Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
26.09.2023 po Ekspert radzi

Jak przetrwać zmianę czasu – sprawdzone sztuczki na więcej światła w Twoim domu

Zmiana czasu zawsze jest pewnym wybiciem z rytmu naszych organizmów. O ile wiosną zwiastuje dłuższe dni i napawa optymizmem, o tyle w okresie zimowym jest powodem narzekań. Dni się skracają, a co za tym idzie, dużo szybciej za oknami robi się ciemno. Światło jest kluczowe nie tylko ze względu na ogólne samopoczucie, ale również kondycję naszego organizmu. Dziś podpowiadamy jak uzupełnić niedobory światła w Twoim domu.

Co daje nam naturalne światło

Regularna ekspozycja na światło słoneczne pozwala na efektywniejsze przyswajanie witaminy D i E. Ta z kolei jest odpowiedzialna na poziom ciśnienia, samopoczucie, sprawia też, że mamy więcej energii. Nic więc dziwnego, że wielu mieszkańców Polski mówi o listopadowej depresji, a obywatele cieplejszych krajów w Europie, takich jak Włochy czy Hiszpania, są wiecznie uśmiechnięci
i pozytywnie nastawieni do życia. Niedobór światła powoduje, że jesteśmy mniej wydajni, a także śpiący i apatyczni. Organizm jest zmuszany do syntezy melatoniny i produkcji kortyzolu czyli hormonu stresu, który te reakcje wywołuje. Aby przełamać jesienną aurę powinniśmy dążyć przede wszystkim do uzupełnienia niedoborów światła w naszych domach. Jest na to kilka sprawdzonych sposobów. O niektórych rozwiązaniach warto pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

Duże przeszklenia

Jeszcze na etapie projektu domu warto zadbać o duże przeszklenia, jeśli pasują do stylu i charakteru budynku. Duże okna będą bardzo modne w 2019 roku, zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie czy zyskujących na popularności “nowoczesnych stodołach”. Wielkogabarytowe konstrukcje szklane wymagają również użycia wytrzymałych materiałów, aluminiowe profile okienne będą również na topie. Dziś można je już bez problemu łączyć – wybierając systemy PVC do klasycznego rozmiaru okien, a aluminiowe do dużych przeszkleń, zachowując tą samą konwencję wizualną. Bez wątpienia duże przeszklenia są najlepszym sposobem na naturalne światło w domu. Bardzo ważne są jednak też same szyby.

Wybór odpowiednich szyb na etapie budowania domu

Przed ważnym wyborem staje osoba, która ma wybrać konkretne okna do swojego przyszłego domu, bo rynek ma zaproponowania wiele. Na tym etapie warto pomyśleć o ilości światła w pomieszczeniach, nawet, jeżeli wymiary okien są już określone w projekcie. Okna mają kluczowy wpływ na bilans energetyczny budynku, powinny być duże i umieszczone jak najwyżej, dzięki temu górne segmenty doświetlają pomieszczenia również w głębiPoza izolacją cieplną szyb warto sprawdzić wartość współczynnika przepuszczalności światła Lt. Określa on w procentach, jaka ilość światła docierającego do szyby jest przez nią przepuszczana, naturalnie doświetlając wnętrze domu. Dobrze, by była ona jak najwyższa. Przy wyborze okien kluczowe są szyby. Słowo „szyba” nie oddaje w pełni charakteru przeszkleń stosowanych w nowoczesnym budownictwie. W dobrych oknach PVC nie znajdziemy już pojedynczych tafli szkła, lecz tzw. przeszklenia zespolone. Najprościej mówiąc, są one złożone z kilku szyb przedzielonych komoramiW ostatnim czasie bardzo modne stały się te z szybami ze szkła niskoemisyjnego.  Jednym z topowych produktów jest szyba z powłoką ECLAZ, która zapewnia przepuszczalność światła na poziomie 80%, co daje rezultat świetlny, taki jak przy zwiększeniu powierzchni okna o 8%.  Wybranie takiego produktu jest również strzałem w dziesiątkę, jeżeli ze względów archotektonicznych nie można już powiększyć przeszkleń. Wówczas, przy zachowaniu tych samych wymiarów okna, możemy liczyć na więcej światła. Szyby z  powłoką ECLAZ są dostępne w np. ofercie firmy KRISHOME (dawniej KRISPOL).

Sprawdzone sztuczki

Zupełnie inne rozwiązania trzeba wziąć pod uwagę, jeżeli nie ma już możliwości zmian w projekcie czy wyborze okien i szyb. Wówczas można pomyśleć o zastosowaniu sprawdzonych sztuczek na dobre doświetlenie i wizualne powiększenie wnętrza. Jasne barwy na ścianach, sufitach czy podłodze pozwolą osiągnąć taki efekt, tworząc wrażenie przestronności.  Takie kolory pozytywnie wpływają na samopoczucie, przynoszą spokój, pozwalają się odprężyć, złagodzić emocje co szczególnie ważne podczas jesiennych słot.