Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
12.06.2024 Tomasz Czupryniak Okna

Okna dwuszybowe czy trzyszybowe – które wybrać do domu?

Stoisz przed wyborem nowej stolarki okiennej i zastanawiasz się, który pakiet szybowy będzie najlepszy do Twojego domu lub mieszkania? Prawo budowlane precyzyjnie określa standardy, które muszą spełniać nowe okna. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź, co na temat przeszkleń mówią aktualnie przepisy.

Okna 2- czy 3-szybowe? Wybór jest prostszy, niż myślisz

W 2021 roku nastąpiła aktualizacja Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nowelizacja przepisów dotyczy m.in. izolacji ścian, instalacji OZE oraz energooszczędnej stolarki otworowej. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zmianie uległy maksymalne wartości przenikania ciepła dla całego okna.

Zastanawiasz się, jakie okna wybrać – dwu- czy trzyszybowe? Zanim podejmiesz decyzję, zapoznaj się z obowiązującymi normami.

Standard WT 2021 a współczynniki Uw dla poszczególnych typów okien:

  • Okna, drzwi balkonowe oraz przeszklenia nieotwieralne: 0,9 W/m2K dla pomieszczeń, w których temperatura jest nie mniejsza niż 16 stopni, w pozostałych – 1,4 W/m2K.
  • Okna połaciowe: 1,1 W/m2K dla pomieszczeń, w których temperatura jest nie mniejsza niż 16 stopni, w pozostałych – 1,4 W/m2K.
  • Okna w ścianach wewnętrznych: 1,1 W/m2K dla pomieszczeń, w których temperatura jest nie mniejsza niż 8 stopni, w pozostałych – bez wymagań.
  • Okna oddzielające pomieszczenie ogrzewanie od nieogrzewanego – 1,1 W/m2K.
  • Okna w przegrodach zewnętrznych w pomieszczeniach użytkowych nieogrzewanych – bez wymagań.

Współczynnik przenikania ciepła zależy od szkła i liczby powłok. Okna złożone z dwóch warstw szkła float mają wartość Uw na poziomie 1,1 W/m2K. W przypadku zastosowania powłok niskoemisyjnych można zejść do poziomu 1 W/m2K. Czy to jednak wystarczy? Co będzie lepszym wyborem do nowego budynku – okna dwuszybowe czy trzyszybowe?

Niestety, nawet najbardziej zaawansowane technologicznie modele dwuszybowe nie spełniają wymogów narzuconych przez ustawodawcę, ponieważ mają niedostateczne parametry izolacyjne. A jak to wygląda w przypadku okien trzyszybowych? Takie pakiety nie tylko spełniają rygorystyczne normy izolacyjności cieplnej, ale pozwalają obniżyć współczynnik Uw do poziomu 0,5 W/m2K.

Sprawdź: Wymiana okna w bloku – jak ją przeprowadzić krok po kroku

Co zatem wybrać – okna 2- czy 3-szybowe? Odpowiedź wydaje się jasna. Okna dwuszybowe nadają się wyłącznie do remontów starszych budynków. Dlaczego? Otóż remont nie jest budową od podstaw, dlatego inwestor nie musi przestrzegać normy WT 2021.

Czy warto jednak skorzystać z tej możliwości? Nawet jeżeli możesz zainstalować okna PVC starszego typu, zastanów się, czy inwestycja w rozwiązania energooszczędne, które pozwolą obniżyć rachunki za ogrzewanie, nie okaże się bardziej opłacalna. Okna trzyszybowe do starego domu, mimo że droższe od dwuszybowych, wydają się optymalnym wyborem w kontekście efektywności energetycznej.

Różnica między oknami dwu- i trzyszybowymi

Okna dwuszybowe powoli wychodzą z użytku, zwalniając miejsce nowoczesnym pakietom trzyszybowym. Czy to jednak oznacza, że starsze typy okien będą nieodpowiednie do wszystkich pomieszczeń? Nie do końca. Wszystko zależy od charakteru inwestycji. Sprawdź, jakie są różnice między nimi i przekonaj się, które będą najlepsze. Okna dwuszybowe a trzyszybowe dzieli prawdziwa przepaść!

Sprawdź: Okna trzyszybowe w bloku – czy to się opłaca?

Okna 2 czy 3 szybowe – wady i zalety

 

Okna dwuszybowe – wady i zalety

Wady

  • Słabsza izolacja akustyczna – nie sprawdzą się w obiektach usytuowanych w obszarach o intensywnym ruchu ulicznym.
  • Nie spełniają norm dla nowo budowanych obiektów mieszkalnych – współczynnik przenikania ciepła może być obniżony maksymalnie do 1 W/m2K.
  • Niższa efektywność energetyczna przekłada się na wyższe koszty ogrzewania.

Zalety

  • Tańsze od pakietów 3-szybowych – dobre rozwiązanie dla inwestorów poszukujących budżetowej opcji.
  • Dobra izolacja termiczna – zapewniają skuteczną ochronę przed ucieczkami ciepła, ale nie są tak efektywne jak okna trzyszybowe.
  • Jedna przestrzeń gazowa – zapewniają efektywne przenoszenie dużej ilości naturalnego światła.
  • Dostępne w różnych stylach i wzorach.
  • Prosta konstrukcja sprawia, że są łatwe w konserwacji.

Okna trzyszybowe – wady i zalety

Wady

  • Niższy współczynnik „g” przepuszczalności energii promieniowania słonecznego.
  • Cena – droższe niż okna dwuszybowe.

