Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
06.12.2024 Marcin Garbaciak Ekspert radzi

Jak szybko i sprawnie sprzątnąć po remoncie domu i mieszkania?

Remont domu lub mieszkania sam w sobie jest ogromnym wyzwaniem. Jednak po zakończeniu prac wykończeniowych czeka kolejne, niełatwe zadanie – gruntowne sprzątanie. Po remoncie wszędzie unosi się kurz, który osiada na każdej powierzchni, drobny pył wciska się w najdrobniejsze zakamarki, a na wielu powierzchniach znajdują się resztki materiałów, smugi farby czy uporczywe plamy. Jak się z tym wszystkim uporać? Sprzątanie po remoncie wymaga przygotowania odpowiedniego planu – a z naszym poradnikiem szybko i sprawnie przywrócisz wnętrzom czystość, blask i świeżość.

Sprzątanie po remoncie zacznij… w trakcie remontu

Oczywiście nie dosłownie – jednak właściwie przygotowanie mieszkania przed remontem i przestrzeganie kilku zasad w trakcie prowadzenia prac pozwoli Ci zminimalizować nie tylko ryzyko uszkodzeń, ale też późniejsze sprzątanie. Potrzebne Ci będą folia ochronna oraz tektura malarska, które skutecznie zabezpieczą powierzchnie narażone na zabrudzenia. Starannie zabezpieczając meble i podłogi, unikniesz problemów związanych z pyłem czy gruzem, które mogą pozostawić trwałe uszkodzenia.

Z kolei regularne sprzątanie po każdym etapie prac pomoże Ci znacznie zmniejszyć ilość prac porządkowych po remoncie. Jeśli to możliwe, dobrym pomysłem jest także przeznaczenie jednego pomieszczenia na przechowanie mebli. Warto również oddzielić strefę prac od reszty domu czy mieszkania za pomocą folii, by zachować choć część przestrzeni w czystości.

Ponadto warto stosować się do kilku praktycznych zasad, które pozwolą Ci usprawnić sprzątanie po remoncie i zmniejszyć ilość pracy:

  • regularnie usuwaj gruz i pozostałości po każdym etapie prac, unikając ich gromadzenia;
  • dbaj o czystość narzędzi – umyte i dobrze przechowywane będą służyć dłużej i nie będą brudzić kolejnych powierzchni;
  • unikaj używania mokrych ściereczek – najpierw usuń kurz, aby uniknąć rozmazywania zabrudzeń;
  • ślady farby i innych materiałów budowlanych staraj się usuwać od razu, zanim zaschną i staną się trudniejsze do wyczyszczenia.

Jak sprzątać po remoncie? Przydatne akcesoria

Po posprzątania domu po remoncie będziesz potrzebować różnych środków czystości i akcesoriów. Aby niczego nie pominąć, przygotuj listę rzeczy, które mogą się przydać:

  • gąbki, ściereczki z mikrofibry i zwykłe,
  • szczotka do usuwania kurzu,
  • odkurzacz,
  • mop z wyciskarką, wiadro,
  • ocet, soda oczyszczona, płyn do mycia naczyń,
  • delikatne detergenty do czyszczenia konkretnych powierzchni.

Od czego zacząć sprzątanie po remoncie domu i mieszkania?

Twój dom po remoncie wygląda jak istne pobojowisko? Bez obaw – krok po kroku przywrócisz go do pożądanego stanu. Sprzątanie mieszkania po remoncie rozpocznij od usunięcia wszelkich pozostałości materiałów budowlanych i gruzu, jakie mogą zalegać w pomieszczeniach. Sprawdź podłogi, parapety oraz wszystkie zakamarki, by pozbyć się gruzu, kawałków drewna, śrubek i innych resztek.

Najważniejsza zasada, jakiej należy przestrzegać podczas sprzątania po remoncie, brzmi: od góry do dołu. Oznacza to, że porządkowanie należy rozpocząć od sufitu, następnie oczyścić lampy, ściany, okna, parapety i grzejniki, a na końcu zająć się podłogą. W trakcie sprzątania ścian nie zapomnij o wyczyszczeniu ram okiennych i szyb – tu sprawdzą się domowe lub sklepowe detergenty oraz ściągaczka do wody, która pomoże usunąć resztki pyłu.

