Globalne ocieplenie stało się faktem. Z badań opublikowanych przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu wynika, że temperatura w środkowej części Europy rośnie o ok. 0,4 stopni Celsjusza na dekadę. Nic dziwnego, że coraz więcej osób szuka sposobu na poprawę komfortu cieplnego w domowych wnętrzach. W artykule podpowiemy, co możesz zrobić, aby nie dopuszczać do nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń. Jak zadbać o ten aspekt już na etapie wyboru stolarki otworowej do nowego domu?
Jak ochłodzić mieszkanie? Inspiracje budowlane
Wybór odpowiedniej metody chłodzenia mieszkania w upały zależy od wielkości Twojej posesji, układu pomieszczeń i budżetu. Kombinacja kilku rozwiązań daje zazwyczaj najlepsze rezultaty. Jeżeli chcesz, aby Twój dom był ciepły zimą i chłodny latem, musisz uwzględnić ten fakt już na etapie projektu architektonicznego. Wdrożenie zmian technicznych i konstrukcyjnych podczas realizacji inwestycji może być bardzo trudne i wymagać wydania nowego pozwolenia na budowę.
Aby uzyskać optymalną wydajność energetyczną budynku, zadbaj o termoizolację, czyli odpowiednio grube ściany zewnętrzne (pokryte warstwą izolacyjną i pozbawione mostków cieplnych) oraz elementy stolarki otworowej o niskim współczynniku przenikania ciepła. Duże znaczenie mają także kominy wentylacyjne i spalinowe, których konstrukcja zapobiega uciekaniu i wpadaniu zbyt dużej ilości ciepła.
Chcesz poprawić komfort cieplny w swoim mieszkaniu? Zobacz, jak to zrobić szybko i skutecznie: Termomodernizacja mieszkania w bloku – na czym polega?
Jak ochłodzić mieszkanie latem? Rekuperacja
Tradycyjna wentylacja grawitacyjna, działająca na zasadzie podciśnienia w budynku, nie gwarantuje skutecznej ochrony przed ucieczką i absorpcją ciepła. Taki system sprawdzi się w starszym budownictwie, w którym występują nieszczelności okien i drzwi. Inwestorzy, planujący budowę domu jednorodzinnego chłodnego latem i ciepłego zimą, instalują zazwyczaj wentylację z rekuperatorem i gruntownym wymiennikiem ciepła.
Jeżeli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, musisz pamiętać o montażu szczelnych okien z pakietami trzyszybowymi, które charakteryzują się podwyższonymi parametrami izolacyjnymi. Dobrym wyborem będą nowoczesne okna PVC dla budownictwa pasywnego o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych. Kluczem dla uzyskania skutecznej ochrony przed przegrzewaniem wnętrza jest zastosowanie odpowiednich szyb niskoemisyjnych oraz zespolonych z gazem szlachetnym zapewniających najlepszą izolację termiczną.
W oknach od KRISHOME instalowane są szyby zespolone złożone z kilku tafli szkła, które stanowią doskonałą barierę termoizolacyjną. Dzięki zastosowaniu argonu przewodnictwo cieplne szyby obniża się o ponad 30%. Na uwagę zasługuje także „ciepła ramka”, która ogranicza efekt skraplania pary wodnej na szybach i jednocześnie zmniejsza współczynnik przenikania ciepła.
Rozważasz montaż okien PVC? A może skłaniasz się ku stolarce aluminiowej? Koniecznie sprawdź: Stolarka aluminiowa czy PVC? Poznaj zalety obu rozwiązań.
Chłodny dom latem? Drzwi i okna to podstawa!
Odpowiednio dobrane elementy stolarki otworowej to podstawa utrzymania komfortu cieplnego we wnętrzach. Dotyczy to zarówno okien, jak i drzwi. Od 2021 roku drzwi usytuowane w przegrodach zewnętrznych oraz znajdujących się między pomieszczeniami ogrzewanymi a nieogrzewanymi muszą mieć 1,3 W/m2K. Jeżeli jednak planujesz montaż rekuperacji, najlepszym wyborem będą drzwi zewnętrzne od KRISHOME o współczynniku na poziomie 0,8 W/m2K. W tym przypadku zasada jest bardzo prosta – im niższa wartość przepuszczalności, tym lepsza izolacja.
Chciałbyś poprawić komfort cieplny w swoim domu? Wszystko zaczyna się od drzwi i okien! Zobacz, jak zaaranżować wnętrza, w których latem panuje przyjemny chłód, a których zimą nie trzeba dodatkowo dogrzewać. Nie zostawiaj nic na potem. Przygotuj swoją stolarkę na lato!
Jak ochłodzić mieszkanie w czasie upałów?
Zastanawiasz się, jak ochłodzić mieszkanie podczas upałów niskim kosztem? Zakup klimatyzacji wydaje się najlepszym rozwiązaniem, niemniej stanowi spore obciążenie dla domowego budżetu. Wiele osób rezygnuje z tej inwestycji, mając na uwadze, że liczba upalnych dni w roku wciąż nie jest na tyle duża, aby decydować się na system, który oprócz wysokich kosztów początkowych generuje wydatki na serwis i konserwację.
