Rolety zewnętrzne to urządzenia wielofunkcyjne – niektórzy decydują się na ich montaż z chęci dodatkowej ochrony swojego domu przed włamaniem, inni widzą w nich rozwiązanie dla niezwykle głośnej okolicy, a jeszcze inni chcą dodatkowo wyizolować wnętrze. Producenci rolet zewnętrznych podkreślają, że są one doskonałym sposobem na zatrzymanie ciepła w domu. Czy rzeczywiście rolety zewnętrzne minimalizują straty ciepła i w jakim stopniu?
Okna energooszczędne, profesjonalny montaż – jak zatrzymać ciepło w domu?
Dlaczego właściwie powinno zależeć nam na zniwelowaniu utraty ciepła? Ponieważ jest to finansowa oszczędność. Mniej energii zużytej na ocieplenie lub ochłodzenie budynku, to mniejsze koszty. A w obliczu coraz wyższych rachunków, ale także zwiększającej się świadomości na temat ochrony środowiska, pragniemy, aby nasze domy były ekologiczne i tanie w eksploatacji. Idea ta stoi za tak zwanymi domami pasywnymi.
Przejdźmy do konkretów – jak można zatrzymać ciepło w domu w przypadku okien? I czy warto? Zdecydowanie – okna odpowiadają za utratę od 15% do nawet 25% ciepła! Dlatego warto postawić na sprawdzone rozwiązania, które zminimalizują te straty. Oto, co możemy zrobić:
- wybrać najlepszą możliwą stolarkę okienną;
- decydować się na profesjonalny montaż, który pozwoli uniknąć problemów z mostkami termicznymi;
- zastosować rolety zewnętrzne na okna.
Zanim przejdziemy do samych rolet zewnętrznych okiennych, określmy jakie okno jest energooszczędne. Określa to przede wszystkim współczynnik przenikania ciepła, o którym pisaliśmy w tekście „Czym jest współczynnik przenikania U i dlaczego jest tak ważny przy wyborze okien i bramy garażowej?”. Dla okien standardowych, współczynnik ten wynosi poniżej 1,3 W/(m2.K). Okna energooszczędne muszą gwarantować wynik U<1,0 W/(m2.K). Natomiast okna do domu pasywnego nie mogą przekroczyć granicy 0,8 W/(m2.K).
Mostki termiczne – co to jest i jak je usunąć?
Wspomnieliśmy, że drugim elementem dobrych okien jest ich prawidłowy montaż. Tylko montaż przeprowadzony przez profesjonalistów pozwoli zminimalizować mostki termiczne. Są to miejsca pomiędzy oknem a murem, przez które przepływa powietrze. Im większe mostki termiczne, tym większe straty ciepła. Nawet, jeśli wybierzemy energooszczędne okna, ale zostaną one nieprawidłowo zamontowane, nie skorzystamy na ich energooszczędnych właściwościach. Dlatego w Krispol obok stolarki okiennej na najwyższym poziomie oferujemy profesjonalny montaż.
Rolety zewnętrzne na okna – sposób na dodatkową oszczędność
Trzecim elementem energooszczędnych okien i lepszej izolacji cieplnej domu w przypadku otworów okiennych, są rolety zewnętrzne na okna. Można zapytać – skoro wybraliśmy już pasywne okna, które zostały prawidłowo zamontowane, czy rolety zewnętrzne okienne są w ogóle potrzebne? Tak, bowiem nawet w przypadku okien do domu pasywnego, rolety zewnętrzne mogą zredukować straty ciepła o kolejne 15%, a w przypadku okien starszej generacji może być to nawet kilkadziesiąt procent! Jak to się dzieje? Po pierwsze, działa tutaj sam pancerz rolety, który zahamowuje przepływ powietrza. Po drugie, opuszczona roleta powoduje powstanie tak zwanej poduszki nieruchomego powietrza, która wypełnia przestrzeń pomiędzy zewnętrzną stroną okna oraz wewnętrzną stroną opuszczonej rolety. To ciepłe powietrze jest doskonałym izolatorem.
Rolety zewnętrzne podtynkowe
Na rynku dostępnych jest wiele rolet zewnętrznych. Rodzaje rolet mówią nam nie tylko o sposobie ich montażu, ale także dodatkowych właściwościach – rolety zewnętrzne elektryczne to wygodne użytkowanie rolet z każdego miejsca w domu; rolety zewnętrzne antywłamaniowe to dodatkowa ochrona przed włamaniem; rolety zewnętrzne na okno dachowe dostosowane są do funkcjonalności okien dachowych. Ale jakie rolety zewnętrzne na okna sprawdzą się najlepiej jako izolacja cieplna? Efekt zagwarantuje tak naprawdę każdy rodzaj rolety zewnętrznej – zarówno natynkowe, jak i podtynkowe. Ale najlepsze wyniki osiągniemy dzięki rolecie zewnętrznej podtynkowej.
Zabudowana skrzynka rolety zewnętrznej podtynkowej może zostać ocieplona, co całkowicie wyeliminuje mostki termiczne. Taka zabudowana skrzynka rolet zewnętrznych podtynkowych jest także zdecydowanie bardziej estetyczna. Jednakże decyzja o zamontowaniu tego typu rolet zewnętrznych musi zostać podjęta już na etapie projektowania domu.
Rolety zewnętrzne naokienne – przydadzą się nie tylko zimą!
Ale rolety zewnętrzne na okna przydadzą się nie tylko zimą, aby zatrzymać ciepło w domu. Latem świetnie sprawdzą się jako alternatywa dla klimatyzatora. Rolety zewnętrzne przeciwsłoneczne zaciemnią wnętrze i ochronią nas przed ostrym światłem słońca.
Myślisz o zakupie rolet zewnętrznych i szukasz sprawdzonych informacji? Zajrzyj na naszego bloga i przeczytaj jakie jest 5 kroków do wyboru najlepszych zewnętrznych, jak działa nowoczesna automatyka rolet i co zrobić, kiedy rolety przymarzną.