Podczas sprzątania domu po remoncie należy też pamiętać, że najpierw sprzątamy na sucho, a dopiero później na mokro, co pozwoli uniknąć powstawania trudnego do usunięcia błota. Dopiero po dokładnym odkurzeniu podłoża możesz przejść do mycia na mokro, stosując specjalny detergent ułatwiający usunięcie resztek pyłu i zanieczyszczeń.

Sprzątanie po remoncie na sucho

Do usuwania kurzu z sufitu i ścian możesz użyć specjalnej miotełki na długim kiju, dzięki której dotrzesz do każdego, nawet trudno dostępnego zakamarka. Jeśli podczas remontu w pomieszczeniach pozostały meble lub parapet, warto także przetrzeć je szczotką do kurzu, mimo zabezpieczenia folią.

Kolejnym krokiem jest odkurzenie podłóg. Do oczyszczenia podłoża z zanieczyszczeń warto użyć odkurzacza – najlepiej budowlanego lub przemysłowego, który poradzi sobie nie tylko z kurzem, ale również drobnym gruzem i wilgotnymi zabrudzeniami. Wypożyczenie takiego sprzętu nie jest kosztowne, a pozwoli idealnie przygotować podłogi do dalszego, mokrego mycia.

Sprzątanie po remoncie na mokro

Na tym etapie możesz zarówno sięgnąć po dostępne w sklepach detergenty, jak i wykorzystać domowe sposoby na sprzątanie po remoncie. Odkurzone wcześniej meble możesz przetrzeć wilgotną ściereczką nasączoną roztworem wody z octem przygotowanym w proporcji 1:1. Kolejnym krokiem jest mycie okien – o którym więcej piszemy w następnej części artykułu.

Na koniec zostawiamy podłogi, które wymagają szczególnej uwagi. Powierzchnię podłogi należy umyć co najmniej kilka razy, aby dokładnie usunąć resztki kurzu i zabrudzeń. Po ostatnim myciu, gdy podłoga wyschnie, przetrzyj ją wodą z octem i dodaj kilka kropli ulubionego olejku eterycznego dla odświeżającego zapachu.

Należy też pamiętać, że pył po remoncie może przez jakiś czas unosić się w powietrzu, dlatego warto monitorować i powtarzać czyszczenie wybranych powierzchni.

Jak umyć okna po remoncie?

Odpowiednie zabezpieczenie okien na czas remontu pozwala uniknąć poważnych uszkodzeń i uciążliwych zabrudzeń na ramie i szybach. Choć osłonięte okna brudzą się zdecydowanie mniej niż te, które pozostawiono bez zabezpieczenia, po zakończeniu prac i tak konieczne będzie dokładne mycie. Sposób czyszczenia należy dopasować do rodzaju i stopnia zabrudzeń oraz miejsca ich występowania.

Odkurzanie okien

Kurz i pył są nieodłącznym elementem każdego remontu i choć nie są to najtrudniejsze zabrudzenia, warto usunąć je jak najszybciej. Zalegający kurz, zwłaszcza w okuciach okien, może z czasem wpływać negatywnie na ich działanie, a nawet prowadzić do korozji i powstawania uszkodzeń. Aby skutecznie wyczyścić okna po remoncie, najpierw użyj odkurzacza, którym zbierzesz pył z ram, szyb i okuć, a następnie przemyj powierzchnię wilgotną ściereczką, zwracając uwagę także na uszczelki.

Aby uzyskać nieskazitelnie czyste szyby bez smug, spryskaj je płynem do mycia szyb i dokładnie wytrzyj do sucha, na przykład papierowym ręcznikiem. Możesz również wykorzystać gumową ściągaczkę do wody, która skutecznie usunie nadmiar płynu, lub użyć domowego roztworu wody z octem, który doskonale radzi sobie z zabrudzeniami i nadaje szybom piękny połysk.

Czyszczenie szyb

Kolejnym krokiem jest wyczyszczenie szyb. Na początek spróbuj ciepłej wody z mydłem – to łagodny sposób na usunięcie lżejszych zabrudzeń. Jeśli jednak taki wstępny etap nie przyniesie oczekiwanych efektów, mogą Ci się przydać silniejsze detergenty. W przypadku trudnych zabrudzeń, takich jak ślady cementu, zaprawy lub tynku, zachowaj szczególną ostrożność. Unikaj szorowania lub skrobania – drobinki piasku zawarte w tych resztkach mogą uszkodzić powierzchnię szyby. Najlepiej zastosować specjalistyczne preparaty dostępne w marketach budowlanych i ściśle przestrzegać instrukcji producenta, aby usunąć zabrudzenia bez ryzyka uszkodzeń.

