Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
24.05.2024 Tomasz Czupryniak Okna

Okna aluminiowe czy PVC?

Wybór okien staje w centrum naszej uwagi zazwyczaj w fazie projektowej lub gdy decydujemy się na remont czy termomodernizację domu lub mieszkania. Na jaki typ się zdecydować – okna aluminiowe czy PVC? Choć w stawce są jeszcze okna drewniane, to największą popularnością cieszą się właśnie: okna plastikowe z tworzywa i nowoczesna stolarka z lekkiego aluminium. Przyjrzyjmy się obu technologiom na przykładzie produktów marki KRISHOME.

Wybieramy okna – od czego zacząć?

Zanim zdecydujemy się na okna aluminiowe lub PVC, przeanalizujmy, jakie są nasze oczekiwania wobec tego elementu stolarki i jak przekłada się to na parametry techniczne konkretnych modeli. Zazwyczaj chcemy, żeby okna były:

Ciepłe

Ten parametr odzwierciedla współczynnik przenikania ciepła U [W/m2K], którego wartość regulują przepisy budowlane (okna połaciowe 1,1 W/m2K, okna zwykłe i balkonowe 0,94 W/m2K). Najniższe wartości osiągamy dzięki odpowiedniej kompilacji pakietów szybowych, liczby komór międzyszybowych, szerokości i głębokości profili lub kształtowników oraz uszczelek. Obecnie okna aluminiowe topowych producentów zapewniają równie dobrą izolację cieplną, co okna plastikowe. Przykładowo, tarasowe, aluminiowe okno FEN 86A o wymiarach 1700×2100 mm ma wartość od UW = 0,88 [W/m2K]. Okno PVC FEN 92, ale o mniejszych wymiarach 1230×1480 mm ma wartość od Uw = 0,73 W/[m2K]. 

Energooszczędne

Im mniej ciepła ucieka przez okna, tym mniej energii musimy zużyć na ogrzanie wnętrza. Okna PVC świetnie spełniają to zadanie. W przypadku aluminium, które z założenia lepiej przewodzi ciepło, dzięki ciepłym profilom aluminiowym z przekładkami termicznymi i uszczelkami dociskającymi zatrzymamy ciepło w czasie srogiej zimy nawet w oknach sięgających od podłogi do sufitu. Dodatkowo zyskamy nawet do 11% więcej ciepła pochodzącego z energii słonecznej, gdy zastosujemy autorskie szyby producenta  z powłoką ECLAZ. Pasują one zarówno do okien aluminiowych, jak i PVC.

Wpuszczające dużo światła

Nowoczesna architektura ceni ogromne przeszklenia, które wpuszczają dużo naturalnego światła. A to przekłada się na optyczne powiększenie przestrzeni i większy komfort mieszkańców. Okna aluminiowe czy PVC sprawdzą się lepiej w tej kategorii? Więcej światła przy bezpieczeństwie wielkogabarytowych konstrukcji dadzą nam okna aluminiowe. Latem z kolei mniejsze powierzchnie szybowe okien plastikowych to mniejsze nagrzanie wnętrza. Jednak, gdy zastosujemy żaluzje fasadowe, przegrzanie nie będzie naszym problemem.

Dźwiękoszczelne okno

Dźwiękoszczelne

Od nowoczesnej stolarki okiennej oczekujemy skutecznego odgrodzenia od hałasu z zewnątrz. Zwracamy więc uwagę na parametr izolacyjności akustycznej Rw wyrażony w dB. Im jest wyższy, tym okna lepiej tłumią dźwięki. W przypadku okien aluminiowych i plastikowych KRISHOME jest on zbliżony i wynosi średnio 34 dB. Na dźwiękoszczelność mają wpływ parametry takie jak: rozmiar okien, konstrukcja profilu, rodzaj przeszklenia i uszczelek.

Trwałe

Wybór okien to inwestycja na lata, szukamy więc rozwiązań, które oprą się działaniu wiatru i wielu innych czynników atmosferycznych. Nowoczesne okna PVC są odporne na warunki atmosferyczne, dzięki czemu zachowują swoje walory estetyczne przez długi czas. Z kolei okna aluminiowe wyróżnia wręcz imponująca trwałość. Aluminium nie koroduje, jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, co ważne przy wielkogabarytowych konstrukcjach i praktycznie nie wymaga konserwacji.

Eleganckie

Dylemat okna aluminiowe czy PVC wraca do nas często w kwestii estetyki. Stolarka aluminiowa perfekcyjnie oddaje modne trendy współczesnego designu. Ale i w przypadku okien plastikowych mamy obecnie pole do popisu. Szeroka paleta kolorów RAL, okleinowanie jedno- lub dwustronne, a także opcja bikolor (różne wykończenie od zewnątrz i od wewnątrz), umożliwiają stworzenie produktu spójnego zarówno z elewacją, jak i wnętrzem budynku.

Eleganckie okno

Bezpieczne

Topowi producenci zapewniają również szereg zabezpieczeń okien, w tym rozwiązania o zwiększonej odporności przed włamaniem. Są to m.in.: zaczepy antywyważeniowe współpracujące z punktami ryglującymi na skrzydle w kształcie „grzybków ośmiokątnych”, które utrudniają próbę podważenia przez potencjalnego włamywacza oraz funkcjonalności zabezpieczające przed prostym otwarciem okien od wewnątrz przez dzieci.

