Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
12.06.2024 Tomasz Czupryniak Okna

Okna do piwnicy – jakie wybrać?

Wpuszczenie światła do piwnicy to sposób na całkowitą metamorfozę wnętrza. Odpowiednio doświetlone pomieszczenie może pełnić rolę pokoju do pracy, warsztatu lub strefy relaksu. Jeżeli chcesz zyskać dodatkową przestrzeń, którą zaadaptujesz według własnych potrzeb, poświęć chwilę na wybór stolarki otworowej. Sprawdź, jakie parametry techniczne powinno spełniać okno do piwnicy.

Okna do piwnicy – rodzaje i wymiary

Okna do piwnicy różnią się od skrzydeł instalowanych na wyższych kondygnacjach budynku. Właściciele domów jednorodzinnych oraz posiadacze piwnic w budynkach wielorodzinnych często decydują się na okna nieotwierane o wymiarach 40 x 40 cm. Tak małe przeszklenia nie zapewnią oczywiście dużej ilości światła dziennego, ale z powodzeniem sprawdzą się w małych piwnicach.

Jeśli to możliwe, warto jednak rozważyć instalację okna do piwnicy 90 × 60 cm lub nawet większego. Tak duże przeszklenia zapewniają optymalne doświetlenie wnętrza i dają możliwość częściowej rezygnacji ze sztucznego oświetlenia. Wnętrza z tak dużymi oknami mogą być swobodnie zaadaptowane na pomieszczenia mieszkalne, np. pokój dla gości.

Jakie okna piwniczne?

Zastanawiasz się, jakie okna do piwnicy wybrać? Największą popularnością cieszą się okna rozwierane i uchylne. Decydując się na te pierwsze, zyskujesz możliwość otwarcia w pełnym zakresie w pionie lub poziomie. Okna piwniczne uchylne otwierają się tylko do pewnego stopnia. Rzadziej spotykanym rozwiązaniem są okna odchylone, czyli otwierające się na zewnątrz. Na rynku dostępne są także okna do piwnicy bez możliwości otwierania, których jedyną funkcją jest wpuszczanie światła.

Czytaj także: Okno garażowe – jak je wybrać? Na co zwrócić uwagę? NAPISANY W GRUDNIU, DODAĆ LINK

Okna do piwnicy otwierane

Jednymi z częściej wybieranych okien piwniczych są okna uchylne. Standardowe okno do piwnicy, otwierane na zewnątrz, umożliwia wpuszczenie powietrza do pomieszczenia i zapewnia prawidłową wentylację. Równie popularnym rozwiązaniem jest okno rozwierane, które otwiera się na boki. Okna odchylne otwierają się natomiast do wewnątrz.

Okna w piwnicy poniżej poziomu gruntu

Najczęstszym przypadkiem, zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych, jest montaż okien piwnicznych nieco powyżej poziomu gruntu. Jeśli chodzi o piwnice, które są całkowicie zagłębione w gruncie, należy wykonać kratkę odpływową i studzienkę. Umieszczone ok. 20 cm poniżej dolnej krawędzi okna zapobiegną jego zalewaniu podczas intensywnych opadów. Okna w piwnicy poniżej poziomu gruntu mają zazwyczaj niewielkie wymiary. Ich wysokość jest zazwyczaj ograniczona, dlatego warto zdecydować się na maksymalnie szerokie przeszklenia, które wpuszczą jak najwięcej światła dziennego. Pamiętaj jednak, że decydując się na szersze okna do piwnicy w ziemi będziesz musiał wykonać przedłużone nadproże, co wiąże się z większymi wydatkami.

Małe okna do piwnicy

W małych piwnicach, które służą do przechowywania żywności lub sprzętów, świetnie sprawdzą się rozwierane lub odchylne okna PVC. Ich główną zaletą jest trwałość oraz niewielkie wymogi konserwacyjne. Jeżeli zależy Ci na dodatkowej ochronie, warto rozważyć montaż specjalnej kraty, która uchroni przed włamaniem i uszkodzeniami mechanicznymi. To szczególnie istotne w przypadku piwnic usytuowanych w budynkach wielorodzinnych, które nie mają dodatkowych zabezpieczeń antywłamaniowych.

Wymiary okien do piwnicy

Chcesz mieć pewność, że wybrałeś odpowiednie okno do piwnicy. Jakie wymiary zagwarantują, że pomieszczenie będzie właściwie doświetlone? Rozmiary skrzydeł mogą znacznie się różnić – podobnie jak powierzchnia samej piwnicy. Standardowe małe okna do piwnicy mają zazwyczaj wymiary 40 × 40 cm, chociaż można również znaleźć okna do piwnicy 60 × 40 cm lub 50 × 40 cm. Jeżeli standardowe wymiary nie będą odpowiednie, możesz zamówić okna do piwnicy na wymiar.

Ile kosztuje okno do piwnicy?

