Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
26.09.2023 po Ekspert radzi

Dziecko bezpieczne w domu. 6 porad od blogerki i mamy

Nikt nie zna się lepiej na bezpieczeństwie dziecka niż…mama. Często wydaje nam się, że są one wyposażone w szósty zmysł i potrafią przewidzieć każde zagrożenie. Przygotowaliśmy dla Was porady od Magdy z bloga Mum’s Life, która jest mamą dwóch dziewczynek w wieku przedszkolnym. Jakie zabezpieczenia zaplanowała w nowo powstałym domu?

Porada 1: Okna

W przypadku okien są dwa zagrożenia: po pierwsze ryzyko wypadnięcia przez okno, a po drugie ryzyko przytrzaśnięcia paluszków. Sposobem na bezpieczne okna mogą być klamki – tu możliwości jest kilka. Możemy zamontować klamki z tradycyjnym kluczykiem, które otworzymy tylko przy jego użyciu. Druga możliwość to klamki ze specjalnym mechanizmem połączenia siły i ruchu – tzn., że działa to trochę jak przy opakowaniach leków, czyli musimy docisnąć klamkę do okna i dopiero zmienić jej ustawienie. To drugie rozwiązanie jest też pewnego rodzaju utrudnieniem dla włamywacza.

Porada 2: Barierki zabezpieczające okna i balkony

Barierki zewnętrzne mogą być pokusą dla malucha. Jak powinny wyglądać, by nie działały na jego wyobraźnię? Najlepsze będą takie, z pionowymi szczebelkami, by nie były w oczach dziecka drabinką do wspinania. Druga sprawa to odległość szczebelków – niech będą węższe niż dziecko. Kolejna sprawa to odległość barierki od podłogi balkonu czy ramy okna – musi być na tyle wąska, by zapewniała bezpieczeństwo. Natomiast jeżeli decydujemy się na balustrady szklane, to upewnijmy się że wybieramy bezpieczne, klejone szkło.

Porada 3: Schody i balustrady

Schody to kolejny element niebezpieczny w domu. Najłatwiej byłoby stworzyć dom parterowy, ale umówmy się – po pierwsze musi na to pozwalać wielkość działki, a po drugie dziecko musi umieć odnaleźć się w świecie i poruszać się po schodach. ? Należy natomiast pamiętać o kilku zasadach:

  • balustrady – analogicznie do tych zewnętrznych, czyli pionowe i z odpowiednimi odstępami lub z bezpiecznego szkła
  • materiał, z których będą wykonane schody – niech będzie antypoślizgowy
  • przyda się poręcz wzdłuż schodów
  • barierka na piętrze, która uchroni w nocy małego wędrowca poszukującego rodziców
  • odpowiednie obuwie dziecka

Porada 4: Podłoga

Wiemy nie od dziś, że mały człowiek żyje w ciągłym ruchu – biega, skacze… znowu biega ? Niech podłoga będzie dla niego bezpieczna. Antypoślizgowa, ciepła i łatwa w utrzymaniu czystości – np. dla alergików nie będzie odpowiednia wykładzina dywanowa z długim włosem.

Porada 5: Materiały

Postawmy na jakość, atesty i bezpieczeństwo. Pamiętajmy, by farby, lakiery, pokrycia dachu były wykonane z materiałów bezpiecznych dla ludzi – takich, które są przebadane i ogólnie dopuszczone do użytku.

Porada 6: Drzwi tarasowe, taras

Drzwi tarasowe, to miejsce przez które dziecko wbiega i wybiega kilkanaście razy dziennie. Może warto pokusić się o rozwiązanie bezprogowe? W naszym domu zamontowane zostało okno HST, które jest zlicowane z podłogą i tarasem, ale wiele okien tradycyjnych także posiada już to rozwiązanie. Ważne, by dziecko nie bawiło się oknem – nie zamykało, nie otwierało. W tym celu, poza edukacją możemy wybrać specjalne zabezpieczenie blokujące okno na pewnym etapie jego otwierania.