W dobrej cenie

Jeśli szukamy rozwiązań ekonomicznych i funkcjonalnych, okna PVC są wyborem tańszym niż okna aluminiowe. Pamiętajmy jednak, że szczegółowe wyceny zależą od bardzo wielu czynników, dlatego zawsze warto skonsultować się z ekspertami, by zdobyć precyzyjne porównanie.

Okna aluminiowe a PVC –  na które się zdecydować?

Jak zaznacza Tomasz Czupryniak, Kierownik Działu Badań i Rozwoju KRISHOME:

W naszej ofercie znajdziecie Państwo zarówno okna aluminiowe, jak i PVC, które  spełniają rygorystyczne normy dla budynków energooszczędnych i pasywnych w zakresie termoizolacji, dźwiękoszczelności, trwałości, bezpieczeństwa. Okna PVC to obecnie najczęściej wybierany wariant w przypadku nowych inwestycji oraz podczas termomodernizacji starych budynków. Są tańsze od okien aluminiowych, łatwe w utrzymaniu i konserwacji, charakteryzują się uniwersalnością oraz klasycznym wyglądem. Okna aluminiowe dawniej kojarzyły się wyłącznie z zimną i surową architekturą budynków komercyjnych, użytkowych i biurowców. Obecnie chętnie sięgamy po nie w zabudowie nowoczesnych budynków mieszkalnych, w których ceni się minimalizm i estetykę. Lekkie aluminium jest jednocześnie niezwykle trwałe. Wąskie, subtelne profile zapewniają statykę nawet najbardziej rozbudowanych konstrukcji z dużymi przeszkleniami przez całe ściany i grubymi pakietami szybowymi, co przekłada się na ciepło, spokój i niezakłócony widok z okna domowego zacisza. Takich konstrukcji nie wykonamy z okien PVC.

Tomasz Czupryniak
Kierownik Działu Badań i Rozwoju KRISHOME

Okna aluminiowe czy plastikowe? A może i te, i te?

Coraz częściej zamiast dylematu okna aluminiowe czy PVC, mamy możliwość łączenia obu technologii w różnych częściach domu czy mieszkania. Co więcej, gdy korzystamy z jednego dostawcy elementów stolarki, jest to zdecydowanie prostsze, spójne wizualnie i bardziej opłacalne. W pokoju dziennym możemy wybrać aluminiowe systemy przesuwne z dużymi przeszkleniami, wąskimi profilami, niskim progami, które połączą dom lub mieszkanie z tarasem i doświetlą wnętrza, a w innych częściach domu ciepłe okna PVC. Pamiętajmy też, że zgodnie z przepisami pomieszczenia nieogrzewane nie wymagają tak restrykcyjnych wartości Uw i Ug, więc i tu możemy zaoszczędzić.

Energooszczędne okno

Stolarka hybrydowa – energooszczędność PVC z aluminiowym designem

Inwestorzy i projektanci życzliwym okiem spoglądają także na okna hybrydowe. Model FEN 84H to przykład okien hybrydowych, wykonanych z tworzywa pokrytego nakładką z aluminium. Metalowe wykończenie wzmacnia konstrukcję oraz nadaje oknom nowoczesny wygląd, pozwalający wyeksponować modne minimalistyczne połączenie szkła i metalu. Zachowujemy jednocześnie wysokie parametry cieplne i akustyczne w korzystnej cenie. To także dobre rozwiązanie, gdy chcemy niskim kosztem odświeżyć elewację i poprawić parametry techniczne okien plastikowych.

Jak wybrać najlepiej w gąszczu ofert? Postaw na kompleksowe zakupy z gwarancją spokoju

Wybór między oknami aluminiowymi a plastikowymi wymaga chwili spokojnego namysłu i analizy. Tym bardziej, gdy zestawiamy preferencje estetyczne z parametrami technicznymi oraz kwestiami budżetu. Warto więc skorzystać z pomocy specjalistów. W tym celu powstała  unikatowa sieć salonów KRISHOME. Świadomi konsumenci doceniają eksperckie wsparcie i precyzyjne doradztwo, gdyż pozwala to dokonać pewnego wyboru, a w konsekwencji znacznie oszczędzić czas i pieniądze. Kompetencje, zorientowanie na współpracę i najwyższa jakość produktów przyniosły sieci Salonów KRISHOME prestiżową nagrodę Złoty Laur Konsumenta 2023 w kategorii „Sieć Salonów Stolarki Premium”.

Czytaj i dowiedz się więcej o tym jakie okna wybrać:

Więcej o autorze

Tomasz Czupryniak
Kierownik Działu Badań i Rozwoju

Z firmą związany blisko 15 lat. Swoją przygodę w organizacji rozpoczął od obszaru magazynu produkcyjnego startującej produkcji stolarki okienno-drzwiowej PCW, przez planowanie wydziału okleinowania i produkcji systemów okiennych. Obecnie nadzoruje badania i rozwój naszych produktów stolarki okienno-drzwiowej z PCW, systemów konstrukcji aluminiowych oraz osłon zewnętrznych. Tutaj zaczynają się prace koncepcyjne nad zmianami w ofercie produktowej, po to żeby zapewnić przyszłym domownikom komfort i korzyści z wyboru optymalnych rozwiązań dopasowanych do rodzaju i lokalizacji inwestycji.