Czyszczenie ram okiennych

Do wyczyszczenia ram okiennych często wystarczy ciepła woda. Jeśli jednak to się nie sprawdzi, sięgnij po dodatkowe środki, ale zwracając uwagę na materiał, z którego wykonane są ramy. Do ram plastikowych i aluminiowych sprawdzą się preparaty o neutralnym pH. Unikaj środków zawierających ocet, substancji ściernych oraz kwaśnych czy zasadowych składników, ponieważ mogą one trwale uszkodzić powierzchnię ram i okuć.

Drewniane okna wymagają specjalnej pielęgnacji, dlatego preparaty do ich mycia różnią się składem od tych przeznaczonych do okien plastikowych czy aluminiowych. Pamiętaj, że preparaty o odczynie alkalicznym nie nadają się do mycia szyb – można je stosować wyłącznie do czyszczenia drewnianych ram okiennych.

Jak myć drzwi po remoncie?

Podczas remontu zabrudzeniu mogą ulec też drzwi. Podczas ich czyszczenia unikaj szorstkich ściereczek i gąbek oraz silnych detergentów, które mogą uszkodzić powierzchnię. Zatem czym umyć drzwi po remoncie? Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest użycie wody z mydłem, która skutecznie usuwa zabrudzenia bez ryzyka zarysowań. Przy czyszczeniu drzwi warto pamiętać, że troski wymagają nie tylko samo skrzydło, ale także ościeżnica, klamka i zawiasy.

Mycie drzwi po remoncie rozpocznij od dokładnego odkurzenia ościeżnicy – jeśli jest na niej sporo kurzu, użyj odkurzacza z odpowiednią końcówką ze szczotką, która ułatwi dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Następnie przetrzyj całą ościeżnicę wilgotną ściereczką, a na koniec suchą, aby szybko osuszyć powierzchnię.

Kolejny etap to wyczyszczenie zawiasów, których sprawność wpływa na płynne działanie drzwi. W większość przypadków jednak wystarczy wilgotna szmatka, aby usunąć kurz i zapobiec gromadzeniu się pyłu, który mógłby blokować ruchome elementy. Ostatni krok to mycie skrzydła, które najlepiej wykonać od dołu do góry. Na początek przetrzyj powierzchnię wilgotną ściereczką, aby zebrać pył. Jeśli widoczne są większe zabrudzenia, użyj miękkiej gąbki z delikatnym płynem do naczyń lub mydłem. Pamiętaj, aby drewniane i okleinowe drzwi wycierać do sucha na bieżąco, co zapobiegnie wchłanianiu wilgoci i pozwoli zachować estetyczny wygląd.

Środki przydatne podczas sprzątania mieszkania po remoncie

Rodzaj i zakres prac remontowych wpływa na wybór odpowiednich środków i narzędzi do sprzątania po ich zakończeniu. Dzięki dobrze dobranym preparatom oraz akcesoriom łatwiej i szybciej usuniesz zabrudzenia, a Twoja praca będzie bardziej efektywna. Drobny gruz i pył skutecznie usuniesz za pomocą odkurzacza przemysłowego. Warto również wcześniej zaopatrzyć się w worki na odpady o różnych pojemnościach oraz ochronne rękawice.

Podczas porządków należy stosować środki przeznaczone do różnych powierzchni. Na przykład parkiet najlepiej umyć płynem przeznaczonym do podłóg drewnianych, a okna i lustra – płynem do szkła. Jeśli na powierzchniach pozostały ślady farby, które nie znikają po użyciu wody, sięgnij po odpowiedni rozpuszczalnik, pamiętając, że preparaty należy dobierać zarówno do rodzaju farby, jak i do powierzchni, na której się znajdują.

Więcej o autorze

Marcin Garbaciak
Menadżer ds. Szkoleń

Z firmą związany już od ponad 19 lat. Rozpoczynał swoją karierę w firmie jako Regionalny Szef Sprzedaży, pod jego skrzydłami było większość regionów na terenie Polski. Zdobyte doświadczenia zaowocowały nie tylko świetną znajomością całego spectrum produktów z portfolio KRISHOME, ale i awansem na stanowisko szkoleniowca.