Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
27.09.2023 po Termomodernizacja

Ulga termomodernizacyjna to nie ulga budowlana! Na co otrzymasz pieniądze?

Termomodernizacja domu to spora inwestycja, dlatego warto dobrze ją przemyśleć i odpowiednio się do niej przygotować. Koszty całościowej termomodernizacji budynku zależą przede wszystkim od aktualnego stanu konstrukcji, rodzaju materiałów użytych do budowy a także okolicy, w której znajduje się nieruchomość. Różnica w całościowych kosztach związanych z termoizolacją domu może wynosić nawet 500 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej. Kto może liczyć na ulgę termomodernizacyjną i na czym dokładnie polegają jej warunki?

Ulga termomodernizacyjna a ulga budowlana – różnice

Pierwotnie zamysł ulgi termomodernizacyjnej był taki, że miała ona należeć się wszystkim podatnikom, którzy prowadzili prace termomodernizacyjne w już stojących oraz dopiero powstających budynkach mieszkalnych. Stanowisko Ministerstwa Finansów mówi jednak coś innego. Ulga termomodernizacyjna 2019 przysługuje wyłącznie na działania przeprowadzane w budynkach już stojących. Obejmuje zarówno obiekty bliźniacze, szeregowe czy wolnostojące. Jeśli odliczenie obejmowałoby również budynki nowopowstające, to dana ulga podatkowa byłaby również ulgą budowlaną – i właśnie na tym polega podstawowa różnica.

Warto też dodać, że uldze termomodernizacyjnej podlega wyłącznie termomodernizacja budynków jednorodzinnych. Ulgi podatkowe tego rodzaju nie mają zastosowania w przypadku termomodernizacji budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Aby podatnik mógł skorzystać z tej ulgi, musi być właścicielem danego budynku. Co istotne, ulga termomodernizacyjna 2019 dotyczy jednego podatnika, liczba prowadzonych prac nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia.

Podatnik, który chce skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, ma 3 lata na wykonanie kompleksowych prac, licząc od końca roku podatkowego, w którym pojawiły się pierwsze koszty. Zgodnie z przepisami, podatnik ma też 6 lat na odliczenie wydatku od dochodów. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której przez okres 3 lat podatnik nie przeprowadzi całości prac, będzie musiał dokonać zwrot ulgi. Co więcej – wydatki, które zostały już odliczone, podatnik będzie musiał uwzględnić w dochodzie i uregulować za nie podatek.

Warty uwagi jest także fakt, że ulgi termomodernizacyjnej nie łączy się z innymi ulgami, np. mieszkaniową. Jeśli podatnik wydał pieniądze pochodzące ze sprzedaży mieszkania na termoizolację domu i dzięki temu uniknął zapłacenia podatku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości, to środków wydanych na ocieplenie nie można odliczyć stosując ulgę termomodernizacyjną.

Co można odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

Ulga termomodernizacyjna 2020 umożliwia odliczenia od podatku do 53 tys. zł wydatków poniesionych na prace dotyczące termomodernizacji budynków mieszkalnych indywidualnych. Z ulgi mogą skorzystać podatnicy rozliczający PIT według stawek 18% oraz 32%, a także osoby rozliczające się ryczałtowo. Co można odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej 2020? Odliczeniu od podatku podlegają m.in. koszty poniesione na:

  • bramy garażowe, drzwi balkonowe;
  • zakup pieca spełniającego określone wymogi;
  • drzwi zewnętrzne;
  • ogniwo fotowoltaiczne wraz z potrzebnym osprzętem;
  • okna;
  • materiały budowlane, które wchodzą w skład instalacji służącej do przygotowania ciepłej wody użytkowej;
  • materiały budowlane potrzebne do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych a także fundamentów, wykorzystywane do zabezpieczenia przed wilgotnością lub wchodzące w skład struktury dociepleń;
  • przeprowadzenie audytu energetycznego budynku przed przystąpieniem do realizacji prac termomodernizacyjnych;
  • instalacja systemu wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego;
  • wykonanie niezbędne dokumentacji projektowej dotyczącej prac termomodernizacyjnych.

 

Pełny zakres wydatków, które można odliczyć w ramach ulgi znajduje się w rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju z dnia 21.12.2018 r. Warto też poczytać o Programie Czyste Powietrze i przyczynić się do zmniejszenia ilości szkodliwych pyłów emitowanych do atmosfery.

Ciepłe okna, bramy garażowe i drzwi w ramach ulgi termomodernizacyjnej – produkty Krispol spełniają normy

Firma Krispol wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferuje produkty spełniające wymogi potrzebne do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej lub do uzyskania dofinansowania w ramach Programu Czyste Powietrze. Krispol proponuje m.in. okna PVC i aluminiowe w konkurencyjnych cenach. Co więcej, interesujące rabaty obejmują również kolekcje solidnych bram garażowych oraz personalizowanych drzwi.

Termomodernizacja domu jest niezwykle ważna nie tylko ze względu na komfort mieszkania w danym budynku, ale również istotna pod kątem oszczędności energii i dbania o środowisko. Warto dodać, że na poprawę jakości powietrza szczególny wpływ ma odpowiednia termoizolacja starych budynków.