Panoramiczne okna tarasowe i duże przeszklenia to znaki rozpoznawcze nowoczesnej architektury. Dzięki nim łatwo zatrzeć granicę między domem a naturą. Dobrze zaprojektowane i doposażone drzwi tarasowe umożliwiają domownikom komfortowe przejście z salonu do ogrodu, a panoramiczne okna wpuszczają do wnętrza więcej dziennego światła i dostarczają kojących, zielonych widoków. Wraz z budową domu lub jego przebudową uwzględnij je w projekcie i po prostu otwórz swój dom na naturę.
Widok, który koi zmysły
W obecnych czasach tempo życia jest ogromne. Każdego dnia mamy mnóstwo obowiązków i pilnych spraw do załatwienia. Wiele aspektów życia pochłania nas tak bardzo, że zapominamy zadbać o swoje samopoczucie. Jesteśmy zmęczeni, rozdrażnieni, narzekamy na bezsenność, odczuwamy niepokój. Tymczasem, jak radzą specjaliści, powinniśmy jak najwięcej czasu spędzać w na świeżym powietrzu. Wystarczy kilkanaście minut wśród zieleni, aby poczuć jej uspokajający wpływ. Nie bez przyczyny jedną z form relaksacji wzroku jest spoglądanie na naturalną zieleń, choćby przez okno.
Z myślą o fizycznym i psychicznym komforcie domowników, coraz częściej powstają domy, które otwierają się na naturę i harmonijnie łączą wnętrze z otaczającą je przyrodą. Z pomocą przychodzą duże przeszklenia m.in. panoramiczne drzwi tarasowe, które sprawiają, że dom zostaje dobrze doświetlony naturalnym światłem dziennym, a domownicy mogą zrelaksować się w otoczeniu zieleni ogrodu praktycznie nie wychodząc z domu.
Dlatego, jeśli rusz z budową lub przebudową swojego domu, uwzględnij w projekcie maksymalne otwarcie go na pobliską zieleń. Nowoczesne rozwiązania gwarantują, że nawet masywne drzwi tarasowe będą wygodne w użytkowaniu, nie przyniosą strat ciepła, a w przyszłości zaprocentują wieloma korzyściami.
Kwestie natury technicznej
Aby cieszyć się dużymi przeszkleniami, należy dokładnie określić swoje potrzeby i oczekiwania względem domu. W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad materiałem, z którego zostaną wykonane okna i drzwi tarasowe – w grę wchodzi aluminium lub PVC. Ich design – materiał, kolor, faktura i styl powinny być dopasowane do bryły budynku, aby tworzyć spójną i estetyczną całość.
Dokonując wyboru powinniśmy również wziąć pod lupę takie kryteria jak funkcjonalność (wybór odpowiedniego sposobu otwierania drzwi tarasowych i dobór progu, np. zlicowanego z poziomem podłogi), parametry termiczne, a także bezpieczeństwo szyb i okuć.
Drzwi tarasowe mogą być naprawdę ciężkie, jednak odpowiednia konstrukcja i innowacyjne rozwiązania sprawiają, że można je obsługiwać praktycznie bez żadnego wysiłku. Hamulec SOFT-CLOSE delikatnie zatrzymuje skrzydło kilka centymetrów przed osiągnięciem pozycji krańcowej, a następnie mechanizm przesuwa je do odpowiedniej pozycji końcowej, dzięki czemu zapobiega przytrzaśnięciu dłoni. Przedłużona klamka LIFT-UNIT, działająca na zasadzie dźwigni, ułatwia natomiast obsługę drzwi tarasowych bez napędu. Dzięki niej siła podnoszenia skrzydła jest zredukowana aż o 50%. Skrzydło unosi się niemal bez wysiłku ze strony otwierającego, dlatego z łatwością otworzą je mniej sprawni domownicy. To rozwiązanie nowoczesne i w pełni funkcjonalne.
Prywatność pod kontrolą
Zastosowanie dużych przeszkleń nie koliduje z marzeniami o bezpiecznym domu. Drzwi podnoszono-przesuwne mogą posiadać listwę przeciwwyważeniową i system okuć wyposażony w dodatkowe zaczepy. Większa liczba zaczepów oznacza większą liczbę punktów ryglowania, które złodziej musi sforsować. Z kolei ochrona przeciwwyważeniowa zastosowana w górnej części ramy uniemożliwia podniesienie, a więc i otwarcie skrzydła drzwi. Włamanie się przez takie drzwi jest praktycznie niemożliwe. Kwestia bezpieczeństwa to jednak nie tylko zabezpieczenie przed ewentualnym włamaniem, ale przede wszystkim szereg rozwiązań zaprojektowanych w najmniejszym detalu tak, aby zapewnić komfort w codziennym użytkowaniu.
Naturalnie, że eko!
Dobry projekt budynku zawiera nie tylko solidne i bezpieczne produkty dopasowane do potrzeb inwestorów, ale przede uwzględnia odpowiedni układ pomieszczeń, aby maksymalnie wykorzystać potencjał naturalnego światła. W południowej, a więc najbardziej nasłonecznionej części domu, opłaca się zlokalizować pokoje, w których przebywamy najczęściej. Wielkogabarytowe przeszklenia pozwolą zatrzeć granicę między wnętrzem domu a ogrodem. Dzięki temu będziemy mogli odpoczywać w salonie skąpanym w pięknym popołudniowym słońcu. Od północy warto umieścić kuchnię i zaprojektować w niej duże przeszklenia, dzięki którym będzie w niej jaśniej i przestronniej. Ekologiczne powinno być także wnętrze domu. Lepsze dla środowiska będą z pewnością meble wykonane z naturalnych materiałów, które w razie potrzeby można łatwo odświeżyć i niewielkim nakładem kosztów przywrócić ich dawną świetność. Równie dobrze sprawdzą się akcesoria wykonane przy użyciu ekologicznych technologii czy wyroby z recyklingu.