Okna energooszczędne, czyli jak zmniejszyć koszt ocieplania domu
Zanim przejdziemy do samych wyliczeń, warto wyjaśnić, dlaczego warto zadbać o ciepłe okna i czym są okna energooszczędne. Przez okno ucieka od 15% do nawet 25% ciepła. Aby zminimalizować straty ciepła można: wybrać energooszczędne okna, zdecydować się na profesjonalny montaż oraz dobrać do okien rolety zewnętrzne, które stworzą dodatkową warstwę izolacyjną. Jak oszczędność energii cieplnej wynikająca w wyboru okien energooszczędnych przekłada się na finanse? Zaraz do tego przejdziemy. Wcześniej wyjaśnijmy, kiedy okno jest energooszczędne.
Współczynnik przenikania ciepła – co to?
O tym, czy okno jest energooszczędne, decyduje współczynnik przenikania ciepła – Uw. Możesz spotkać się także z oznaczeniem Ug (to dotyczy jedynie szyby) oraz Uf (to natomiast dotyczy okiennej ramy). Współczynnik przenikania ciepła informuje o stratach ciepła – im więc jest niższy, tym straty są mniejsze. Oto, ile wynosi współczynnik przenikania ciepła dla poszczególnych grup okien:
- 1,3 W/(m2K) dla starszych modeli okien;
- 1,1 W/(m2K) okien standardowych;
- poniżej 1,0 W/(m2K) dla okien energooszczędnych;
- poniżej 0,8 W/(m2K) dla okien do domu pasywnego.
Jednakże, nawet przy niskim współczynniku przenika ciepła, okno dalej może nie być energooszczędne, jeśli zostanie nieumiejętnie zamontowane. Prowadzi to bowiem to występowania mostków termicznych.
Montaż eko okien – zminimalizować mostki termiczne
Mostki termiczne, a w przypadku okien, liniowe mostki termiczne, to obszary pomiędzy murem a oknem, przez które ciepłe powietrze wydostaje się na zewnątrz. Występowanie mostków termicznych wynika przede wszystkim z nieumiejętnie przeprowadzonego montażu. Wybierając okna energooszczędne zdecyduj się na profesjonalny montaż okien, inaczej bowiem dojdzie do zmarnowania energooszczędnego potencjału stolarki. W Krispol oferujemy Ci montaż przeprowadzony przez fachowców, którzy doskonale znają produkt i wiedzą jak szybko i prawidłowo go zamontować.
Jak zmniejszyć koszt ocieplenia dobru dzięki oknom energooszczędnym – nasze wyliczenia
Sprawdźmy więc, jakie oszczędności przyniosą nam okna energooszczędne. Przedstawione poniżej dane dotyczące kosztów ocieplenia domu dot. będą budynku o powierzchni 150m2. Pomijając inne koszty ocieplenia domu, sprawdzimy ile można zaoszczędzić, decydując się na termomodernizacje domu, a w tym przypadku konkretniej – wymianę okien na okna energooszczędne. Podane obliczenia zostaną przedstawione zarówno dla domu standardowego, jak i energooszczędnego. Przyjmujemy także, że straty ciepła przez okno wynoszą 25%.
Dom standardowy o zapotrzebowaniu energetycznym 90 kWh/m2*rok
Dom standardowy o zapotrzebowaniu energetycznym 60 kWh/m2*rok
Nie tylko energooszczędne okna – dodaj rolety zewnętrzne
Jak wspomnieliśmy, okna energooszczędne możesz połączyć z roletami zewnętrznymi na okna. To kolejny aspekt, który pozytywnie wpłynie na koszty ogrzewania domu. Po pierwsze, opuszczony pancerz rolet hamuje przepływ powietrza, a po drugie, powstała pomiędzy oknem a roletą poduszka nieruchomego powietrza tworzy dodatkową warstwę izolacyjną. Więcej na temat tego jak rolety zewnętrzne na okna zmniejszają straty ciepła i jakie rolety zewnętrzne są najbardziej efektywne, przeczytasz w tekście „Czy rolety zewnętrzne zatrzymują ciepło?”.
Złóż wniosek o dofinansowanie na termomodernizacje budynku i wymień okna na energooszczędne taniej!
Chcesz mieszkać w domu energooszczędnym i myślisz o wymianie okien? Teraz możesz liczyć na dofinansowania i ulgi! Skorzystaj z dofinansowania na termomodernizację domu w ramach programu „Czyste Powietrze”, albo odlicz sobie koszty remontu dzięki uldze termomodernizacyjnej. Chcesz się dowiedzieć więcej o możliwościach dofinansowania na energooszczędne okna? Przeczytaj nasze teksty „Program “Czyste Powietrze” – jak zdobyć dofinansowanie krok po kroku?” oraz „Ulga termomodernizacyjna – wymień okna i odlicz nawet 53 tysiące od podatku!”
Sprawdź także inne produkty marki KRISHOME (dawniej KRISPOL):
Czytaj i dowiedz się więcej o tym jakie okna wybrać:
- Stolarka gotowa na WT2021 – jakie bramy, okna i drzwi wybrać do swojego domu?
- Okna aluminiowe czy PVC?
- Okna drewniane czy plastikowe?
- Czy wybór okien aluminiowych do domu to dobry pomysł? Przekonaj się!
- Okna dwuszybowe czy trzyszybowe – które wybrać do domu?
- 7 najczęściej zadawanych pytań o duże okna
- Okno z roletą – bezpieczny duet
- Okna panoramiczne (SKYLINE) – widok, który zapiera dech
- Ranking okien