Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
26.09.2023 po Ekspert radzi

Nie zostawiaj nic na potem. Przygotuj swoją stolarkę na lato

Lato to wyjątkowy czas w roku, na który wiele osób czeka z utęsknieniem. Ciepłe, słoneczne i długie dni sprzyjają pracy w domu i ogrodzie. Przełom wiosny i lata to również idealny czas, aby przeprowadzić generalne porządki. Im szybciej je wykonamy, tym więcej czasu dla siebie będziemy mieć w szczycie sezonu. Jeśli zależy Ci, aby lato było czasem beztroskiego odpoczynku, nie zwlekaj i przygotuj się z wyprzedzeniem.

Umyj okna w czterech prostych krokach

Zadbaj o czystość i konserwację okien. Wszystko po to, aby jak najdłużej cieszyć się ich niezawodną pracą i nienagannym wyglądem.

Krok 1. Szyba

To największy element okna, a zarazem ten, o który najłatwiej jest zadbać. Wystarczy, że usuniesz z niej kurz za pomocą miękkiej ściereczki oraz łagodnych środków myjących, które mają neutralne pH oraz nie zawierają barwników i substancji zapachowych. Wycierając szyby od razu do sucha zapobiegniesz powstawaniu smug.

Krok 2. Profile

Kolejnym krokiem jest mycie profili okiennych. Aby jak najdłużej zachowały swój oryginalny kolor, połysk i nie uległy zarysowaniu, nie powinieneś stosować detergentów zawierających substancje ścierne, rozpuszczalników, acetonu, a także szorstkich i twardych szczotek. Mogą one odbarwiać lub zarysować powierzchnię profili, doprowadzając do łatwiejszego wnikania w nie kurzu i brudu. Tak samo, jak w przypadku szyb, tutaj również najlepiej sprawdzi się miękka ściereczka i delikatny, uniwersalny płyn czyszczący.

Krok 3. Uszczelki

Podczas mycia okien nie zapomnij o uszczelkach w ramie skrzydła i ościeżnicy. Ich zabrudzenie w skrajnym przypadku może prowadzić do powstawania drobnych nieszczelności na obwodzie okna. Aby tego uniknąć, wystarczy, że systematycznie przetrzesz je ściereczką z delikatnym, uniwersalnym płynem czyszczącym. Warto wiedzieć, że uszczelki, wraz z upływem czasu, są podatne na twardnienie i pękanie. Aby temu zapobiec, należy przynajmniej raz w roku smarować je gliceryną lub specjalnym preparatem pielęgnującym, opartym na żywicach silikonowych.

Krok 4. Okucia

Ostatnim, ale niezwykle ważnym elementem są okucia. Ich konserwacja powinna przebiegać dwuetapowo– najpierw oczyść je ściereczką, a następnie naoliw specjalnym preparatem do konserwacji elementów stalowych, co zapewni płynną pracę mechanizmów przez wiele lat.

Postaw na ekologiczne środki czystości

Nie od dziś wiadomo, że najprostsze rozwiązania zawsze okazują się najlepsze. Zamiast drogich, sklepowych specyfików, które nie zawsze są skuteczne, przy użyciu ekologicznych produktów, możesz z łatwością przygotować domowy, ekologiczny płyn do mycia szyb.

Domowy płyn do mycia szyb

Składniki:

  • 1 szklanka letniej wody
  • 1 szklanka octu
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • Kilka kropel gliceryny

 

Przygotowanie: Połącz wodę, ocet i sok z cytryny. Aby na szybach i lustrach nie osadzał się kurz do mieszanki dodaj kilka kropel gliceryny w płynie. Gotowy płyn przelej do butelki ze spryskiwaczem.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o konserwacji swojej bramy garażowej

Brama garażowa, dla bezawaryjnego działania przez wiele lat, wymaga regularnych przeglądów oraz konserwacji. Niektóre prace możesz wykonywać samodzielnie, inne zleć profesjonalnym serwisantom.

