Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
27.09.2023 Marcin Garbaciak Ekspert radzi

Remont (odświeżenie) domu lub mieszkania krok po kroku

Remont to przedsięwzięcie, w którym zdecydowanie nie ma miejsca na spontaniczne decyzje. Odpowiedni plan i harmonogram remontu mieszkania nie tylko pozwoli skrócić czas prac, ale często zredukuje także wydatki, jakie ponosicie w trakcie remontu.

Generalny remont mieszkania lub domu — nasz plan prac remontowych

Zastanawiacie się, jak zaplanować remont mieszkania lub domu? Dziś mam dla Was kilka praktycznych porad i wskazówek. Mamy nadzieję, że będzie to dla Was ogromne ułatwienie.

W naszym poradniku planujemy generalny remont mieszkania krok po kroku. Stworzyliśmy dla Was prosty harmonogram remontu mieszkania. Weźcie jednak pod uwagę, że zakres prac remontowych to kwestia bardzo indywidualna. W przypadku każdego domu czy mieszkania proces ten może przebiegać nieco inaczej.

Kosztorys remontu mieszkania

Kluczem do sukcesu jest często kosztorys remontu i jego harmonogram. Kosztorys pozwoli Wam w przybliżeniu oszacować koszt remontu mieszkania.

  • Jeśli remont chcecie przeprowadzić własnymi siłami, w miarę dokładny kosztorys stworzycie samodzielnie. Największym wydatkiem jest w tym przypadku zakup materiałów.
  • Nieco inaczej wygląda szacowanie kosztów remontu mieszkania, jeśli korzystacie z pomocy fachowców. W takim przypadku najlepiej stworzyć kosztorys wspólnie z przedstawicielem ekipy remontowej. Pomyślcie także o podpisaniu umowy, która zagwarantuje Wam utrzymanie ustalonych na etapie kosztorysu stawek.

 

Oczywiście nie zawsze można precyzyjnie oszacować koszt remontu. Szczególnie jeśli obejmuje on szeroki zakres prac.

Wersja nr 1: Odświeżenie domu lub mieszkania – na czym polega?

Odświeżenie domu lub mieszkania to zdecydowanie tańsza i najczęściej o wiele mniej czasochłonna alternatywa dla remontu na pełną skalę. Czym różni się od generalnego remontu mieszkania? Prace związane z odświeżeniem domu mają zwykle o wiele węższy zakres i są mniej inwazyjne. Jest to prosty sposób na to, aby w krótkim czasie poprawić wystrój pomieszczenia i powiększyć komfort życia mieszkańców.

Jakie prace remontowe obejmuje najczęściej odświeżenie domu lub mieszkania? Od czego zacząć? Najważniejszym elementem odświeżenia domu jest zwykle malowanie ścian. W zależności od Waszych potrzeb i konkretnej aranżacji odświeżenie mieszkania obejmuje:

  • malowanie ścian i sufitów wraz z usuwaniem drobnych ubytków,
  • montaż/wymiana listew przypodłogowych,
  • odświeżenie lub ewentualnie wymiana ościeżnic drzwi wewnętrznych,
  • zmiana układu, przemeblowanie w pokoju,
  • drobne prace hydrauliczne i elektryczne, np. wymiana lamp czy armatury.

 

Co jeszcze różni odświeżenie mieszkania od generalnego remontu? Jest to oczywiście koszt całego przedsięwzięcia. Koszt robocizny związany z odświeżeniem mieszkania uzależniony jest oczywiście od zakresu prac, metrażu itp. W dużym przybliżeniu przyjmuje się jednak, że mieszkanie odświeżycie za mniej niż połowę tego, co wydacie na jego generalny remont.

Nowe wzory, kolory i dodatki

Zarówno remont domu, jak i szybkie odświeżenie mieszkania to doskonała okazja, żeby wprowadzić do Waszej aranżacji nowe kolory. Malowanie niekoniecznie musi polegać na odświeżeniu starego koloru. Jest też idealna okazja, żeby postawić na nowe barwy i w ten sposób ożywić, bądź stonować wystrój wnętrza.

Jeśli chodzi o malowanie na nowe kolory, największą uniwersalnością cieszy się oczywiście ponadczasowa biel, czerń i różne odcienie szarości. Te kolory idealnie wpisują się w popularne aktualnie nowoczesne i minimalistyczne trendy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby kolorystykę black&white wykorzystać także przy generalnym remoncie mieszkania w stylu klasycznym czy retro.

Jest też jednak wiele aranżacji, w których świetnie sprawdzą się żywe i energetyczne kolory. Efekt wizualnego ocieplenia wnętrza uzyskacie, stosując takie kolory jak czerwony, pomarańczowy, beżowy czy różne odcienie brązów. Natomiast optyczne ochłodzenie i stonowanie aranżacji osiągniecie dzięki takim odcieniom jak niebieski, szary, granatowy, turkusowy czy butelkowo zielony.

