Rosnące tempo życia, chaos oraz wszechobecny zgiełk sprawiają, że coraz bardziej cenimy spokój, harmonię i prostotę. Do łask wraca klasyczna elegancja, rozumiana jako połączenie minimalizmu i funkcjonalności. W takiej atmosferze narodził się trend „quiet luxury”, kładący nacisk na wysoką jakość i trwałość.
Początkowo zawojował świat mody, by teraz powoli przenikać do naszych wnętrz, pozwalając urzeczywistniać marzenie o domu jako spokojnym i komfortowym azylu. Podstawą aranżacji w tym duchu są materiały i elementy wyposażenia klasy premium. Tu nie ma miejsca na żadne kompromisy – wszystko musi być z najwyższej półki.
Mimo to luksus w nowoczesnym wydaniu nie ma nic wspólnego z epatowaniem zasobnością portfela. Wręcz przeciwnie; charakteryzuje go dyskrecja i umiłowanie dla prostych form oraz neutralnych barw. Co zatem sprawia, że „cichy luksus” podbija świat mody i designu? I dlaczego warto inwestować w produkty marek premium?
Dlaczego zamożni ludzie preferują subtelne znaki luksusu?
„Cichy luksus” nie jest pojęciem nowym. Jednak dopiero niedawno przedostało się do powszechnej świadomości – głównie dzięki popkulturze i mediom społecznościowym – zapoczątkowując najgorętszy trend 2023 roku. Choć najbardziej zauważalny stał się on w przemyśle modowym, przeniknął również do branży budowlanej i wykończeniowej.
Produkty wpisujące się w ideę dyskretnego luksusu wyróżniają się najwyższą jakością i eleganckim, ponadczasowym wyglądem. Jednocześnie nie znajdziemy na nich widocznego logo ani innych wyrazistych elementów charakterystycznych dla danej marki. Dlatego „cichy luksus” najczęściej kojarzony jest jako element stylu życia najzamożniejszych, którzy nie chcą epatować swoim bogactwem.
Czytaj także:
Obecnie jednak ekskluzywne produkty cieszą się rosnącą popularnością nie tylko wśród najzamożniejszych. Dlaczego? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto wyjaśnić, czym jest luksus. Nie jest to jednak proste – definicje tego pojęcia są bowiem niezwykle zróżnicowane. Z pewnością jednak można wyróżnić kilka cech, które są charakterystyczne dla produktów premium. Należą do nich:
- wysoka jakość – zazwyczaj produkty luksusowe zwracają uwagę ponadprzeciętną jakością. Dotyczy to przede wszystkim materiałów, z których powstały. Charakterystyczna jest również staranność wykonania, z uwzględnieniem każdego, nawet najdrobniejszego detalu;
- warunki produkcji – dla odbiorców marek premium szczególnie istotne są takie kwestie jak wpływ procesu na środowisko oraz to, jak firma traktuje swoich pracowników;
- wyjątkowość – towar luksusowy powinien zdecydowanie wyróżniać się na tle innych produktów w swojej kategorii. Wiele z nich może posiadać np. jakieś cechy charakterystyczne wyłącznie dla danej marki. Nie zawsze jest to logo – mogą być to specyficzne wykończenia, unikalne surowce czy design;
- ograniczoną dostępność – wiele produktów luksusowych pojawia się na rynku w bardzo ograniczonej ilości. Często nie są dostępne od ręki, a jedynie na specjalne zamówienie. Oznacza to dłuższy czas realizacji, a czasem również konieczność zapisania się na listę oczekujących;
- personalizacja – choć nie dotyczy to wszystkich towarów premium, w wielu przypadkach klient ma możliwość dokładnego dopasowania szczegółów produktu do swoich potrzeb. Doskonałym przykładem są tutaj bramy garażowe KRISHOME (dawniej KRISPOL). Powstają na indywidualne zamówienie; dzięki temu dostępne są w każdym rozmiarze, również niestandardowym. Do ich produkcji wykorzystywane są różne materiały, w tym drewno, metal, ceramika czy szkło. Możliwość wyboru rodzaju i stylu wykończenia pozwala idealnie dopasować wygląd bramy do stylu i architektury budynku.
Po „cichy luksus” sięgają przede wszystkim osoby, dla których ważne są cechy użytkowe, takie jak funkcjonalność, niezawodność i trwałość.
Zakup dóbr luksusowych bywa też sposobem na lokowanie oszczędności. Ich wartość może się bowiem utrzymać na wysokim poziomie przez długi czas. To także kolejny powód rosnącego popytu na ekskluzywne materiały budowlane i wykończeniowe; coraz częściej postrzegane są jako inwestycja, która zapewnia wzrost wartości nieruchomości.
