Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
26.09.2023 po Ekspert radzi

Bezpieczny kredyt 2 procent – jak zaplanować inwestycję na preferencyjnych warunkach

Najwyższa od 26 lat inflacja, wymagany wkład własny do kredytu hipotecznego i wysokie stopy procentowe NBP to czynniki, które spowodowały, że Polacy mają coraz większy problem z zakupem nieruchomości. Aby im pomóc, rząd przygotował nowy program dopłat do zobowiązania mieszkaniowego. Na czym polega kredyt 2 procent? Kto może go otrzymać i jakie musi spełnić warunki?

Na czym polega Bezpieczny Kredyt o oprocentowaniu 2 procent?

W 2022 roku zdolność kredytowa Polaków była zdecydowanie niższa niż w 2021. Niektórzy jeszcze kilka miesięcy wcześniej mogli otrzymać od banku nawet o 130 tys. więcej. To spowodowało, że dla wielu zakup mieszkania stał się niemożliwy. Aby umożliwić Polakom nabycie nieruchomości, przygotowano Program Bezpieczny Kredyt 2 procent.

Kredyt 2 procent – dla kogo?

Od kiedy obowiązuje kredyt 2 procent? 6 czerwca 2023 roku Andrzej Duda podpisał ustawę, a od 3 lipca nowa forma wsparcia wchodzi w życie. Kredyt hipoteczny 2 procent to propozycja dla osób, które nie skończyły jeszcze 45 lat i które nie mają i nie miały: mieszkania, domu, spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Jeśli chodzi o małżeństwa lub rodziców, którzy mają co najmniej jedno wspólne dziecko, wystarczy, że warunek wieku spełni jedno z nich.

Ten, komu bank przyzna ten produkt finansowy, będzie otrzymywać dopłaty od państwa do 120 pierwszych rat. Oprocentowanie dla kredytobiorcy wyniesie w tym przypadku 2 proc. Według wyliczeń specjalistów pozwoli to konsumentowi zaoszczędzić nawet powyżej 100 tys. złotych w stosunku do standardowego zobowiązania. Z tego powodu ta oferta wzbudza duże zainteresowanie. Oznacza obniżenie miesięcznego obciążenia budżetu domowego klienta.

Czytaj także:

Budowa domu krok po kroku – formalności. Od czego zacząć budowę domu?
Budowa domu krok po kroku – ile trwa budowa domu?
Dlaczego warto zainwestować w dom pasywny?
Nowoczesne technologie w domu fanaberia czy konieczność?
Dlaczego warto postawić na komplet stolarki KRISHOME (dawniej KRISPOL)?

Jakie są zasady Bezpiecznego Kredytu o oprocentowaniu 2 procent?

Warunki kredytu 2 procent pozwalają ułatwić realizację marzenia o własnej nieruchomości. Finansowanie dotyczy zarówno nowych, jak i używanych mieszkań i domów. Jedna osoba może uzyskać maksymalnie 500 tys. kredytu. Limit jest większy w przypadku małżeństw lub rodziców, którzy mają co najmniej jedno wspólne dziecko, i wynosi 600 tys. Co istotne, w zasadach programu nie podano, ile może maksymalnie wynosić cena za 1 mkw. nieruchomości.

Rząd nie określił limitu liczby wniosków w 2023 roku. Natomiast według przewidywań rocznie wspieranych będzie do 40 tys. kredytów.

Kredyt 2 procent – ile trzeba zarabiać?

Jak wyliczył dr Adam Czerniak, Kierownik Zakładu Ekonomii Instytucjonalnej i Politycznej SGH, aby otrzymać 600 tys. zł, para musi mieć co najmniej 20 proc. wkładu własnego i wykazać wspólny rozporządzalny dochód w wysokości 10 335 zł. Jeśli wnioskujący nie ma wkładu, wtedy musi udokumentować jeszcze wyższe zarobki.

