Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
27.09.2023 po Ekspert radzi

Budowa domu krok po kroku – ile trwa budowa domu?

Domek z ogródkiem niezmiennie znajduje się na liście marzeń Polaków – na szczęście wielu z nas udaje się te plany wprowadzić w życie. Jak wynika z ostatniej edycji badania serwisu Oferteo.pl, większość osób na budowę domu wybiera wieś – aż 60%! To najwyższy wynik w dotychczasowej historii badania. W dalszej kolejności ankietowani wskazywali mniejsze miasta, liczące od 11 do 50 tysięcy mieszkańców. A jeśli już podejmiemy decyzję o zakupie działki i wybierzemy wymarzone miejsce – jak zacząć budowę domu? Podpowiadamy!

Budujemy dom – jak zaplanować budowę domu jednorodzinnego?

Budowa domu jednorodzinnego to duża inwestycja, która nie zaczyna się wraz z wbiciem pierwszej łopaty. Wiele istotnych kwestii musi być przemyślanych znacznie wcześniej. Jak zaplanować budowę domu, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów, frustracji i rozczarowania? O czym pamiętać przy budowie domu? Pierwszym etapem powinien być wybór odpowiedniej działki oraz sprawdzenie, czy dany teren objęty jest miejscowym planem zagospodarowania. Warte uwagi są głównie następujące informacje:

  • Czy w pobliżu działki powstaną fabryki i zakłady produkcyjne?
  • Czy w sąsiedztwie planowane są budowy trasy szybkiego ruchu, torów kolejowych, linii wysokiego napięcia?
  • Czy w okolicy są szkoły, punkty usługowo-gastronomiczne, sklepy, ośrodki zdrowia?
  • Jaki jest dostęp do komunikacji publicznej?
  • Czy do działki podłączone są media? Jeśli nie, to jak można podłączyć wodę, prąd, gaz, kanalizację?
  • Czy do działki prowadzi droga dojazdowa? Jeśli nie, to jak wyglądają plany jej budowy?

 

Ważną kwestią, o której należy pamiętać kiedy budujemy dom jest także sprawdzenie rodzaju gruntu i poziomu wód gruntowych – żeby w przyszłości uniknąć przykrych niespodzianek. Kolejny krok to weryfikacja statusu prawnego działki – do potwierdzenia w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego adekwatnego dla miejsca, gdzie znajduje się interesujący nas grunt.

Jak budować dom, jeśli mamy sprawdzone wyżej wymienione elementy? Teraz czas na wybór odpowiedniego projektu. W tym momencie należy przede wszystkim dobrze zastanowić się nad swoimi potrzebami oraz odpowiedzieć na najważniejsze pytania:

  • Ilu domowników będzie mieszkało pod jednym dachem?
  • Czy obiekt będzie spełniał funkcje wyłącznie domowe czy będzie również służył jako biuro?
  • Czy dom będzie miał taras, piwnicę, kominek, przedpokój?
  • Będzie to dom parterowy czy piętrowy?
  • Kuchnia będzie otwarta czy zamknięta?
  • Jaka będzie liczba balkonów, garaży, łazienek, poszczególnych pokoi?

 

W momencie, gdy projekt mamy już uzgodniony, pora na obliczenie kosztów całej inwestycji i załatwienie formalności, takich jak: mapa do celów projektowych wykonana przez geodetę, adaptacja domu do konkretnego terenu przygotowana przez architekta, zgłoszenie budowy obiektu i złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. A później już „tylko” zakup materiałów i znalezienie odpowiedniej ekipy budowlanej lub osób do pomocy, jeśli decydujemy się na budowę domu samemu.

Ile trwa budowa domu?

Jak długo trwa budowa domu od podstaw? To zależy przede wszystkim od gruntu, technologii budynku, projektu, środków finansowych, profesjonalizmu ekipy wykonawczej, pogody… Czynników jest tak wiele, że jeśli zastanawiamy się, ile trwa budowa domu od podstaw, odpowiedź nigdy nie będzie jednoznaczna, ponieważ czas zależy od wielu elementów – a nie wszystkie z nich są zależne od nas. Możemy jednak założyć, że wszystko idzie po naszej myśli, nie mamy żadnych opóźnień, a warunki atmosferyczne są dla nas łaskawe. W takim przypadku, szacunkowy czas trwania budowy w systemie tradycyjnym wynosi od roku do ok. dwóch lat. Jeśli domownikom zależy na czasie, można zainwestować w domy prefabrykowane lub o konstrukcji szkieletowej – wtedy czas „montażu” wynosi kilka miesięcy.