Idea luksusu w dyskretnym wydaniu jest również bliska osobom, które dążą do minimalizowania swojego negatywnego wpływu na środowisko. Kupno wysokiej jakości produktu, który będzie pełnić swoją funkcję przez wiele lat, przyczynia się bowiem do zmniejszenia ilości generowanych odpadów.
Warto wspomnieć tutaj również o energooszczędnych oknach premium z serii FEN 86A, FEN 92, FEN 82 od KRISHOME (dawniej KRISPOL). To rozwiązanie przyjazne środowisku dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii, takich jak podwójne lub potrójne szyby termoizolacyjne oraz izolacyjne profile ramowe. Przyczyniają się one do redukcji strat energii i zmniejszenia zużycia ciepła lub chłodzenia w budynku. W efekcie luksusowe okna nie tylko zapewniają komfort i elegancję, ale również przyczyniają się do ochrony środowiska i oszczędności energetycznych.
Wiele rozwiązań premium, takich jak bramy garażowe z automatyką, cieszy się popularnością ze względu na wygodę i ergonomię. Automatyczne bramy garażowe umożliwiają szybkie i bezproblemowe sterowanie skrzydłem za pomocą pilota lub aplikacji mobilnej, co daje jeszcze większą kontrolę i komfort użytkowania. Jest to szczególnie duże udogodnienie w przypadku dużych, dwustanowiskowch bram garażowych. Takie rozwiązania nie tylko dodają nieruchomości prestiżu, ale i sprawiają, że codzienne czynności stają się łatwiejsze.
Quiet luxury – jak cieszyć się wysoką jakością bez eksponowania marki?
„Quiet luxury” to trend promujący docenianie rzeczywistej wartości rzeczy i usług. Zgodnie z tym podejściem warto inwestować w droższe produkty, jeśli ich cena wynika z wysokiej klasy materiałów, dokładnego wykonania, zastosowanych technologii bądź możliwości personalizacji. Odrzucona przy tym zostaje koncepcja znanej marki jako wyznacznika jakości.
Oczywiście styl „quiet luxury” nie skupia się wyłącznie na cechach użytkowych. Ważnym aspektem tego trendu jest estetyka oparta na prostocie, klasycznym wzornictwie oraz stonowanej kolorystyce. Nie ma tutaj miejsca na jaskrawe barwy, krzykliwe desenie czy niepotrzebne dekoracje. Swój elegancki wygląd elementy w stylu quiet luxury zawdzięczają przede wszystkim wysokogatunkowym materiałom, doskonałej jakości wykonania i precyzyjnie wykończonym detalom.
Luksus najczęściej jest utożsamiany z czymś kosztownym, trudno dostępnym oraz wyprodukowanym przez światowej sławy markę. W wielu przypadkach skojarzenia te są trafne. Nie należy ich jednak traktować jak uniwersalnych kryteriów, spełnianych przez wszystkie rzeczy „z wyższej półki”. Wiele ekskluzywnych przedmiotów to dzieła drobnych rzemieślników lub niszowych, lokalnych firm.
Mianem luksusowych można określić także urządzenia takie jak bramy garażowe i stolarka otworowa KRISHOME (dawniej KRISPOL). Stanowią one bowiem wyjątkowe połączenie najwyższej klasy komponentów, innowacyjnych rozwiązań oraz precyzji wykonania. Wyróżniają się również doskonałymi parametrami technicznymi, starannie opracowaną konstrukcją, a także wysmakowanym designem. W dodatku wszystkie elementy tworzone są na indywidualne zamówienie. Pozwala to na dopasowanie każdego detalu do potrzeb i wymogów inwestora.
To wszystko sprawia, że produkty KRISHOME (dawniej KRISPOL) doskonale wpisują się w filozofię „quiet luxury”. Warto jednak podkreślić, że po luksusową stolarkę otworową warto sięgnąć nie tylko wtedy, gdy zależy nam na ekskluzywnym wykończeniu mieszkania. Nasze okna są niezastąpione również w domach energooszczędnych i pasywnych.
