Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
12.06.2024 Tomasz Czupryniak Okna

Okno garażowe – jak je wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Traktujesz garaż jako miejsce postojowe dla samochodu lub składzik do przechowywania mebli i sprzętów? Nawet jeżeli nie korzystasz z pomieszczenia na co dzień i nie potrzebujesz dostępu do naturalnego światła, rozważ instalację okna. Sprawdź, jakie korzyści niesie za sobą montaż przeszkleń i o czym pamiętać, wybierając odpowiednie okno garażowe.

Czy warto zrobić okno w garażu?

Jeżeli jesteś na etapie projektowania domu lub planujesz remont nieruchomości, musisz podjąć wiele decyzji. Jedną z nich jest wybór okna w garażu. Czy warto decydować się na takie rozwiązanie? Za montażem okien garażowych przemawiają zarówno względy praktyczne, jak i estetyczne.

Decydując się na otwierane okna, zyskujesz możliwość szybkiego przewietrzenia wnętrza. Zapach spalin, gumy z opon, oleju i smaru czy preparatów czyszczących, są nieprzyjemne i trudne do usunięcia, dlatego tak ważne jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Garaż z oknem może stać się czymś więcej niż miejscem parkingowym lub przechowalnią sprzętów. Wystarczy niewielkie przeszklenie, aby wprowadzić światło dzienne i całkowicie odmienić funkcjonalność pomieszczenia. Może zamiast składziku zechcesz stworzyć własną pracownię albo warsztat majsterkowicza?

Okna garażowe – rodzaje

Okna w garażu występują w wielu wariantach, z czego największą popularnością cieszą się modele uchylne, rozwierno-uchylne oraz stałe. Okna uchylne, czyli otwierające się na zewnątrz, umożliwiają wentylację pomieszczenia i wpuszczanie światła do wnętrza garażu. Otwarte okna utrzymują się na zawiasach dolnych, a rozwórka chroni je przed całkowitym opadnięciem.

Okna rozwierno-uchylne oferują bardziej rozbudowane funkcjonalności. Takie okno garażowe może być otwierane w pełnym zakresie lub jak okno uchylne. Dzięki systemowi mikrowentylacji, polegającemu na rozszczelnieniu skrzydła wskutek odsunięcia go od ramy okna, można zapewnić odpowiednią wentylację bez konieczności otwierania okna na oścież. 

Jeżeli nie potrzebujesz otwieranego skrzydła, możesz zdecydować się na nieotwierane okno do garażu. Okna, które są trwale zamontowane, zapewniają jedynie oświetlenie naturalne i nie dają możliwości wentylacji pomieszczenia.

Czytaj także: Okna dwuszybowe czy trzyszybowe – które wybrać do domu?

Okna garażowe – wymiary

Małe czy duże okno garażowe? Wymiary powinny być dopasowane do wielkości pomieszczenia, jego proporcji oraz sposobu użytkowania.

  • W przypadku większych garaży warto rozważyć większe przeszklenia, które zapewnią odpowiednią ilość światła.
  • Typowe okno garażowe 100x60 cm lub okno garażowe 80x60 cm sprawdzi się w przypadku średniej wielkości garaży jednostanowiskowych.
  • Jeśli garaż ma być wykorzystywany jako dodatkowa przestrzeń do pracy, korzystniejszym wyborem będą większe okna.
  • Okno garażowe 150x60 cm (oraz większe okno garażowe 200x60 cm) są wystarczająco duże do garaży dwustanowiskowych i większych.

Jeżeli nie znalazłeś odpowiedniego rozmiaru, rozważ wykonanie skrzydła na wymiar. Okno w garażu powinno być przede wszystkim dopasowane do stylu wykończenia budynku i wyglądu elewacji. Preferujesz styl minimalistyczny i dużą liczbę przeszkleń? W takim razie możesz zdecydować się na większy format. Szukasz standardowego skrzydła? Okno garażowe 120x60 cm lub okno garażowe 120x80 cm będą w zupełności wystarczające.

Jakie okna do garażu wybrać?

Nie wiesz, na jakie okna garażowe się zdecydować? Bezpieczeństwo to absolutna podstawa, dlatego najlepszym wyborem będą okna antywłamaniowe.