Kolorowe ściany to nie jedyny sposób na wprowadzenie do wnętrza nowych barw. Bardzo ciekawy efekt daje także tapetowanie. Popularnym trikiem aranżacyjnym jest tapetowanie tylko jednej ściany. Mniejsza powierzchnia tapety sprawia, że wykorzystacie na niej wyraziste desenie i kolory.

Kolorystyczny kontrapunkt dla monotonnego tła tworzą również odpowiednio dobrane tekstylia domowe. Takie dekoracje do domu to na przykład zasłony, narzuty czy poduszki. Dekoracyjne tekstylia domowe to w pewnym sensie także tapicerka kanapy i foteli w salonie.

Przemeblowanie pokoju

Przemeblowanie w pokoju to najtańszy i najszybszy sposób na wizualne odświeżenie wnętrza. Efekty samego przemeblowania pokoju są często zaskakujące. Zmiana układu mebli sprawi, że aranżacja wnętrza domu nabierze całkiem nowego wymiaru. Dodatkowo przemeblowanie w pokoju samo w sobie nic nie kosztuje. Musicie zainwestować jedynie swój czas i odrobinę pracy. Podobnie jak remont mieszkania, przemeblowanie także wymaga odpowiedniego planu. Zastanówcie się, jakie są Wasze potrzeby, jaki efekt aranżacyjny chcecie osiągnąć i jaki układ mebli pozwoli optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Nowe drzwi wewnętrzne

Zarówno odświeżenie, jak i kapitalny remont mieszkania wiąże się też często z wymianą drzwi pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Wewnętrzna stolarka otworowa jest istotną częścią aranżacyjnego tła dla pozostałych elementów wyposażenia i dekoracji. Dobrze dobrane nowe drzwi wewnętrzne optycznie powiększą i rozjaśnią pokój. Nowoczesne drzwi wewnętrzne do domu są jednak nie tylko elementem dekoracyjnym. Zapewniają one także prywatność, są izolatorem akustycznym i termicznym. Jeśli wymieniacie drzwi w trakcie remontu, zwróćcie uwagę nie tylko na ich kolor i design, ale także parametry techniczne.

Wersja nr 2: Generalny remont domu lub mieszkania – na czym polega?

Samo odświeżenie lokalu jest często niewystarczające i nie pozostaje Wam nic innego jak przeprowadzić generalny remont mieszkania na pełną skalę. Remont generalny domu lub mieszkania to zwykle przedsięwzięcie związane z szerokim zakresem prac. Bardzo wiele zależy jednak od wyjściowego stanu lokalu czy budynku. Inaczej będzie przebiegał kompleksowy remont mieszkania w starej, przedwojennej kamienicy, a inaczej remont generalny domu postawionego zaledwie kilka czy kilkanaście lat temu. Skala prac konstrukcyjnych jest naprawdę zróżnicowana. Trudno więc określić jeden schemat tego, jak wygląda remont mieszkania krok po kroku. Poniżej znajdziecie kilka istotnych etapów, które obejmuje często kapitalny remont mieszkania lub domu.

Od czego zacząć remont mieszkania? Logika podpowiada, aby w pierwszej kolejności wykonać najbardziej inwazyjne prace, związane z największym bałaganem. Jest to na przykład skuwanie płytek, demontaż starej podłogi czy wyburzanie ścianek działowych. W trakcie tych prac mieszkanie jest zwykle wyłączone z normalnego funkcjonowania. Do takich mocno brudzących etapów zaliczyć można także prace mokre związane z położeniem nowych tynków wewnętrznych. Na tym etapie zadbajcie także o odpowiednie zabezpieczenie innych pomieszczeń i elementów, których nie dotyczy remont. Dobrym pomysłem jest przechowywanie mebli poza obszarem prac.

Wymiana okien i drzwi zewnętrznych

Remont mieszkania czy domu wiążą się też często z wymianą okien i wymianą drzwi zewnętrznych. Wymianę okien najlepiej zaplanować po zakończeniu tak zwanych prac mokrych. Jest to szczególnie ważne, jeśli zdecydowaliście się na okna drewniane. Zdecydowanie mniej wrażliwe na wilgoć są okna z PCV oraz okna aluminiowe. Kluczową kwestią przy wyborze okien powinny być ich parametry techniczne. Chodzi tu przede wszystkim o współczynnik przenikania ciepła. Im niższy współczynnik, tym wolniej ciepłe powietrze ucieka przez okna. W ofercie marki KRISHOME (dawniej KRISPOL) znajdziecie okna o współczynniku przenikania ciepła nawet 0,76 [W/m2K]. Bardzo ważne są nie tylko same okna, ale także sposób ich montażu. Zachowanie optymalnych parametrów termoizolacyjnych możliwe jest i tylko i wyłącznie przy zastosowaniu tak zwanego ciepłego montażu. Ten sposób instalacji okien polega na stworzeniu aż trzech warstw izolacyjnych.

