Białe ramy okienne to synonim klasyki i ponadczasowej elegancji. Pasują do większości elewacji domów i współgrają z każdym stylem architektonicznym. Jeżeli poszukujesz uniwersalnych elementów stolarki, które nigdy nie wyjdą z mody, rozważ montaż białych okien. Zanim jednak zdecydujesz się na odpowiedni model, skorzystaj z naszych porad.
Białe okna – do jakiego domu będą pasować?
Klasyczne białe okna to bezpieczny wybór dla inwestorów, którzy lubią proste, a zarazem efektowne rozwiązania architektoniczne. Neutralne kolorystycznie ramy okienne wkomponują się zarówno w asymetryczną bryłę nowoczesnego domu jednorodzinnego, minimalistyczną konstrukcję obiektu pasywnego, jak i elewację budynku o klasycznym designie.
Białe okna w domu kojarzą się z nowoczesnym i pasywnym budownictwem. Jednym z wiodących trendów w branży architektonicznej jest styl skandynawski, w którym dominują jasne kolory ścian, sufitów i elementów stolarki otworowej. Wprowadzenie bieli do wnętrza pozwala uzyskać efekt rozświetlonej przestrzeni. Co za tym idzie, okno białe sprawdzi się we wszystkich małych i nieustawnych wnętrzach, które potrzebują optycznego powiększenia.
Jak wyglądają białe okna od wewnątrz domu?
Białe okna wewnątrz domu są niemal niewidoczne – wtapiają się w białe ściany i tworzą subtelne tło dla pozostałych elementów wyposażenia wnętrza. To zdecydowanie najlepszy wybór dla inwestorów, którzy chcą mieć pełną swobodę aranżacyjną – zarówno teraz, jak i w przyszłości. Białe ramy można spotkać we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim, klasycznym, glamour, a nawet rustykalnym. Ich ogromną zaletą jest neutralność kolorystyczna – okna białe od wewnątrz nie tworzą kontrastu z podłogą, drzwiami czy innymi akcesoriami, dlatego nie ma obawy, że wymiana mebli doprowadzi do stylistycznego zgrzytu. Co więcej, takie okna są na ogół tańsze niż kolorowa stolarka okienna.
Zastanawiasz się, jakie wybrać okna wewnątrz - brązowe czy białe? Jeżeli nie możesz się zdecydować, zapoznaj się z naszym poradnikiem dotyczącym brązowych okien: Brązowe okna - jak dopasować je do stylu, elewacji czy parapetów? (tekst jeszcze nienapisany – wstawić link po publikacji)
Białe okna ze szprosami
Szczególnym rodzajem stolarki otworowej są białe okna ze szprosami, które można spotkać w obiektach zabytkowych, domach stylizowanych na historyczne dworki oraz zaprojektowanych w stylu angielskim. Linie dzielące okna na mniejsze części prezentują się szczególnie efektownie na dużych przeszkleniach, nadając im lekkości i unikatowego charakteru. Warto mieć jednak na uwadze, że białe okna z białymi szprosami asocjują z historyczną architekturą, dlatego nie zawsze sprawdzą się w minimalistycznych wnętrzach, w których dominują duże i jednolite przeszklenia.
Czy to oznacza, że okno białe ze szprosami jest passe? Nic z tych rzeczy! Tradycyjne okna ze szczeblinami wyglądają szczególnie korzystnie w zestawieniu z ciemną elewacją budynku. To świetna ozdoba architektoniczna budynków projektowanych w stylu eklektycznym, rustykalnym czy prowansalskim, w których następuje wzajemne przenikanie stylów architektonicznych.
Zastanawiasz się, do jakich innych stylów pasują okna białe? Szprosy są często spotykane we wnętrzach industrialnych. Koniecznie sprawdź: Okna loftowe - jakie okna wybrać do domu w stylu loft? (tekst jeszcze nienapisany, dodać link po opublikowaniu)
Białe okna – jaka elewacja?
Jak wspomnieliśmy na początku, biała stolarka otworowa to najbardziej uniwersalny wybór do domów i mieszkań. Wybierając neutralne ramy, masz nieograniczone możliwości doboru kolorystyki ścian zewnętrznych. Zdecydowałeś się na białe okna? Elewacja nie musi mieć tego samego koloru. Jeżeli preferujesz ponadczasowe rozwiązania, możesz oczywiście postawić na bezpieczne beże, szarości czy nawet biel. Wolisz bardziej wyrazisty design? W takim razie zdecyduj się na granat lub antracyt. Tworząc tak odważne zestawienia, uzyskasz efekt mocnego kontrastu, dzięki czemu cała elewacja zyska na głębi i złożoności.