Choć zakup okien klasy premium wiąże się z większym wydatkiem niż w przypadku stolarki produkowanej masowo, stanowią inwestycję, której koszty z czasem się zwracają. Główne powody to:
- konstrukcja profili – innowacyjna budowa oraz wysoka jakość zastosowanych komponentów sprawiają, że okna oraz drzwi tarasowe KRISHOME (dawniej KRISPOL) mają bardzo niski współczynnik przenikania ciepła. Dzięki temu ułatwiają utrzymanie pożądanej temperatury wewnątrz pomieszczenia. Oznacza to niższe zużycie energii, a w efekcie – mniejsze koszty ogrzewania. Energooszczędne okna stanowią także skuteczną ochronę przed gorącem i wilgocią, zapewniając komfort przez cały rok;
- okucia – element drobny, ale mający duże znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowania okien. Wzmacniają konstrukcję skrzydła, chroniąc je przed uszkodzeniem przez włamywaczy lub silny wiatr. Najwyższej jakości okucia w oknach premium gwarantują im wyjątkową wytrzymałość i stabilność. Z kolei precyzyjny montaż i regulacja zapewniają bezawaryjne działanie przez wiele lat;
- szyby – na szczególną uwagę zasługują innowacyjne szyby z technologiami eClaz i eGlas. Oprócz doskonałej efektywności energetycznej, szyby eGlas posiadają zdolność do ogrzewania powierzchni szkła, co eliminuje efekt zimnego okna i poprawia komfort użytkowania, znacząco minimalizując straty ciepła.
Wnętrza o powściągliwym przepychu – old money style w każdym szczególe
Inny popularny trend, który również czerpie z idei powściągliwego luksusu, to tzw. „old money style”. Jest on hołdem dla tradycji, piękna i dbałości o szczegóły. W odróżnieniu od estetyki quiet luxury, ceniącej minimalizm i nowoczesne rozwiązania, „old money”przyciąga swoją elegancją, finezyjnymi detalami i wyrafinowanymi dodatkami. To styl, który odzwierciedla zamożność i długą tradycję rodów arystokratycznych.
Wystrój wnętrz w stylu „old money” łączy klasykę z nowoczesnością. Wysokiej jakości materiały takie jak marmur, drewno czy jedwab dodają całej kompozycji szlachetności i wytworności. Również odpowiednie oświetlenie odgrywa istotną rolę; doskonałym wyborem są tutaj kryształowe żyrandole i lampy w stylu art déco.
Klasyczne meble o zdobionych detalach, złote akcenty, gobeliny, antyki – to wszystko również wpisuje się w estetykę „old money”. Niezbędne są również wykonane z wysokiej jakości tkanin zasłony, poduszki czy wygodne fotele, dzięki którym wnętrze staje się bardziej przytulne.
Wybór kolorów również ma znaczenie. Zwykle są to raczej stonowane odcienie, takie jak beże, brązy, złote czy burgund, które ocieplają aranżację. Pojawiają się również wzory, takie jak pasy czy delikatne kwiatowe motywy.
Aby wnętrze było kompletnie, nie można zapomnieć o odpowiednich oknach i drzwiach. Modele premium z serii drzwi Solano 90 od KRISHOME (dawniej KRISPOL) idealnie wpisują się w ten styl. Dostępne w różnych rodzajach oklein, takich jak Kamień, Spiek, Corten czy Black, doskonale podkreślają luksusowy wystrój. Solidna konstrukcja oraz wyrafinowany design sprawiają, że są one nie tylko praktycznym elementem wnętrza, ale również pięknym i prestiżowym akcentem.
Zamykając drzwi za sobą – jak cieszyć się cichym luksusem bez obawy o opinię innych
Dawniej dobra luksusowe bywały kojarzone z przepychem, pewną ostentacją oraz czymś dostępnym jedynie dla najzamożniejszych. Obecnie jednak rośnie ich popularność wśród osób poszukujących najwyższej jakości, doskonałego designu i funkcjonalności. Produkty premium zyskują również uznanie jako forma lokaty kapitału.
Jednocześnie dyskretny luksus daje możliwość cieszenia się najwyższym komfortem i prestiżem bez obawy o opinię innych. Nic dziwnego, że jednym z obszarów, w którym trend ten staje się szczególnie widoczny, są produkty do wyposażenia wnętrz.
Nie chodzi przy tym jedynie o meble i dodatki. Warto wspomnieć np. o systemach automatyki domowej, które pozwalają na dyskretną kontrolę wielu różnych urządzeń, takich jak oświetlenie, klimatyzacja czy alarmy. To idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie komfort i wygodę, ale preferujących dyskrecję i umiar w wyposażeniu swojego domu.
Cichy luksus to przede wszystkim wyjątkowy sposób na cieszenie się najwyższą jakością, doskonałym designem i komfortem bez obnoszenia się z zamożnością. Dzisiejsi konsumenci doceniają subtelność, dyskrecję i elegancję. Produkty premium, takie jak wysokiej jakości drzwi czy automatyka do bram, spełniają te oczekiwania. Dyskretny luksus pozwala nam bez obawy o ocenę innych po prostu delektować się doskonałością wnętrz, w których każdy szczegół odzwierciedla nasz wyrafinowany gust i styl życia.