej PCW, przez planowanie wydziału okleinowania i produkcji systemów okiennych. Obecnie nadzoruje badania i rozwój naszych produktów stolarki okienno-drzwiowej z PCW, systemów konstrukcji aluminiowych oraz osłon zewnętrznych. Tutaj zaczynają się prace koncepcyjne nad zmianami w ofercie produktowej, po to żeby zapewnić przyszłym domownikom komfort i korzyści z wyboru optymalnych rozwiązań dopasowanych do rodzaju i lokalizacji inwestycji.