Jak mówi fragment lekarskiej przysięgi Hipokratesa „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Podobnie jest w przypadku okien PVC, choć tutaj musielibyśmy napisać: Lepiej konserwować i serwisować, niż naprawiać. Najistotniejsze jest jednak, by już na etapie budowy wybrać produkty i producenta, co do którego mamy pewność wysokiej jakości produktu, a także obsługi posprzedażowej – obejmującej serwisowanie i jasny system gwarancyjny.
Jeżeli inwestor zdecyduje się na wysokiej jakości produkt, przez pierwsze dziesięć, a nawet dwadzieścia lat – z produktem nie powinno się nic dziać. Dlaczego inwestorzy miewają problemy z oknami dużo szybciej? Poznaj 3 najczęstsze powody awarii.
Dlaczego okna się psują? 4 najczęściej pojawiające się przyczyny
- Błędny montaż
Podkreślamy i edukujemy inwestorów, że poprawny, czyli szczelny montaż okna jest tak samo ważny, jak dobry produkt. Jak zweryfikować czy w punkcie, w którym zamierzamy zamówić okna, montaż wykonują wykwalifikowani fachowcy?W wyszukiwarce salonów na stronie KRISHOME (dawniej KRISPOL) funkcjonują specjalne oznaczenia, które inwestorowi sugerują, że montażyści odbyli odpowiednie szkolenia, poświadczające ich kompetencje.
- Produkt niewłaściwie dobrany
W dobie zakupów przez Internet często jesteśmy przyzwyczajeni do podejmowania decyzji wyłącznie na podstawie rekomendacji znajomych, czy informacji znalezionych w sieci. Stolarka okienna do domu to często wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, dlatego tak ważne, by był przemyślany i możliwie najbardziej skrojony do potrzeb. Tu z pomocą przychodzi doradca techniczno-handlowy w salonie, który pomoże w dobraniu produktu, który będzie funkcjonalny, a przede wszystkim dostosowany do danego obiektu i oczekiwań względem użytkowania. Przykład: Przy częstym otwieraniu i korzystaniu z tradycyjnych drzwi balkonowych, lepiej zastosować system przesuwny – płynne otwieranie wydłuży żywotność okuć, tym samym produktu.
- Użytkowanie niezgodne z instrukcją
Do każdego zakupionego produktu dołączany jest dokument wskazujący, jak należy prawidłowo z niego korzystać. Kupując nowy sprzęt AGD do domu, inwestorzy często sięgają po instrukcje obsługi, niestety zapominają o tym, w przypadku stolarki okiennej, do czego zachęcają producenci. W instrukcji obsługi znajduje się też wiele przydatnych informacji dotyczących konserwacji czy środków rekomendowanych do czyszczenia. - Nieodpowiednia konserwacja lub jej brak
Jeżeli okno jest nieprawidłowo konserwowane, czyszczone nieodpowiednimi środkami lub użytkowane, może też dość do awarii na różnych płaszczyznach, o czym napiszemy bardziej szczegółowo w kolejnym puncie. O czym powinien pamiętać inwestor, który chce, by jego okna jak najdłużej zachowały wszystkie parametry? Konserwację należy wykonywać raz na 12 miesięcy, producenci rekomendują, by robił to wykwalifikowany serwis, wówczas zachowane jest prawo do przedłużonej gwarancji (w przypadku okien marki KRISHOME (dawniej KRISPOL) – nawet 7 lat). Jeżeli decydujemy się na samodzielne wykonanie prac, zawsze trzeba mieć na uwadze rekomendacje umieszczone w instrukcji obsługi i używać do wszystkich prac, wyłącznie produktów wskazanych przez producenta.
Awarie, które mogą się pojawić, jeśli produkt jest niewłaściwie użytkowany
Jeżeli okno jest nieprawidłowo konserwowane, czyszczone nieodpowiednimi środkami lub użytkowane, może też dość do awarii na różnych płaszczyznach.
