Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
26.09.2023 Tomasz Czupryniak Drzwi

Aranżacja tarasu – o czym pamiętać urządzając taras ogrodowy?

Wiosna w pełni – piękna pogoda zachęca do częstszego przebywania na świeżym powietrzu. A nic tak nie uprzyjemnia relaksu na zewnątrz, jak pięknie i praktycznie urządzony taras. Jeśli jesteś dopiero na etapie

Aranżacja tarasu – zaczynamy od podłoża

Oczywiście zanim jeszcze sięgniesz po konkretny rodzaj nawierzchni, określić musisz wielkość i lokalizację tarasu ogrodowego. Taras przed domem powinien być na tyle duży, aby pomieścić całą Twoją rodzinę. Jeśli masz możliwość aranżacji tarasu na tyle dużego, aby organizować tam towarzyskie spotkania, skorzystaj z takiej szansy i stwórz miejsce, które Twoi goście pokochają.

Aranżację tarasu przy domu zaczynasz od wyboru podłoża. Opcji jest sporo. Najpopularniejsze jest zdecydowanie drewno. Pamiętaj, aby wybrać takie deski, które kolorem korespondują ze stolarką okienną domu – inaczej zafundujesz sobie dekoracyjny bałagan. Ale oprócz drewna możesz sięgnąć także po inne materiały. Coraz chętniej klienci wybierają beton architektoniczny – zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz domu. Nie zapomnij jednak, aby podczas urządzania tarasu pamiętać nie tylko o estetyce, ale także praktyczności swoich wyborów. Dlatego sięgaj po materiały wysokiej jakości, które zagwarantują Ci trwałość nawet w obliczu niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Zadaszenie tarasu – dlaczego warto?

Jeśli aranżując taras przed domem martwisz się wspomnianą pogodą, a zwłaszcza częstymi opadami deszczu, które z jednej strony mogą zniszczyć znajdujące się na tarasie elementy, a z drugiej uniemożliwiać korzystanie z miejsca, rozważ opcję zadaszenia tarasu. Taki pomysł na taras to nie tylko wielka wygoda – nie trzeba bowiem przed każdym deszczem osłaniać tarasowych mebli. To także możliwość korzystania z tarasu ogrodowego przy niemal każdej pogodzie. Problemem nie będzie więc już ani zbyt ostre słońce, ani delikatna, acz nieprzyjemna mżawka. Zadaszony taras zapewni także pewien poziom prywatności w sytuacji, gdy posiadamy sąsiadów, których okna wychodzą na nasz ogród.

Oświetlenie na tarasie – nastrój i funkcjonalność

Jeśli zdecydujesz się na zadaszenie tarasu, to automatycznie gwarantujesz sobie więcej możliwości na aranżację tarasu pod kątem oświetlenia. Taras bez zadaszenia to przede wszystkim oświetlenie boczne (np. kinkiety instalowane na ścianie budynku) lub montowane w podłodze. Ale zadaszony taras to możliwość zamontowania oświetlenia pod dachem – w formie eleganckich reflektorków albo romantycznych lampionów i lampek. Przede wszystkim oświetlenie na tarasie pozwala na korzystanie z niego również po zapadnięciu zmroku. Jednakże odpowiednio dobrane oświetlenie pozwala także na budowanie przyjemnej atmosfery.

Wygodne wyjście – drzwi tarasowe przesuwne

Skoro masz mieć taras, to powinieneś zakupić także odpowiednie drzwi tarasowe. Najpopularniejsze obecnie rozwiązania to modele drzwi tarasowych przesuwnych. Drzwi przesuwne Krispol oferują przede wszystkim:

  • łatwy, niewymagający dużej siły sposób otwierania i przesuwania drzwi tarasowych;
  • niezwykle niski, niemal zlicowany z podłogą próg, który umożliwia korzystanie z tarasu ogrodowego wszystkim mieszkańcom i gościom, także osobom na wózkach;
  • system amortyzacji SOFT CLOSE, który chroni przed przytrzaśnięciem drzwi, wyhamowując ich ruch pod koniec zamykania i umożliwiając łagodne i bezpieczne zamknięcie drzwi tarasowych.

 

W przypadku dużych okien tarasowych i drzwi tarasowych, najlepszym wyjściem jest wybór tych elementów u tego samego producenta, co w przypadku pozostałej stolarki okiennej i drzwiowej. Zagwarantuje to estetyczną spójność. Tworzone na wymiar drzwi tarasowe przesuwne od Krispol to aż 5 lat gwarancji, kilkadziesiąt kolorów oklein i dwa modele do wyboru: drzwi przesuwne FEN HST (z maksymalną szerokością ościeżnicy 6 m i powierzchnią szyby do 14 m2) oraz drzwi uchylno-przesuwne FEN PSK (z maksymalną szerokością ościeżnicy 3 m i powierzchnią szyby do 8 m2).

Chcesz wiedzieć więcej na temat tych dwóch systemów? Zajrzyj do naszego tekstu „Okna otwarte na ogród. Poznaj zalety systemów HST i PSK”.

A może ogród zimowy?

Możesz także pójść w swoim pomyśle na taras przed domem o krok dalej i zamiast tarasu w ogrodzie urządzić taras w domu! Ogród zimowy, bo tak nazywa się ten typ konstrukcji, to przeszklony taras. Stanowiący coś pomiędzy kolejny pomieszczeniem a przestrzenią otwartą, zimowy ogród na tarasie pozwala na podziwianie uroków przyrody w każdą pogodę – również zimą. Dom z ogrodem zimowym to nadal raczej rzadkość, ale nie da się nie zauważyć zalet takiego rozwiązania. Taras ogrodowy w takiej formie z pewnością stanie się ulubionym miejscem domowników.

Martwisz się, że tak wiele przeszkleń przyczyni się do ucieczki ciepłego powietrza z domu? Wystarczy, że wybierzesz energooszczędne rozwiązania. Przeczytaj nasz tekst „Okna energooszczędne – ile dzięki nim zaoszczędzimy?” i „Czy rolety zewnętrzne zatrzymują ciepło?”. Jeśli natomiast obawiasz się, że duże okna będą zachętą dla włamywaczy, tym bardziej pomyśl o dodatkowym montażu zewnętrznych rolet antywłamaniowych. Przeczytaj nasz tekst „Okno z roletą – bezpieczny duet” i sprawdź, jak dodatkowo zabezpieczyć swój dom.

Więcej o autorze

Tomasz Czupryniak
Kierownik Działu Badań i Rozwoju

Z firmą związany blisko 15 lat. Swoją przygodę w organizacji rozpoczął od obszaru magazynu produkcyjnego startującej produkcji stolarki okienno-drzwiowej PCW, przez planowanie wydziału okleinowania i produkcji systemów okiennych. Obecnie nadzoruje badania i rozwój naszych produktów stolarki okienno-drzwiowej z PCW, systemów konstrukcji aluminiowych oraz osłon zewnętrznych. Tutaj zaczynają się prace koncepcyjne nad zmianami w ofercie produktowej, po to żeby zapewnić przyszłym domownikom komfort i korzyści z wyboru optymalnych rozwiązań dopasowanych do rodzaju i lokalizacji inwestycji.