Czy warto zatem wybrać białe okna? Jaka elewacja najlepiej do nich pasuje? W kolejnej części poradnika przedstawimy Ci garść praktycznych wskazówek dotyczących doboru koloru ścian zewnętrznych.
Szara elewacja domu i białe okna
Białe okna – szara elewacja to bardzo nowoczesne i eleganckie zestawienie, które doskonale współgra z grafitowymi dachówkami. Jeżeli zdecydujesz się na połączenie stonowanych kolorów, pamiętaj, aby zrezygnować z jaskrawych kolorów, które zaburzą harmonię architektoniczną.
Szara elewacja domu i białe okna mogą wywołać wrażenie optycznego powiększenia budynku, o ile inwestor wybierze jasne odcienie szarości.
Biała elewacja – białe okna?
Chcesz zachować jednolitą kolorystykę? Biała elewacja – białe okna to sprawdzone połączenie, które daje szerokie możliwości w zakresie wyboru pokrycia dachowego. Biel, jako kolor bazowy, doskonale współgra zarówno z ciepłymi, jak i zimnymi barwami, dlatego nie ma obawy, że popełnisz gafę przy doborze dachówek.
Mimo istotnych zalet, biała elewacja i białe okna mają jeden minus – na powierzchni szybko widać zabrudzenia i zarysowania. Jeżeli planujesz budowę domu nieopodal ruchliwej ulicy, zastanów się, czy takie rozwiązanie będzie korzystne. Oczywiście, producenci materiałów budowlanych oferują samoczyszczące tynki i farby, niemniej ich użycie nie zagwarantuje utrzymania ścian w sterylnej czystości.
Białe okna – jaki dach?
Skoro już wiesz, jakie kolory elewacji najlepiej sprawdzą się w przypadku ram okiennych, przejdźmy do kolejnej kwestii, czyli doboru pokrycia dachowego. Aby nie popełnić gafy, zapoznaj się z paletą barw. Pamiętaj także, że stworzenie spójnej kompozycji wymaga jednoczesnego uwzględnienia trzech elementów – okna, dachu oraz elewacji.
Brązowy dach i białe okna – jaka elewacja?
Zdecydowałeś się na zestawienie brązowy dach – białe okna? Jaka elewacja dopełni zatem taką kompozycję? Wszystko zależy od odcienia dachówek. W przypadku ciemnego pokrycia rekomenduje się jasne kolory – piaskowy jasny karmel. Okna PVC powinny lekko wybijać się na tle elewacji, dlatego odradza się malowanie ścian na biało. Kontrast między ramami okiennymi a dachem złagodzi także neutralny beż. Kolor kremowy, wpadający w żółć, pozwoli uzyskać bardzo harmonijny i pogodny efekt.
Chcesz zachować białą elewację? Nic nie stoi na przeszkodzie, o ile zadbasz o brązowe czy beżowe dodatki, np. w postaci balustrad. Brązowe tralki powinny być odrobinę jaśniejsze niż brąz pokrycia dachowego, aby uniknąć wrażenia zbyt mocnego kontrastu między budynkiem a dachem. Zasada doboru kolorów jest prosta – im ciemniejsze ściany domu, tym bardziej odznaczają się okna. Zależy Ci na uzyskaniu wyrazistego efektu? A może chcesz „rozjaśnić” budynek? Jeżeli preferujesz drugą opcję, rekomendujemy mniejszy kontrast i stonowane barwy.
Czerwony dach i białe okna – jaka elewacja?
Czerwone dachówki i białe ściany nieodmiennie kojarzą się z francuską kamienicą i stylem industrialnym. Preferujesz wyraziste połączenia, a jednocześnie masz sentyment do retro i vintage? W takim razie postaw na czerwony dach – białe okna. Jaka elewacja najlepiej dopełni to zestawienie? Ciepłe kolory doskonale komponują się z neutralnymi odcieniami, w tym bielą. Bez względu na to czy chcesz uzyskać klimat loftowy, czy staromiejski, rozważ połączenie czerwieni dachu z białymi oknami ze szprosami. Duże, dzielone przeszklenia nawiążą do historycznych rozwiązań architektonicznych i pozwolą wprowadzić do wnętrza więcej światła.
Grafitowy dach i białe okna – jaka elewacja?