Zalety

  • Doskonała izolacja termiczna – trzy warstwy szkła redukują utratę ciepła z domu, co z kolei obniża koszty ogrzewania.
  • Lepsza izolacja akustyczna – trójwarstwowa budowa i większa ilość przestrzeni powietrznej sprawia, że okna trzyszybowe lepiej tłumią dźwięki z otoczenia.
  • Ograniczenie kondensacji – zmniejszone ryzyko gromadzenia się wilgoci i powstawania pleśni na wewnętrznej części okien.
  • Odporność na włamania – zwiększony poziom bezpieczeństwa.
  • Podwyższona trwałość.

Czy współczynnik „g” na poziomie 50-55% jest realną wadą okien? W istocie mamy do czynienia z wadą pozorną. O ile w okresie zimowym promienie słoneczne nie wspomogą w dociepleniu wnętrza, o tyle latem utrzymanie niższej temperatury wewnątrz pomieszczeń okaże się znacznie łatwiejsze.

Co zatem będzie lepsze – okna dwu- czy trzyszybowe? Do starego domu możesz wybrać pakiety 2-szybowe, niemniej takie rozwiązanie może okazać się niekorzystne i w dłuższej perspektywie spowodować wzrost wydatków na ogrzewanie.

Jaki jest współczynnik przenikania ciepła w oknach 2 i 3-szybowych?

Jak już wspomnieliśmy, w 2021 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące współczynnika Uw dla drzwi i okien. Jeszcze do niedawna standard 0,9 W/m2K. obowiązywał jedynie w budynkach energooszczędnych i pasywnych (w pozostałych – 1,1 W/m2K. Obecnie wszystkie okna aluminiowe, PVC czy hybrydowe, instalowane w pomieszczeniach, w których temperatura wynosi co najmniej 16 stopni Celsjusza, muszą spełniać ten wymóg.

Czy w domu jednorodzinnym można zatem zastosować okna dwuszybowe? Współczynnik przenikania ciepła w takich konstrukcjach wynosi średnio od 1 do 1,3 W/m2K, co sprawia, że spełniają wymogi pomieszczeń, w których temperatura może być niższa. Dotyczy to w szczególności piwnicy, garaży oraz poddaszy nieużytkowych.

Sprawdź: Okna do kamienicy – jakie wybrać? jeszcze nie napisany - link dodać później

A jak to wygląda, jeżeli chodzi o okna trzyszybowe? Współczynnik przenikania ciepła jest o wiele niższy i w przypadku najlepszych konstrukcji wynosi nawet 0,5 W/m2K. Uzyskanie tak doskonałych parametrów cieplnych jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych profili okiennych oraz tzw. ciepłych wzmocnień z przekładką termiczną.

Jakie okna do domu – 2- czy 3-szybowe?

Nowe standardy budownictwa jednoznacznie określają parametry techniczne stolarki okiennej, dlatego wybór jest prosty. Jeżeli zależy Ci na oszczędnościach, wybierz okna trzyszybowe do wnętrz mieszkalnych, zaś pakiety dwuszybowe – do piwnic czy strychu. Okna dwuszybowe absolutnie nie sprawdzą się do pomieszczeń, w których temperatura nie może być niższa niż 16 stopni. Przepisy prawa dopuszczają jednak ich montaż w garażu, piwnicy czy nieużytkowym poddaszu. Zastanów się jednak, czy oszczędności wynikające z instalacji okna o niskiej efektywności energetycznej nie będą niższe niż zyski z instalacji ciepłych profili.

Sprawdź: Okna do piwnicy – jakie wybrać?

Okna 2- i 3-szybowe a cena

Na koniec przyjrzyjmy się kosztom wymiany stolarki. Co jest bardziej opłacalne, okna dwuszybowe czy trzyszybowe? Cena pakietów trzyszybowych jest wprawdzie większa, niemniej oszczędności wynikające ze zmniejszonego zużycia energii – znacznie większe. Ostateczne koszty są ustalane indywidualnie w oparciu o podane wymiary i dodatkowe funkcjonalności.

Okna dachowe – dwuszybowe czy trzyszybowe?

Jeżeli nadal zastanawiasz się, co wybrać – okna dachowe dwuszybowe czy trzyszybowe – być może przekonają Cię statystyki dotyczące oszczędności energii po wymianie stolarki otworowej. Z danych opublikowanych przez forumbranzowe.com wynika, że wymieniając stare okna na pakiety trzyszybowe zaoszczędzisz nawet 28% na rachunkach rocznie. Co więcej, instalując nowe okna można obniżyć temperaturę w pomieszczeniach o ok. 2 stopnie, zachowując analogiczny poziom komfortu termicznego. To naprawdę się opłaca!

Więcej o autorze

Tomasz Czupryniak
Kierownik Działu Badań i Rozwoju

Z firmą związany blisko 15 lat. Swoją przygodę w organizacji rozpoczął od obszaru magazynu produkcyjnego startującej produkcji stolarki okienno-drzwiowej PCW, przez planowanie wydziału okleinowania i produkcji systemów okiennych. Obecnie nadzoruje badania i rozwój naszych produktów stolarki okienno-drzwiowej z PCW, systemów konstrukcji aluminiowych oraz osłon zewnętrznych. Tutaj zaczynają się prace koncepcyjne nad zmianami w ofercie produktowej, po to żeby zapewnić przyszłym domownikom komfort i korzyści z wyboru optymalnych rozwiązań dopasowanych do rodzaju i lokalizacji inwestycji.