Nowa brama garażowa

Jeśli remont domu obejmuje cały budynek, konieczna może także wymiana bramy garażowej. Podobnie jak w przypadku okien zwróćcie uwagę nie tylko design czy kolor bramy. Kluczowe są kwestie związana z parametrami termoizolacyjnymi, a także z funkcjonowaniem bramy. Praktycznie od początku naszej działalności jednym z priorytetów jest dla nas maksymalna elastyczność naszego asortymentu. W związku z tym oferujemy bramy garażowe przeznaczone do praktycznie wszystkich budynków. Oprócz standardowych zleceń realizujemy także bramy garażowe do otworów o specyficznych wymiarach.

W katalogu marki KRISHOME (dawniej KRISPOL) znajdziecie również ciepłe bramy garażowe. Są to produkty o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła. Współczynnik dla całej bramy na poziomie U=0,9 [W/m²K] (brama o wymiarach 5000×2500 mm) sprawia, że jest to jeden z najcieplejszych produktów dostępnych na rynku. Wysoki poziom termoizolacji to nie jedyna zaleta naszych bram garażowych. Oferujemy także szereg innych rozwiązań, które poprawiają komfort i bezpieczeństwo domowników.

Sam montaż bramy garażowej z napędem powinien być przeprowadzony przez wykwalifikowaną ekipę. Poprawny montaż jest warunkiem utrzymania gwarancji i bezawaryjnego funkcjonowania bramy.

Wymiana instalacji wodnej, elektrycznej i C.O.

Odpowiednio zaprojektowane i wykonane instalacje wpływają w sposób bezpośredni nie tylko na komfort, ale także bezpieczeństwo domowników. Wymiana instalacji elektrycznej, wodnej czy instalacji centralnego ogrzewania to często jeden z najważniejszych etapów generalnego remontu mieszkania. Wymiana instalacji centralnego ogrzewania, elektryki czy hydrauliki jest w wielu przypadkach konieczna w starych budynkach. Pamiętajcie także, że w określonych sytuacjach prace związane z wymianą instalacji wodnej czy grzewczej wymagają wcześniejszego zgłoszenia do odpowiednich organów. Dotyczy to przede wszystkim mieszkań w budynkach wielorodzinnych. O wiele większą swobodę przy modernizacji lub wymianie instalacji w budynku mają właściciele domów jednorodzinnych.

Jeżeli remont generalny mieszkania obejmuje wymianę instalacji centralnego ogrzewania, instalacji wodnej czy instalacji elektrycznej, warto zacząć właśnie od tego etapu. Prace instalacyjne są zwykle dosyć inwazyjne. W celu położenia nowej instalacji konieczne jest często kucie ścian czy podłogi. W związku z tym generalny remont mieszkania warto zacząć właśnie od tego typu prac. Już na tym etapie zastanówcie się nad wyborem nowych podłóg. Niektóre elementy instalacji, na przykład ogrzewanie podłogowe mają wpływ na to, jakie materiały wykorzystacie na kolejnych etapach prac.

Nowe podłogi

Po wymianie instalacji i ewentualnym montażu nowych okien i bramy kolejnym etapem remontu mieszkania jest układanie parkietu, paneli lub płytek. Jeśli wcześniejsza wymiana instalacji wiązała się z kuciem posadzek, etap ten zaczyna się zwykle od stworzenia nowej wylewki. Stare płytki czy podłogę powinniście usunąć już na wcześniejszym etapie.

Wybór nowej podłogi uzależniony jest od Waszych potrzeb i tego, jaki efekt aranżacyjny chcecie osiągnąć. Nieustającą popularnością cieszą się piękne i ponadczasowe podłogi drewniane. Nowoczesne naturalne podłogi powstają z desek warstwowych, które można stosować w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Wiele osób decyduje się też na panele podłogowe. W sprzedaży dostępne są setki wzorów paneli inspirowanych przeróżnymi wnętrzarskimi trendami. Jeśli postawicie na panele dobrej jakości, pod względem parametrów technicznym nie będą one wiele ustępować deskom drewnianym.

Wykończenie ścian i dodatki

Wykończenie ścian i ich malowanie to zwykle ostatni krok w trakcie remontu w domu czy mieszkaniu. Kilka podstawowych informacji na temat malowania ścian i wyboru kolorów zamieściliśmy nieco wyżej w części dotyczącej odświeżania mieszkania. Drobne wyrównywanie ścian możecie zaplanować bezpośrednio przed malowaniem. Jeśli jednak konieczne są prace mokre związane z położeniem nowych tynków to lepiej przeprowadzić je na wcześniejszym etapie remontu.

Na samym końcu po malowaniu zostaną Wam jeszcze drobne prace wykończeniowe. Dotyczą one najczęściej takich elementów aranżacji jak oświetlenie, listwy przypodłogowe czy ustawienie mebli.

Więcej o autorze

Marcin Garbaciak
Menadżer ds. Szkoleń

Z firmą związany już od ponad 19 lat. Rozpoczynał swoją karierę w firmie jako Regionalny Szef Sprzedaży, pod jego skrzydłami było większość regionów na terenie Polski. Zdobyte doświadczenia zaowocowały nie tylko świetną znajomością całego spectrum produktów z portfolio KRISHOME, ale i awansem na stanowisko szkoleniowca.