- Okleina
Już na etapie montażu okna bardzo ważne jest, aby dobrze zdjąć folię zabezpieczającą i zrobić to bezpośrednio po zakończeniu prac przez fachowców. Jeżeli monterzy nie zrobią tego samodzielnie, inwestor powinien zadbać, aby zrobić to samodzielnie. Dlaczego to takie ważne? W przeciwnym przypadku może dojść do zmiany odcienia okleiny, blednięcia. Co, jeżeli niestety już doszło do takiej sytuacji? Tu nieocenione okazują się środki do nawilżenia i odświeżenia koloru.Jak prawidłowo zdjąć folię? Podpowiadamy: https://www.youtube.com/watch?v=GnSqgWTLRyk - Pakiety szybowe
Niewłaściwe użytkowanie przesłon zewnętrznych i wewnętrznych może spowodować awarię. Opuszczona przez dłuższy czas do połowy roleta zewnętrzna i różnica temperatur między częścią osłoniętą a nasłonecznioną okna, jest na tyle duża, że może dojść do naprężenia. Wynikiem tej sytuacji może być nawet pęknięcie szyby.
- Okucia
To jeden z podstawowych elementów, o które należy zadbać, by okno prawidłowo pracowało. Nieczyszczone, niekonserwowane okucia będą coraz ciężej pracować (a tu warto podkreślić, że okno to ten element, który pracuje cały czas), co w ostateczności może doprowadzić do zerwanie się kasety od zasuwnicy. Dlatego m.in. tak ważne jest, by coroczne przeglądy były wykonywane przez wykwalifikowanych fachowców. - Uszczelki
Wielu inwestorów zapomina, że uwzględniając porę roku, należy odpowiednio – na lato poluźnić docisk lato, na zimę – dokręcić docisk zima. Jeżeli inwestor nie korzysta z tej funkcji, uszczelka pod wpływem ciepła może się odkształcić (zgnieść) i zimą, kiedy okna się kurczą pod wpływem niższych temperatur – może dochodzić do przedmuchów. Zobacz wideo: https://www.youtube.com/watch?v=TgNnRvCwT5c
Do jakich zmian może dojść z przyczyn niezależnych od inwestora?
Oczywiście w miarę, jak produkt jest eksploatowany, pomimo prawidłowej konserwacji może dochodzić również do zmian wynikających ze specyfiki produktu. Nie są to jednak awarie, które wpływają na funkcjonowanie okna.
- Osłonki
Z biegiem czasu, osłonki w kolorze białym mogą płowień lub zmieniać kolor. Jeżeli inwestor chce uniknąć tego problemu, warto wybrać inny kolor osłonek lub je po prostu wymienić, to koszt zaledwie kilkunastu złotych. - Gaz pomiędzy pakietami szybowymi
Po kilku latach gaz może tracić właściwości, a także powoli się ulatniać – to specyfika okien PVC, której nie można zapobiec, dla użytkownika jest to jednak z reguły nieodczuwalne w użytkowaniu produktu, nie stanowi też żadnego zagrożenia.
Co zrobić, żeby długo i bezawaryjnie cieszyć się oknami PVC (plastikowe)?
Już przy wyborze okien należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Warto sprawdzić renomę producenta, okres gwarancji, a także zweryfikować czy oferowana jest pomoc serwisu, dokonującego corocznych przeglądów, a także konserwacji produktów. Wszystko to pozwoli cieszyć się z wyboru przez długie lata.
Czytaj także:
- Dlaczego szyby parują?
- Jak zabezpieczyć okna na budowie? Oto 8 rad naszego eksperta!
- Okna zabezpieczone przed włamaniem. 3 elementy, które pozwolą Ci spać spokojnie podczas urlopu
- Jakie okno do kuchni wybrać?
- Twoje okno tego nie potrafi
- Co to znaczy „Dobre okno”? Część 1 – Profile
- Co to znaczy „Dobre okno”? Część 2 – Okucia
- Co to znaczy „Dobre okno”? Część 3 – Szyba
- 4 proste kroki do czystych i zadbanych okien
- 7 najczęściej zadawanych pytań o duże okna