Utrzymanie bramy w czystości to podstawowy warunek jej bezawaryjnego działania przez długi czas. Najważniejsze, aby nie doprowadzić do zabrudzenia prowadnic podsufitowych. Gromadzący się w nich piasek i kurz przyspieszają zużywanie się części w wyniku tarcia i prowadzą do zniszczenia rolek tocznych, co w przyszłości będzie skutkowało głośną pracą bramy. Mycie zaplanuj na lekko pochmurny dzień, aby powierzchnia bramy nie była nagrzana. Do czyszczenia i pielęgnacji płaszcza bramy nie używaj myjek wysokociśnieniowych, a także środków zawierających substancje ścierne. Zastąp je miękką ściereczką i czystą wodą. Większe zabrudzenia usuń ciepłą wodą z dodatkiem neutralnego środka czyszczącego. Przed rozpoczęciem mycia sprawdź na małym obszarze, w niewidocznym miejscu, czy detergent nie wchodzi w reakcję z bramą. Upewnij się również, czy na jej  powierzchni nie osiadł piasek – jeżeli tak, usuń go łagodnym strumieniem wody. Pamiętaj jednak, aby bramy garażowej nie polewać wodą od strony wewnętrznej. Podczas mycia uważaj na elektryczne wyposażenie bramy i dodatkowe wyposażenie montowane na zewnątrz, takie jak fotokomórki i kontaktrony. Pamiętaj również o trudno dostępnych miejscach – pod uszczelkami, między sekcjami. Tu pomocne będzie sprężone powietrze.

W bramach garażowych z napędem elektrycznym raz w roku w ramach serwisu powinno być sprawdzone mocowanie napędu, a dwa razy w roku prawidłowość wyregulowania wyłączników krańcowych. Podczas serwisu bram kontroluje się, czy wszystkie elektryczne urządzenia, takie jak czujniki zamknięcia zamka lub rygla działają prawidłowo. Sprawdza się również poprawność działania fotokomórek oraz awaryjnego otwierania bramy, które jest niezbędne w przypadku awarii zasilania. Fachowo przeszkoleni serwisanci powinni też zająć się kontrolą zrównoważenia ciężaru bramy, kontrolą sprężyn skrętnych, regulacją rolek i napędu bramy.

Nie zapomnij o roletach i żaluzjach

Przygotowując się do generalnych porządków, w swoich planach należy uwzględnić również te elementy, którym zazwyczaj poświęcamy najmniej czasu. Osłony zewnętrzne nie tylko poprawiają bezpieczeństwo, ale przede wszystkim chronią wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem się i nasłonecznieniem.

Konserwacja rolet i żaluzji zewnętrznych nie jest niczym skomplikowanym, dlatego większość prac związanych z utrzymaniem ich w czystości wykonasz samodzielnie. Powinieneś przestrzegać jednak kilku zasad. Rolety wyposażone są w skrzynkę z rurą nawojową oraz pionowe prowadnice. Gromadzący się w nich brud najlepiej usunąć za pomocą sprężonego powietrza. Do czyszczenia pancerza rolety użyj miękkiej szmatki i wody z dodatkiem łagodnego środka myjącego. Aby nie pozostawić nieestetycznych smug, wytrzyj pancerz na sucho.

Czyszczenie żaluzji fasadowych rozpocznij od całkowitego opuszczenia lameli i zamknięcia ich w jedną stronę, a następnie, po oczyszczeniu, w drugą. Lamele wyczyść miękką szczotką, usuwając pył, kurz oraz inne zanieczyszczenia.

Pomoc profesjonalnego serwisanta przyda się natomiast wtedy, gdy Twoje rozwiązania wyposażone są w automatykę, która umożliwia zdalne sterowanie. Systemy sterowane elektrycznie wymagają regularnych przeglądów, które optymalnie powinno wykonywać się raz do roku. W ich trakcie fachowiec sprawdzi mechanizmy i oceni poprawność funkcjonowania osłon.

Regularne czyszczenie kompletu stolarki to podstawa jej prawidłowego funkcjonowania oraz estetycznego wyglądu na lata.