Jeszcze dwie dekady temu wybieraliśmy białe okna PVC i marzyliśmy o ich bezproblemowym montażu. Potem pojawiły się nowe marzenia o oknach dopasowanych do koloru elewacji, najlepiej ze szprosami. O czym marzymy w drugiej dekadzie XXI wieku? O wielkich przeszklonych konstrukcjach, które otworzą nasze domy na naturę, będą wygodne w obsłudze, a po otwarciu nie zabiorą przestrzeni. Te marzenia mogą się spełnić dzięki drzwiom tarasowym w systemie HST.
Marzenia o jasnym salonie
Wśród trendów budowlano-wnętrzarskich na pierwsze miejsce zdecydowanie wysuwają się wielkogabarytowe przeszklenia. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom sięgającym od podłogi do sufitu, np. drzwiom tarasowym HST, przestrzeń jest idealnie zaaranżowana, bardziej przyjazna i pełna naturalnego światła.
Jak działają w praktyce? Drzwi tarasowe HST (podnoszono-przesuwne) składają się z części stałej (nieruchomej) oraz części mobilnej, która podniesiona podczas otwierania, jest przesuwana wzdłuż prowadnicy biegnącej równolegle do stałego elementu okna. Podstawową zaletą okien przesuwnych tarasowych jest ich ergonomia i komfort użytkowania. Dobra izolacja akustyczna oraz możliwość uzbrojenia drzwi w systemy automatyki wzbogacają produkt i czynią go najpopularniejszym na rynku. Ważne jest również bezpieczeństwo. Solidna konstrukcja zapewnia stabilność, natomiast systemy antywyważeniowe chronią przed niepożądaną ingerencją z zewnątrz.
Marzenia o nowoczesnym designie
Innowacyjność, estetyczność, użyteczność, dyskrecja i dopracowanie w każdym szczególe to synonimy dobrego designu.
Duże okna tarasowe postrzegane są jako wyjątkowo „designerskie”, zarówno od strony estetycznej, jak i funkcjonalnej. Prosta, elegancka forma doskonale dopasowuje się do wnętrza, a duże przeszklenia świetnie doświetlają przestrzeń mieszkalną. Nie dziwi więc, że okna tarasowe podnoszono-przesuwne są obecnie najmodniejszym trendem w budownictwie. Jeśli chodzi o funkcjonalność, to okna HST są doskonałym przykładem na to, że dobry design jest dyskretny i użyteczny – kryje się w detalach i przejawia w komforcie użytkowania okien i ich sprawnym działaniu.
Marzenia o większej przestrzeni
Duże drzwi i okna tarasowe tworzą nie tylko jasną, ale przede wszystkim większą optycznie przestrzeń. Z jednej strony są otwarciem domu na taras lub bezpośrednio na ogród, z drugiej – dzięki unikatowej konstrukcji, nie zabierają przestrzeni wewnątrz mieszkania, jak dzieje się w przypadku skrzydeł okien rozwiernych. Ponadto takie rozwiązanie doskonale sprawdza się latem, ponieważ znacznie ułatwia komunikację pomiędzy domem, a jego obejściem. Dzięki systemowi HST nie trzeba aranżować przestrzeni na nowo i przestawiać mebli, aby mieć stały dostęp do letniego ogrodu. W przypadku rozwiązania HST wystarczy tyle przestrzeni, ile potrzebujemy na to, aby otworzyć skrzydło, przesunąć je i wyjść.
Marzenia o oknach bez barier
Dodatkowym elementem, który tworzy przestrzeń niezakłóconą żadnymi przeszkodami, jest niski próg. Próg zlicowany z podłogą oznacza, że podłogi po obu stronach okna są na tym samym poziomie. Widzimy dużą płaszczyznę, a jedynym elementem, który oddziela pokój od tarasu jest prowadnica skrzydła ruchomego, zazwyczaj o wysokości ok. 5 mm. Dzięki takiej konstrukcji drzwi tarasowe HST zaliczane są do rozwiązań bez barier – próg zlicowany z podłogą jest przyjazny zarówno osobom poruszającym się na wózkach, osobom starszym oraz dzieciom.
