Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
26.09.2023 Marcin Garbaciak Ekspert radzi

Eko luksus – jak dzisiaj może wyglądać dom przyszłości?

Dom to synonim bezpiecznego schronienia. Jednocześnie rosnącym zainteresowaniem cieszą się ekskluzywne rozwiązania, mające zapewnić najwyższy poziom komfortu. Coraz większe znaczenie dla inwestorów mają także kwestie ekologii. Czy można stworzyć przestrzeń, która będzie zarówno luksusowa, jak i przyjazna środowisku? Tak! To możliwe dzięki innowacyjnym technologiom, takim jak systemy smart home czy nowoczesna stolarka otworowa.

Luksus w harmonii z naturą – odkryj zrównoważony styl życia w domu przyszłości

Eko luksus to dom zaprojektowany w taki sposób, by miał minimalny wpływ na środowisko naturalne, ale przy tym zapewniał wygodę luksusowego stylu życia. To możliwe dzięki połączeniu nowoczesnego projektu, praktyk z zakresu zielonego budownictwa oraz wykorzystaniu rozwiązań takich jak systemy smart home.

Inteligentny dom to miejsce łączące w sobie nowoczesne budownictwo i zaawansowane technologie. Urządzenia wchodzące w skład jego wyposażenia komunikują się ze sobą, co pozwala na pełną kontrolę nad ich pracą. Zapewnia to użytkownikom komfort oraz efektywność energetyczną.

Dzięki integracji urządzeń powstaje inteligentna sieć, którą można kontrolować za pomocą urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety. Umożliwia to automatyczną regulację m.in. oświetlenia, ogrzewania, wentylacji czy systemów bezpieczeństwa; pozwala też na ich zdalne monitorowanie i sterowanie. Automatyzacja różnych funkcji domu przyczynia się do poprawy komfortu i jakości życia, optymalizując zużycie energii i zmniejszając ilość generowanych odpadów.

Czytaj także:

Dom przyszłości: innowacje technologiczne i ekologiczna elegancja

Dom przyszłości to dom inteligentny. Oznacza to, że każdego dnia wykorzystuje on zaawansowane technologie do poprawy efektywności energetycznej, zapewniając mieszkańcom niezbędny komfort.

Do najważniejszych funkcji i możliwości inteligentnego domu należą:

  • automatyzacja oświetlenia – systemy smart home pozwalają na zdalne sterowanie oświetleniem oraz tworzenie harmonogramów włączania i wyłączania światła w różnych pomieszczeniach w zależności od pory dnia;
  • możliwość inteligentnego kontrolowania temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Możesz dostosować ustawienia ogrzewania lub klimatyzacji w zależności od potrzeb domowników, rytmu dnia oraz pory roku. Istnieje również możliwość zdalnej kontroli temperatury z dowolnego miejsca na świecie, dzięki czemu po powrocie do domu zastaniesz zawsze idealne warunki;
  • zaawansowana kontrola bezpieczeństwa – dzięki systemom smart home można zdalnie monitorować pracę takich urządzeń jak kamery monitoringu oraz czujniki ruchu lub dymu. Co więcej, w przypadku wykrycia zagrożenia lub nietypowej aktywności w domu, użytkownicy otrzymują powiadomienia pozwalające na szybką reakcję;
  • integracja systemów audio i wideo – wygodnie słuchaj muzyki w każdym pomieszczeniu, zaprojektuj domowe kino i ciesz się wszechstronnymi doświadczeniami multimedialnymi, gdziekolwiek jesteś;
  • automatyzacja pracy sprzętów AGD – systemy smart home umożliwiają zaprogramowanie urządzeń do pracy w określonych godzinach, aby zoptymalizować wykorzystanie energii. Pozwalają również na zdalne sterowanie pralką, zmywarką czy lodówką;
  • energooszczędność – system inteligentnego domu pomaga w oszczędzaniu energii poprzez optymalizację zużycia energii. Możesz dostosować ustawienia oświetlenia, temperatury i innych urządzeń do minimalnego zużycia energii, gdy nie są używane lub gdy nikogo nie ma w domu. To przyczynia się do obniżenia rachunków za energię i redukcji negatywnego wpływu na środowisko.

