Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
26.09.2023 Tomasz Czupryniak Ekspert radzi

Czym jest współczynnik przenikania U i dlaczego jest tak ważny przy wyborze okien i bramy garażowej?

Podczas zamawiania stolarki do domu liczy się nie tylko jej jakość, estetyka wykończenia, czy funkcjonalność, ale także parametry, które pozwolą uniknąć strat ciepła. To z kolei pozytywnie przełoży się na wysokość rachunków za ogrzewanie.

Okna

Przez okna może uciekać nawet do 40% ciepła. Na szczęście można temu zapobiec wybierając okna o bardzo dobrych parametrach. Najważniejsze z nich to współczynnik przenikania ciepła, który oznacza się literą U oraz współczynnik przepuszczalności energii cieplnej g. Pierwszy parametr służy do określenia z jakimi stratami ciepła mamy do czynienia w przypadku m.in. okien, rolet, bramy garażowej, czy drzwi. Im niższa wartość, tym lepiej bo to oznacza, że ubytki ciepła będą niewielkie. Zatem aby ograniczyć straty ciepła, powinno się wybierać okna o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła Uw (a więc dla całego okna). Maksymalna wartość współczynnika cieplnego dla okien wynosi obecnie 1,1 w/m2K. Na rynku dostępne są jednak okna o znacznie niższych współczynnikach.

Oprócz niskiego współczynnika przenikalności, istotny jest także właściwy montaż oraz rozkład okien w pomieszczeniach pozwalający maksymalnie wykorzystać ciepło pochodzące z promieniowania słonecznego.

Ciepło w (trzyszybowym) pakiecie

Szyba może stanowić nawet 85% powierzchni okna, co czyni je największym elementem pod względem powierzchni okna, dlatego też ma ona ogromne znaczenie dla jakości całego okna.

Szyba wpływa na:

  • poziom izolacji cieplnej domu,
  • jakość ochrony przed hałasem,
  • dostęp naturalnego światła i ciepła do wnętrza domu,
  • bezpieczeństwo domowników,
  • wytrzymałość i odporność okna na włamanie.

 

Szyba powinna mieć wysoki współczynnik przepuszczalności energii słonecznej g. Im wyższa jest wartość tego współczynnika, tym więcej promieni słonecznych wpada do wnętrza. Obecnie standardem stają się okna wyposażone w pakiety trzyszybowe o współczynniku Ug między 0,7 a 0,5 W[m2K]. Przy zakupie okien, warto zapytać sprzedawcę o tę wartość, należy jednak pamiętać, że najważniejsza jest wartość współczynnika Uw dla całego okna. W jaki sposób producenci poprawiają przenikalność cieplną? Przede wszystkim stosują tzw. powłoki niskoemisyjne na powierzchni szyb, które są cienkimi, niewidocznymi dla oka warstwami srebra w osłonie mieszanki tlenków metali. Wpuszczają one do wnętrza krótkie fale cieplne emitowane przez słońce, a jednocześnie zatrzymują wewnątrz domu długie fale cieplne emitowane przez urządzenia grzewcze. Zastosowanie powłok niskoemisyjnych pełni kluczową rolę w zwiększeniu izolacji termicznej okna.

Więcej na temat okien można przeczytać pod następującymi linkami:

Brama

Poziom izolacji cieplnej, jaki powinna spełniać brama uzależniony jest od aktualnych przepisów. Wraz z rosnącymi wymaganiami dotyczącymi energooszczędności domów współczynnik przenikalności cieplnej ulega obniżeniu. Aktualnie maksymalne U dla bram wynosi 1,5 W/(m2 K) jednak od 2021 roku zgodnie z przepisami będzie on wynosić 1,3 W/(m2 K).

Kiedy garaż zintegrowany jest z bryłą domu warto przemyśleć zakup ciepłej bramy garażowej. Co oznacza ciepła brama garażowa? Przede wszystkim jest ona skonstruowana tak, które „pracują” na bardzo dobrą izolację termiczną. Aby ustrzec się utraty ciepła warto zainwestować w bramę z panelami o grubości 60 mm. Ponadto ciepła brama posiada dodatkowo podwójne uszczelnienie dolnego panela, uszczelnienia międzysekcyjne oraz uszczelkę obwodową, która niweluje mostki termiczne pomiędzy ścianą a kątownikami.

Więcej o autorze

Tomasz Czupryniak
Kierownik Działu Badań i Rozwoju

Z firmą związany blisko 15 lat. Swoją przygodę w organizacji rozpoczął od obszaru magazynu produkcyjnego startującej produkcji stolarki okienno-drzwiowej PCW, przez planowanie wydziału okleinowania i produkcji systemów okiennych. Obecnie nadzoruje badania i rozwój naszych produktów stolarki okienno-drzwiowej z PCW, systemów konstrukcji aluminiowych oraz osłon zewnętrznych. Tutaj zaczynają się prace koncepcyjne nad zmianami w ofercie produktowej, po to żeby zapewnić przyszłym domownikom komfort i korzyści z wyboru optymalnych rozwiązań dopasowanych do rodzaju i lokalizacji inwestycji.