Kiedy zacząć budowę domu?

Wiosna, lato, jesień, a może zima? Kiedy zacząć budowę domu? W tym przypadku pora roku naprawdę ma znaczenie, ale inwestorzy stawiają głównie na jesień i wiosnę. Dlaczego? Jesienią możemy liczyć na korzystniejsze ceny materiałów budowlanych oraz niższe wynagrodzenie ekipy budowlanej. To także dobry moment na wykonanie fundamentów i doprowadzenie obiektu do stanu surowego. Ryzyko rozpoczęcia prac w tym okresie wiąże się z możliwością opadów śniegu i zmiany gruntu pod wpływem wody. To może jednak wiosna? Tak, ale po roztopach. Dłuższe dni, lepsza pogoda, dużo czasu na roboty ziemne, wylewanie fundamentów i dalsze prace w optymalnych temperaturach. Wiosna to jednak droższe materiały budowlane i mniejsza dostępność fachowców.

Harmonogram budowy domu jednorodzinnego

Harmonogram prac budowy domu dobrze jest podzielić na poszczególne etapy, ponieważ ułatwi to późniejsze działania i podział obowiązków. Plan budowy domu krok po kroku wygląda następująco:

  • Dopełnienie szeregu formalności, o których szerzej pisaliśmy na początku m.in.: warunki zabudowy i plany zagospodarowania przestrzennego, media, droga dojazdowa, status prawny, wybranie konkretnego projektu budynku.
  • Stan zero: przygotowanie placu budowy, odgrodzenie, wytyczenie granic domu, wykopanie fundamentów, ułożenie kanalizacji, wytyczenie granic działki, izolacja części piwnicznej.
  • Stan surowy otwarty: wybudowanie ścian, kominów, schodów, pokrycia dachu, zamontowanie okien dachowych i rynien, wykonanie więźby.
  • Stan surowy zamknięty: wybudowanie ścianek działowych, wstawienie okien, drzwi zewnętrznych, dokończenie pokrycia dachu.
  • Wykonanie suchych tynków oraz instalacji: wodnej, elektrycznej, kanalizacyjnej, grzewczej. Budowa ogrodzenia.
  • Prace wykończeniowe: wykonanie elewacji, instalacja armatury, montaż sprzętu grzewczego, posadzki, wykończenie kuchni i łazienek, malowanie, wstawienie drzwi wewnętrznych.
  • Zakończenie budowy: zawiadomienie o zakończeniu budowy, wniosek o pozwolenie na użytkowanie budynku, wniosek o nadanie numeru porządkowego, geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza.

 

Warto dodać, że harmonogram budowy domu jednorodzinnego powinien zawierać także informację o poszczególnych podwykonawcach, potrzebnych na kolejnych etapach prac.

Budowa domu pasywnego – czy trwa dłużej?

Dom pasywny to budynek, który charakteryzuje się wyjątkowo niskim zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania. Jego projekt znacznie różni się od domu tradycyjnego – wyróżnia się prostotą i nie przewiduje balkonów i gibli, które trudno ocieplić. Jednak czy budowa domu pasywnego trwa dłużej od budowy klasycznego obiektu? Najczęściej tak, ponieważ budynki pasywne potrzebują więcej czasu na zastosowanie specjalnych materiałów wykończeniowych oraz budowlanych, a także montaż dodatkowych instalacji. Budowa domu pasywnego może potrwać ok. trzech lat.

Przeczytaj serię naszych artykułów na temat domów pasywnych i dowiedz się: czym jest dom pasywny, dlaczego warto zainwestować w pasywne budownictwo, jak zaprojektować dom pasywny, jak go zbudować i z jakich materiałów budować dom pasywny i w kocu – ile kosztuje budowa pasywnego domu?

Budowa domu jednorodzinnego to czasochłonna i kosztowna inwestycja, ale warto się do niej dobrze przygotować, ponieważ w naszych czterech kątach mieszkamy często przez całe życie. Początkowo, wszystkich planów i formalności może wydawać się sporo, ale z pomocą fachowców i gotowym harmonogramem prac budowy domu wszystkie działania na pewno pójdą sprawnie i bez większych niespodzianek.