 

Kluczową zaletą inteligentnego domu jest możliwość zdalnego sterowania jego różnymi funkcjami. Oświetlenie, temperatura, praca urządzeń – wszystko to możesz kontrolować zdalnie, zapewniając sobie spokój i wygodę.

Czytaj także:

 

Mieszkanie naszpikowane nowoczesnymi technologiami może kojarzyć się z futurystycznymi, minimalistycznymi projektami. W rzeczywistości nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by domy w przyszłości były tak samo zróżnicowane i przytulne, jak obecnie. Inteligentne rozwiązania nie wpływają na charakter wystroju, wpisując się w dowolny styl architektoniczny.

Eko luksus: rewolucyjne podejście do projektowania domów przyszłości

Rośnie świadomość problemu, jakim jest nadmierna konsumpcja zasobów oraz tego, w jaki sposób odbija się ona na środowisku. Dlatego jednym z najważniejszych czynników, jakie musi brać pod uwagę projekt domu przyszłości, jest ilość zużywanej przez budynek energii.

Ekologiczne, luksusowe nieruchomości powstają z użyciem nowoczesnych materiałów, pochodzących od lokalnych dostawców. Nowoczesny dom jest też zasilany dzięki odnawialnym źródłom energii. Wykorzystuje się w nich także szereg technologii takich jak filtry wody pitnej, oświetlenie LED czy nowoczesne systemy klimatyzacji i filtrowania powietrza.

Jednocześnie nikt nie chce rezygnować z wygody. Na szczęście nowoczesne technologie pozwalają stworzyć projekt eko domu, który będzie nie tylko przyjazny dla środowiska, ale i wygodny.

Kluczowym elementem projektu domu przyszłości są systemy automatyki domowej. To wygodne rozwiązanie pozwalające na zdalne sterowanie pracą różnych urządzeń. Najczęściej mówi się o nich w kontekście oświetlenia i ogrzewania. Częścią inteligentnego domu może być jednak wiele różnych sprzętów, w tym zegarków, czujników jakości powietrza, napędów do bram garażowych, rolet czy alarmów. To umożliwia jeszcze większą synchronizację i sprawną pracę wszystkich urządzeń.

Czytaj także:

 

Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zdalnego sterowania różnymi urządzeniami. Przeznaczone do tego celu aplikacje na urządzenia mobilne pozwalają zarządzać domem z dowolnego miejsca na świecie. System może również współpracować z asystentami głosowymi, takimi jak Alexa czy Google Assistant, dzięki czemu do włączania i wyłączania sprzętów oraz zmiany ich ustawień można wykorzystać polecenia głosowe.

Nowoczesne rozwiązania dla domów przyszłości – zrób pierwszy krok w kierunku eko luksusu

Ekologiczne i komfortowe domy przyszłości to coś, czym mogą cieszyć się nie tylko inwestorzy planujący budowę nowej nieruchomości. Poprawa jakości życia i optymalizacja zużycia energii nie wymaga nawet dużego remontu.

Już teraz możesz zainwestować w automatykę domową, która jest kluczowym elementem inteligentnego domu. Jej dużą zaletą są ogromne możliwości personalizacji. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego systemy smart home są stanie analizować preferencje i nawyki użytkowników, dopasowując ustawienia urządzeń w taki sposób, by zapewnić domownikom optymalny komfort.

Mówiąc o automatyce domowej, warto podkreślić jej elastyczność. Nie musisz od razu inwestować we wszystkie dostępne rozwiązania – szczególnie gdy nie masz pewności, czy na pewno będziesz z nich w pełni korzystać. Możesz na początku instalować mniejsze systemy i stopniowo je rozbudowywać w miarę rosnącego zapotrzebowania.

Również planując remont, możesz postawić na luksusowe rozwiązania, dzięki którym stworzysz ekologiczny i tani w utrzymaniu dom. Na szczególną uwagę zasługuje nowoczesna stolarka otworowa, taka jak energooszczędne oknadrzwi tarasowe czy zewnętrzne drzwi Solano. To istotna inwestycja w bezpieczeństwo, komfort i estetykę, zapewniająca optymalizację wykorzystania energii przez ogrzewanie i klimatyzację. Z kolei możliwość integracji z systemami smart home pozwala na jeszcze lepszą kontrolę zużycia mediów.