Korzyści z wzięcia Bezpiecznego Kredytu 2%

Bezpieczny Kredyt 2 procent – korzyści i możliwości

Ten produkt finansowy zapowiada się jako atrakcyjne rozwiązanie dla klientów. Różnicę robi przede wszystkim oprocentowanie. Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, w III kwartale 2022 roku średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego wynosiło w naszym kraju 8,73 proc. W przypadku nowego programu klienta będzie obciążać tylko 2 proc. oprocentowania.

Natomiast ostatecznie oferty będzie można oceniać dopiero po poznaniu szczegółów. Znaczenie będzie mieć m.in. marża ustalona przez banki. To kalkulator kredytu 2 procent pokaże, jaki będzie całkowity koszt zobowiązania. Wstępne symulacje pokazują, że wsparcie rządowe spowoduje, że klienci sporo zaoszczędzą.

Kredyt 2 procent – czy warto? W którym banku?

Jeśli klient spełnia warunki nowego programu, powinien sprawdzić, na jakie opcje może liczyć i porównać je do standardowych kredytów hipotecznych. Jak poinformowała Katarzyna Fortuna z Banku Gospodarstwa Krajowego, cztery banki zapowiedziały, że wprowadzą kredyt 2 procent od samego początku działania tego programu. Aby zacząć je proponować, muszą zawrzeć umowę z BGK. Prawdopodobnie wśród nich będą instytucje kontrolowane przez Budżet Państwa – PKO BP, Alior Bank S.A. oraz Pekao S.A. Prezes Pekao Leszek Skiba informował, że ta instytucja robi wszystko, aby umożliwić klientom wnioskowanie o Bezpieczny Kredyt 2 procent już od początku lipca.

Na co można dostać Bezpieczny Kredyt 2 procent?

Jak wspomnieliśmy, program ten umożliwia skorzystanie z finansowania z dopłatami zarówno na nieruchomość z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Pieniądze można wykorzystać na zakup mieszkania, ale nie tylko. Mogą to być także cele związane z budową lub zakupem domu jednorodzinnego. Środki można wykorzystać zarówno na zakup działki, na której ma stanąć nieruchomość mieszkalna, jak i na wykończenie obiektu. Nie ma znaczenia, czy klient wnioskuje o kredyt 2 procent na budowę domu czy zakup mieszkania. W każdym przypadku obowiązują te same limity kwoty zobowiązania. Nie jest natomiast określona górna granica ceny za mkw. nieruchomości.

Kredyt 2 procent na dom lub mieszkanie – co po 10 latach?

Co się stanie z zobowiązaniem, kiedy po 120 miesiącach skończą się dopłaty? Czy nie spowoduje to diametralnego wzrostu kosztów? To zależy od wielu czynników.

Duże znaczenie ma ogólny okres, na który zaciągnięto zobowiązanie. Im krótszy, tym większa część kapitału zostanie spłacona. Kolejnym czynnikiem, który będzie mieć znaczenie, będą aktualne stopy procentowe NBP.

W programie przewidziano dodatkowe mechanizmy dla klientów banków, którzy na zakończenie okresu wsparcia musieliby płacić raty, które nadmiernie obciążają ich budżet domowy. Zgodnie z założeniami wtedy możliwe będzie wydłużenie okresu wsparcia o maksymalnie 5 lat. Natomiast wnioski o taką pomoc będą rozpatrywane indywidualnie. Warto brać pod uwagę, że raty kredytu 2 procent na dom czy mieszkanie po zakończonym okresie wsparcia mogą znacznie wzrosnąć.

Kredyt 2 procent na zakup materiałów budowlanych

Jak optymalnie wykorzystać kredyt 2 procent na zakup materiałów budowlanych?

Jak już wiesz, kredyt 2 procent możesz wykorzystać na budowę domu i jego wykończenie. Środki, które otrzymasz od banku, muszą wystarczyć na realizację całej inwestycji lub zaplanowanych działań. Dlatego warto przemyśleć, jak podejdziesz do zakupów.