Wymiana okna w piwnicy wiąże się z pewnymi kosztami, dlatego warto wiedzieć, na jakie wydatki musisz się przygotować. Ile kosztuje okno do piwnicy? Zazwyczaj potrzebujesz tylko jednego okna, więc koszt nie będzie wysoki, nawet gdy zdecydujesz się na bardziej kosztowne opcje. Oczywiście, kluczowymi czynnikami są wielkość oraz materiał, z którego wykonane jest okno. Ile zatem kosztują tanie okna do piwnicy? Cena najprostszego modelu to ok. 500 zł, niemniej należy doliczyć koszty montażu, a czasami także demontażu starych elementów stolarki. Decydując się na okno na wymiar, zapłacisz jeszcze więcej.

Sprawdź także: Okna dwuszybowe czy trzyszybowe – które wybrać do domu? NAPISANY W LISTOPADZIE, BRAK NA STRONIE – DODAĆ LINK

Czy w piwnicy muszą być okna?

Budujesz lub remontujesz dom i szukasz sposobów na ograniczenie wydatków? Zastanawiasz się, czy w piwnicy muszą być okna? Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi powinny posiadać okna. Co za tym idzie, jeżeli nie planujesz adaptacji piwnicy do celów mieszkaniowych, możesz z nich zrezygnować.

Musisz jednak wiedzieć, że rola okien nie ogranicza się do doświetlania wnętrz. Nawiewniki okienne wspomagają wentylację wnętrz, zapobiegając gromadzeniu się wilgoci, która prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów, a w konsekwencji – pogorszenia stanu technicznego budynku. Jeżeli masz możliwość montażu okien, nie rezygnuj z tego.

Dlaczego w piwnicy jest zimno?

Zastanawiasz się, dlaczego w piwnicy jest zimno? Położenie pod poziomem gruntu sprawia, że piwnice są pomieszczeniami z natury chłodnymi. Problemem jest także mniejsza ilość naturalnego światła. Instalując okna, możesz przynajmniej częściowo rozwiązać ten problem. Nawet niewielkie przeszklenie może całkowicie odmienić wygląd wnętrza i nadać mu bardziej przytulny charakter.

Sprawdź okna dostępne w naszej ofercie:

 

Dowiedz się więcej o oknach:    

  • Okno z roletą – bezpieczny duet
  • Siedzisko pod oknem – sposób na aranżacje okien!
  • Montaż okien – jak bezpiecznie usunąć piankę montażową, by nie zniszczyć okna?
  • Białe okna – jaka elewacja, parapety, dach i styl? JESZCZE NIENAPISANY, DODAĆ LINK PÓŹNIEJ
  • Brązowe okna – jak dopasować je do stylu, elewacji czy parapetów? JESZCZE NIENAPISANY, DODAĆ LINK PÓŹNIEJ
  • Czarne okna do domu – do jakich stylów pasują? JESZCZE NIENAPISANY, DODAĆ LINK PÓŹNIEJ
  • Okna do kamienicy – jakie wybrać? JESZCZE NIENAPISANY, DODAĆ LINK PÓŹNIEJ
  • Okna do kuchni – jakie wybrać? JESZCZE NIENAPISANY, DODAĆ LINK PÓŹNIEJ
  • Okna loftowe – jakie okna wybrać do domu w stylu loft? JESZCZE NIENAPISANY, DODAĆ LINK PÓŹNIEJ
  • Okna trzyszybowe w bloku – czy to się opłaca? JESZCZE NIENAPISANY, DODAĆ LINK PÓŹNIEJ
  • Okna w łazienkach – ja je wybrać? JESZCZE NIENAPISANY, DODAĆ LINK PÓŹNIEJ
  • Okna w sypialni – jakie powinny być? JESZCZE NIENAPISANY, DODAĆ LINK PÓŹNIEJ
  • Szare okna i drzwi – do jakiego domu będą pasować? JESZCZE NIENAPISANY, DODAĆ LINK PÓŹNIEJ
  • Wymiana okna w bloku – jak ją przeprowadzić krok po kroku NAPISANY W LISTOPADZIE, BRAK NA STRONIE – DODAĆ LINK

Więcej o autorze

Tomasz Czupryniak
Kierownik Działu Badań i Rozwoju

Z firmą związany blisko 15 lat. Swoją przygodę w organizacji rozpoczął od obszaru magazynu produkcyjnego startującej produkcji stolarki okienno-drzwiowej PCW, przez planowanie wydziału okleinowania i produkcji systemów okiennych. Obecnie nadzoruje badania i rozwój naszych produktów stolarki okienno-drzwiowej z PCW, systemów konstrukcji aluminiowych oraz osłon zewnętrznych. Tutaj zaczynają się prace koncepcyjne nad zmianami w ofercie produktowej, po to żeby zapewnić przyszłym domownikom komfort i korzyści z wyboru optymalnych rozwiązań dopasowanych do rodzaju i lokalizacji inwestycji.