Bezpieczeństwo, energooszczędność i wygodę zapewniają także nowoczesne bramy garażowe KRISHOME (dawniej KRISPOL). Produkowane są na zamówienie, co pozwala na dopasowanie ich rodzaju, wielkości, materiałów oraz rodzaju wykończenia do oczekiwań nawet najbardziej wymagających inwestorów. Zaawansowana automatyka do bram pozwala zintegrować je z systemem smart home dla jeszcze większej wygody.

Przyszłość mieszkalnictwa: jak eko luksus zmienia nasze podejście do domów?

Dlaczego zrównoważony rozwój jest ważny w kontekście budownictwa mieszkalnego? Przede wszystkim dlatego, że prywatne domy są odbiorcami ogromnej ilości energii elektrycznej. To z kolei wiąże się nie tylko z dużym wpływem na środowisko naturalne. Ma też duże znaczenie z punktu widzenia ekonomii, szczególnie w obliczu stale rosnących cen prądu.

W efekcie kwintesencją luksusu staje się zrównoważony dom, zasilany tzw. „czystym prądem”. Coraz więcej inwestorów decyduje się na panele fotowoltaiczne lub korzystanie z energii wiatrowej lub geotermalnej. OZE to jednak nie wszystko; równie ważne jest też racjonalne, zrównoważone zużycie energii, jakie zapewnia inteligentny dom. Główne korzyści z takiego połączenia to:

  • obniżenie rachunków za energię elektryczną – w dłuższej perspektywie korzystanie z energii słonecznej czy wiatrowej może przynieść znaczne oszczędności,
  • niezależność energetyczna – posiadanie własnych źródeł zasilania daje inteligentnemu domowi większą niezależność energetyczną. Jest to szczególnie korzystne w przypadku awarii – coraz częściej pojawiają się głosy o możliwych przerwach w dostawach prądu,
  • długoterminowa inwestycja – choć początkowy koszt instalacji, np. fotowoltaicznej, może być stosunkowo wysoki, systemy te mają długą żywotność, przynosząc oszczędności przez wiele lat.

Inwestuj inteligentnie: pasywne domy przyszłości jako luksusowy trend

Luksusowe domy cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku nieruchomości. Obecnie osoby rozważające ich zakup coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na takie kwestie jak lokalizacja, metraż czy wykończenie.

Duże znaczenie mają też koszty eksploatacji; szczególnie cenione są budynki, które są przynajmniej częściowo samowystarczalne pod względem energetycznym. To wszystko przekłada się na rosnącą popularność, jaką cieszą się pasywne domy.

Należy zaznaczyć, że budynek pasywny nie jest tym samym, co budynek energooszczędny. Tym, co je różni, jest zużycie ciepła. O ile w przypadku domów energooszczędnych maksymalne roczne zużycie energii może wynosić maksymalnie 70 kWh, tak zużycie domu pasywnego nie może przekraczać 15 kWh.

W projektach domów pasywnych często rezygnuje się z systemów grzewczych, stawiając na odpowiednią izolację. Dostępne rozwiązania pozwalają na utrzymanie odpowiedniej temperatury we wnętrzach bez wykorzystania źródeł ciepła. Kluczowy jest dobór odpowiednich materiałów budowlanych i wykończeniowych, a także spełniającej niezbędne normy stolarki otworowej.

W połączeniu z systemami smart home zapewnia to efektywne zużycie energii. Dzięki nim mieszkańcy mogą również cieszyć się wyjątkowym komfortem bez wprowadzania istotnych zmian w stylu życia. Inteligentny, pasywny dom jest także postrzegany jako nowoczesny, innowacyjny i przyjazny dla środowiska. W efekcie rośnie również jego wartość, co jest ważne dla wszystkich, którzy traktują nieruchomość jako inwestycję.

Więcej o autorze

Marcin Garbaciak
Menadżer ds. Szkoleń

Z firmą związany już od ponad 19 lat. Rozpoczynał swoją karierę w firmie jako Regionalny Szef Sprzedaży, pod jego skrzydłami było większość regionów na terenie Polski. Zdobyte doświadczenia zaowocowały nie tylko świetną znajomością całego spectrum produktów z portfolio KRISHOME, ale i awansem na stanowisko szkoleniowca.