Miłośnicy stylu minimalistycznego często decydują się na zestawienie grafitowy dach – białe okna. Jaka elewacja najlepiej sprawdzi się w takim projekcie? Grafit i biel to świetne tło dla odcieni szarości i beżu. Dach, który wyraźnie odróżnia się od otoczenia, stanie się wówczas stylistyczną dominantą, natomiast szarość elewacji pozwoli subtelnie wydobyć biel ram okiennych.
Czarny dach i białe okna – jaka elewacja?
Kolejną propozycją dla miłośników nowoczesnych rozwiązań jest z czarny dach i białe okna. Jaka elewacja będzie odpowiednia w tym przypadku? Podobnie jak w przypadku grafitu możesz postawić na jasne odcienie szarości. Niekiedy sprawdzą się nawet jasne odcienie żółtego (odcień piaskowy), niemniej to bardzo indywidualna kwestia. Zwolennicy czystego minimalizmu często decydują się na złamane biele, które pozwalają uzyskać efektowny kontrast.
Nie chcesz, aby Twój dom wydawał się zbyt surowy? Nawet jeżeli zdecydujesz się na mocny kontrast, możesz go łatwo złagodzić odpowiednimi dodatkami. W tym przypadku świetnym wyborem będą drewniane listwy dekoracyjne czy balustrady. Połączenie bieli i czerni z drewnem to sprawdzony sposób na „ocieplenie” nieruchomości i nadanie jej domowego charakteru.
Dowiedz się więcej: Czarne okna do domu - do jakich stylów pasują?
Białe okna - jakie parapety zewnętrzne i wewnętrzne?
Omówmy teraz ostatnią kwestię, którą powinieneś rozważyć, decydując się na białe okna. Jakie parapety zewnętrzne i wewnętrzne dobrać do stolarki okiennej? Odcień parapetu powinien być dopasowany do dachu, ściany zewnętrznej lub cokołu. Praktyka architektoniczna pokazuje, że najbardziej efektowne aranżacje opierają się na dwóch (maksymalnie trzech) kolorach. Z tego względu wiele osób decyduje się na łączenie bieli i czerni.
Białe okna – jakie parapety wewnętrzne będą najlepsze?
Parapet lakierowany MDF to jeden z najczęstszych wyborów inwestorów, bo pasuje do każdego typu wnętrza. Dzięki niskoporowatej strukturze jest łatwy do utrzymania w czystości. Jeżeli cenisz sobie kontrasty i nieoczywiste rozwiązania, z pewnością spodoba Ci się parapet komorowy w kolorze antracytu, który pasuje zarówno do wnętrza nowoczesnego, jak i loftowego.
Stawiasz na klasyczną aranżację i białe okna? Drewniany parapet będzie zdecydowanie najlepszym wyborem. Nie musisz decydować się na model z litego drewna. Zamiast tego wybierz produkt wykonany z płyty MDF imitującej dąb naturalny. Jeżeli chodzi o parapet zewnętrzny, masz do wyboru kilka materiałów, w tym ponadczasowy i niezwykle elegancki granit czy tańszy, acz równie efektowny, konglomerat.
Białe okna – jakie rolety zewnętrzne?
Podobnie jak w pozostałych przypadkach możesz zdecydować się na bardziej stonowane aranżacje, np. biele czy beże lub zainstalować ciemniejsze osłony okienne. Co zrobić, aby ożywić białą elewację i białe okna? Brązowe rolety zewnętrzne mogą przełamać monochromatyczne wykończenie fasady budynku, nadając całości bardziej ekstrawaganckiego charakteru. Z naszej strony radzimy jednak dobierać rolety podług koloru dachówek – wówczas efekt wizualny będzie najbardziej spójny.
Sprawdź okna dostępne w naszej ofercie:
Dowiedz się więcej o oknach:
- Okno z roletą – bezpieczny duet
- Siedzisko pod oknem – sposób na aranżacje okien!
- Montaż okien – jak bezpiecznie usunąć piankę montażową, by nie zniszczyć okna?
- Brązowe okna – jak dopasować je do stylu, elewacji czy parapetów?
- Czarne okna do domu – do jakich stylów pasują?
- Okna loftowe – jakie okna wybrać do domu w stylu loft?
- Okna w łazienkach – jak je wybrać?
- Okna w sypialni – jakie powinny być?
- Okno garażowe – jak je wybrać? Na co zwrócić uwagę?
- Wymiana okna w bloku – jak ją przeprowadzić krok po kroku
- Okna trzyszybowe w bloku – czy to się opłaca?
- Rodzaje i rozmiary okien do domu – kompletny przewodnik