Zwróć uwagę, czy wybrany przez Ciebie model posiada okucia antywyważeniowe. Najczęściej wybieranymi wariantami są WK1, WK2 oraz WK3 – cyfra oznacza liczę punktów antywłamaniowych montowanych w ramie. Przykładowo, model WK2 zawiera dodatkowe zaczepy, gwarantując ochronę przed włamaniem z wykorzystaniem narzędzi. Jeżeli nie wiesz, jakie okno do garażu wybrać, rekomendujemy model w klasie bezpieczeństwa RC2/WK2, które odpowiadają wymogom określonym w normach PN-ENV 1627:2006 oraz PN-EN 1627:2011.

Sprawdź też: Okna do piwnicy – jakie wybrać?

Antywłamaniowe okna do garażu

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest szyba. Przeszklenia powinny być wystarczająco wytrzymałe, aby zapobiec uszkodzeniom mechanicznym i próbom włamania. W oknach garażowych często stosuje się pakiety trzyszybowe. Szyba antywłamaniowa może być wykonana ze szkła hartowanego, warstwowego czy zbrojonego. W przypadku garaży przydomowych rekomenduje się szyby klasy P3 oraz P4. Folia antywłamaniowa dodatkowo wzmacnia szybę, zapewniając ochronę przed kawałkami szkła na wypadek rozbicia.

Z czego garaż? Dobór okien do rodzaju garażu

Dobór okien do garażu zależy od kilku czynników m.in. rozmiaru pomieszczenia, funkcji, stylu architektonicznego oraz tego, z czego garaż został wykonany. Do budowy garażu murowanego wykorzystuje się takie same materiały co przy budowie domu, tzn. pustaki ceramiczne, bloczki betonowe czy materiały keramzytobetonowe. Garaże, przeznaczone do celów użytkowych, można wykończyć z wykorzystaniem tynków ozdobnych lub farby o niestandardowym kolorze. Jeżeli jednak nie przewidujesz niestandardowego wykończenia, okna PVC będą zdecydowanie najlepszym i najbardziej uniwersalnym wyborem.

Okna do garażu blaszanego

Przewidujesz montaż okna w garażu blaszanym? Jeżeli adaptujesz obiekt do celów użytkowych, np. jako warsztat, postaw na okna z możliwie najniższym wskaźnikiem przenikania ciepła. Konstrukcje z blachy stalowej ocynkowanej są tanie i łatwe w budowie, ale ich największą wadą jest słaba izolacja termiczna. Co za tym idzie, okno w garażu blaszanym powinno zapewniać możliwie najwyższy komfort termiczny. Zdecydowanie najczęstszym wyborem inwestorów jest okno uchylne z PVC z izolowanymi termicznymi szybami.

Okna do garażu z płyt betonowych

W wolnostojącym garażu z płyt betonowych świetnie sprawdzą się większe okna uchylno-rozwierne. Betonowe obiekty są zazwyczaj większe niż garaże przylegające do budynku oraz blaszane konstrukcje, dlatego dobrym wyborem będą duże przeszklenia. Okna do garażu z płyt betonowych występują także w tanim wariancie uchylnym.

Na jakiej wysokości okno w garażu?

Zastanawiasz się, na jakiej wysokości okno w garażu powinno zostać zamontowane? Weź pod uwagę zarówno wymagania budowlane, funkcje garażu oraz estetykę nieruchomości. Rekomendowana wysokość okna w garażu wynosi ok. 1,5-1,8 metra nad poziomem gruntu. Jeżeli garaż jest wykorzystywany do pracy, lepiej umieścić okna nieco wyżej, aby zapewnić prywatność oraz bezpieczeństwo. Jeżeli masz garaż z oknami, który pełni wyłącznie funkcje postojowe, możesz zastosować się do standardowych wytycznych. Pamiętaj jednak, że umieszczenie okien zbyt nisko zwiększa ryzyko włamania lub przypadkowego uszkodzenia okna.

Więcej o autorze

Tomasz Czupryniak
Kierownik Działu Badań i Rozwoju

Z firmą związany blisko 15 lat. Swoją przygodę w organizacji rozpoczął od obszaru magazynu produkcyjnego startującej produkcji stolarki okienno-drzwiowej PCW, przez planowanie wydziału okleinowania i produkcji systemów okiennych. Obecnie nadzoruje badania i rozwój naszych produktów stolarki okienno-drzwiowej z PCW, systemów konstrukcji aluminiowych oraz osłon zewnętrznych. Tutaj zaczynają się prace koncepcyjne nad zmianami w ofercie produktowej, po to żeby zapewnić przyszłym domownikom komfort i korzyści z wyboru optymalnych rozwiązań dopasowanych do rodzaju i lokalizacji inwestycji.