Marzenia o łatwej obsłudze
Duże przeszklenia są masywne, jednak odpowiednia konstrukcja i innowacyjne rozwiązania sprawiają, że można je obsługiwać praktycznie bez żadnego wysiłku. Rozwiązaniami wspomagającym osoby słabsze ruchowo lub z niepełnosprawnościami są:
- SOFT-CLOSE – podczas zamykania skrzydło podnoszono-przesuwne zostaje delikatnie wyhamowane kilka centymetrów przed osiągnięciem pozycji krańcowej, a następnie mechanizm przesuwa je do odpowiedniej pozycji końcowej;
- LIFT-UNIT – to przedłużona klamka, dzięki której, na zasadzie dźwigni, obsługa podnoszono-przesuwnych drzwi tarasowych bez napędu jest o wiele łatwiejsza. Dzięki niej siła podnoszenia skrzydła jest zredukowana aż o 50% – pozwala to na zastosowanie tylko jednej klamki w drzwiach tarasowych o wadze do 600 kg. Skrzydło unosi się niemal bez wysiłku ze strony otwierającego, dlatego z łatwością otworzą je mniej sprawni domownicy.
Innowacja niejedno ma imię. Choć zwykle myślimy o nowoczesnych technologiach, czasem kryje się w prostych i skutecznych rozwiązaniach, które po prostu ułatwiają nam życie.
Marzenia o bezpiecznej przystani
Zastosowanie dużych przeszkleń nie koliduje z marzeniami o bezpiecznym domu. Jeśli nie zostawimy ich otwartych, sama konstrukcja oraz nowoczesne szyby stanowią wystarczające zabezpieczenie przed włamaniem. Drzwi tarasowe typu HST można również doposażyć w rozwiązania antywłamaniowe. Najpopularniejszymi opcjami dodatkowymi są listwa przeciwwyważeniowa uniemożliwiająca podniesienie skrzydła i system okuć wyposażony w dodatkowe zaczepy, które skutecznie uniemożliwiają włamanie.
Duże przeszklenia zdecydowanie wpisują się w obecne trendy architektoniczne. Z jednej strony świetnie doświetlają, z drugiej nadają lekkości bryle budynku. Wybierając okna tarasowe w systemie przesuwnym warto zwrócić uwagę na rodzaj ich konstrukcji. Nowoczesne i energooszczędne drzwi tarasowe HST marki KRISHOME (dawniej KRISPOL) pozwolą osiągnąć wyjątkowy design, przy zachowaniu najwyższych parametrów technicznych. Pomimo dużych gabarytów ich obsługa jest intuicyjna i nie wymaga użycia siły, dzięki czemu komfortowo obsłużymy skrzydło o wadze do 300 kg. Wszystko to za sprawą zastosowanej sprężyny wspierającej zasuwnicę, która powoduje zmniejszenie siły obsługi klamki o ok. 20%. Natomiast dla bardziej wymagających użytkowników zastosowanie specjalnego mechanizmu LIFT-UNIT sprawia, że siła podnoszenia skrzydła jest zredukowana o ok. 50%.
Niezwykle ważny jest również hamulec skrzydła SOFT-CLOSE, który podczas zamykania wyhamuje skrzydło i nie dopuści do przytrzaśnięcia dłoni. W przypadku naszych drzwi tarasowych HST istnieje także możliwość zamontowania obustronnej klamki z wkładką patentową, która pozwala stworzyć dodatkowe wejście do domu. Dzięki zlicowanemu z podłogą progowi, system HST wpisuje się natomiast w ideę architektury bez barier i pozwala swobodnie korzystać z niego domownikom o specjalnych potrzebach