Zdarza się, że inwestorzy zaczynają od rozwiązań z górnej półki, by po czasie mieć problem ze znalezieniem środków na wszystkie materiały i inne elementy. Kredyt trzeba wykorzystywać racjonalnie. Często inwestorzy całą budowę powierzają jednej firmie i to ona kupuje materiały. Przeważnie w takich przypadkach przedsiębiorstwa zachęcają klientów, sugerując, że mogą zapewnić ceny niższe od rynkowych. W praktyce materiały możesz kupić w podobnej cenie, a nawet taniej niż firma budowlana. Poza tym pamiętaj, że dom ma służyć latami, dlatego zwróć szczególną uwagę na jakość rozwiązań. Ich wybieranie po najniższej cenie nie jest dobrym pomysłem. Najlepszym połączeniem są atrakcyjne stawki i jak najwyższa jakość rozwiązań.

Pamiętaj, że do kredytu będziesz potrzebować kosztorysu budowlanego, w którym zostaną opisane orientacyjne wydatki na poszczególnych etapach prac. To dokument, od którego zależy, ile środków przyzna bank. Ceny materiałów budowlanych do kosztorysu powinny dotyczyć rozwiązań wysokiej jakości i uwzględniać ryzyko, że realizacja inwestycji potrwa, a w tym czasie stawki mogą się zmienić.

Dobre materiały o solidnych parametrach (np. o niskim współczynniku przepuszczalności ciepła) to gwarancja spokoju na wiele lat i rozsądnie wydane pieniądze. Kiedy będziesz mieć przyznany kredyt 2 procent na wykończenie domu lub po prostu standardowy kredyt hipoteczny, możesz zamawiać materiały. Oto nasze propozycje, które powinny sprostać Twoim oczekiwaniom:

  • Okna – zapewniamy rozwiązania na wymiar, na które dajemy 7 lat gwarancji. Proponujemy okna PVC, hybrydowe i aluminiowe. Zapewniają optymalny poziom przenikalności ciepła – zatrzymują ogrzane powietrze wewnątrz budynku.
  • Drzwi tarasowe – proponujemy drzwi tarasowe unoszono-przesuwne HST, uchylno-przesuwne PSK, przesuwne SLIDE design, przesuwne SKYLINE. Na wszystkie zapewniamy 7 lat gwarancji. Mogą być wyposażone w czujniki otwarcia. W systemie unoszono-przesuwnym HST próg może być zlicowany z podłogą, co ułatwi poruszanie się seniorom, dzieciom i osobom z niepełnosprawnością ruchową. Każde rozwiązanie ma swoje zalety – pomagamy podjąć optymalną decyzję.
  • Bramy garażowe – niezawodność tego elementu odgrywa kluczową rolę. Proponujemy rozwiązania dopasowane do wyglądu elewacji. Są trwałe, niezawodne i bezpieczne. Poprawiają termoizolację budynku. Oferujemy bramy segmentowe, rolowane oraz rozwierne. Zapewniamy na nie 5 lat gwarancji.
  • Automatyka do bram – to nowoczesne napędy STARCUS o doskonałych parametrach. Jednym pilotem możesz sterować bramami garażowymi, furtkami i bramami wjazdowymi z dużej odległości.
  • Drzwi Solano – oferujemy drzwi nakładkowe (ewentualna wymiana ościeżnic odbywa się bez kucia ścian), wsadowe (ramy widoczne są od wewnątrz i zewnątrz) i zewnętrzne. Wypełnione są one panelami aluminiowymi wyposażonymi w dodatkowy wkład termiczny. Solano to drzwi wejściowe klasy premium.

 

Wykorzystaj rozsądnie środki z kredytu. Postaw na materiały wysokiej jakości, o bardzo dobrych parametrach i przez lata ciesz się niezawodnymi rozwiązaniami.