Sprawdzonym sposobem jest naturalne chłodzenie, które polega na zasłanianiu okien w ciągu dnia oraz wietrzeniu pomieszczenia nocą. Rynkowa oferta osłon okiennych jest bardzo bogata, dlatego z łatwością znajdziesz solidne rolety zewnętrzne czy żaluzje zewnętrzne, które zapobiegną przenikaniu promieni słonecznych do wnętrza. W ciągu dnia, kiedy temperatura jest bardzo wysoka, a powietrze "stoi", lepiej unikać otwierania okien. W takim przypadku ogranicz się do wietrzenia nocą lub kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa niż wewnątrz.
Jak ochłodzić mieszkanie latem? Rolety
Nawet doskonała termoizolacja mieszkania może okazać się niewystarczająca w przypadku budynków z oknami połaciowymi i zorientowanymi na wschód, zachód lub południowo-wschód i południowy-zachód. W takiej sytuacji warto rozważyć montaż żaluzji lub rolet zewnętrznych. Podejmując decyzję na etapie budowy domu, masz wiele możliwości. Zdecydowanie najczęstszym wyborem inwestorów są rolety do zabudowy, które wymagają wcześniejszego przygotowania otworów okiennych i zastosowania odpowiedniego kształtu nadproża dostosowanego do wymiarów skrzynki rolety. Takie osłony okienne są nie tylko estetyczne (skrzynka jest całkowicie niewidoczna), ale i eliminują ryzyko powstania mostków cieplnych.
Jeżeli decyzja o montażu rolet została podjęta na etapie stanu surowego, inwestor może zdecydować się na rolety naokienne instalowane we wnęce razem z oknem. To także propozycja dla osób, które planują przeprowadzenie generalnego remontu włącznie z wymianą elementów stolarki otworowej. A co zrobić, kiedy budynek jest wykończony? W takim wypadku sprawdzą się rolety elewacyjne instalowane na murze, tuż nad wnęką okienną.
Jak ochłodzić mieszkanie latem? Rozwiązania Smart Home
Wszystkie wymienione typy rolet zewnętrznych mogą być wyposażone w systemy automatycznego sterowania. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, w KRISHOME stosujemy dwukierunkowe sterowanie radiowe, które umożliwia szybką obsługę rolety i przekazanie informacji o statusie polecenia wydanego przez użytkownika. Nowoczesna automatyka do rolet może być podpięta do domu inteligentnego, co pozwala na jeszcze skuteczniejsze zarządzanie systemami wewnątrz budynku.
Uwaga! Pamiętaj, że zarówno żaluzje fasadowe, jak i rolety zewnętrzne to wyroby budowlane, dlatego możliwość ich montażu powinna być skonsultowana z ekspertem. W przypadku pytań dotyczących warunków przeprowadzenia instalacji serdecznie zachęcamy do kontaktu z naszym doradcą!
Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji?
Masz okna wychodzące na zachód? Nie wiesz, jak ochłodzić mieszkanie w upały, a klimatyzator — mimo że działa przez większą część dnia — nie daje sobie rady z wysokimi temperaturami? W takiej sytuacji rozważ zakup zasłony zaciemniającej blackout, która niemal całkowicie odetnie dostęp promieni słonecznych. Chłodzenie mieszkania przy pomocy wiatraka będzie wówczas o wiele skuteczniejsze.
Przeczytaj także: Komfort cieplny - co to jest i jak go osiągnąć?
Jak ochłodzić pokój niemowlaka?
Wiesz już, jak ochłodzić mieszkanie na poddaszu. Omówmy zatem kolejną kwestię: jak ochłodzić pokój dziecka? Podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń pamiętaj o wietrzeniu wieczorem i w nocy, kiedy temperatura jest niższa. Używaj także wentylatora, ale nie kieruj go bezpośrednio na niemowlę – lepiej ustawić go z daleka od łóżeczka, aby zimne powietrze nie wiało wprost na dziecko. Aby zapewnić wymagany komfort cieplny, stosuj lekkie, przewiewne zasłony i pościel z naturalnych materiałów, takich jak bawełna.
Rozważ także użycie nawilżacza powietrza z funkcją chłodzenia, aby utrzymać odpowiednią wilgotność i temperaturę. W sklepach z artykułami dziecięcymi znajdziesz specjalne nawilżacze parowe o dwukomorowej strukturze, które są bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. Unikaj także zabawek i akcesoriów, które generują ciepło, np. lampek nocnych czy elektronicznych zabawek. Upewnij się, że niemowlę jest odpowiednio ubrane – stawiaj na lekkie i przewiewne ubranka wykonane z naturalnych tkanin.
Jak ochłodzić pokój w lato, aby mieć pewność, że temperatura jest odpowiednia dla dziecka? Przede wszystkim pamiętaj, że idealna wartość temperatury w pomieszczeniu oscyluje w granicach 21-22 stopni Celsjusza. Umieść termometr w pokoju, aby monitorować temperaturę i upewnić się, że nie przekracza ona zalecanych wartości.
Planujesz termomodernizację domu? Chciałbyś zaadaptować wnętrze, które będzie funkcjonalne i nowoczesne? Sprawdź jak to zrobić: Remont (odświeżenie) domu lub mieszkania krok po kroku.