Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
26.03.2024 Marcin Garbaciak Ekspert radzi

6 energooszczędnych rozwiązań dla domu

Regularne podwyżki cen energii i wzrost kosztów ogrzewania skłaniają Polaków do poszukiwania rozwiązań, które pozwoliłyby obniżyć opłaty eksploatacyjne. Nic dziwnego, że coraz więcej inwestorów wykazuje zainteresowanie budownictwem pasywnym. Sprawdź, czym jest dom energooszczędny i jakie korzyści niesie za sobą termomodernizacja nieruchomości.

Dom energooszczędny – co to znaczy i czy się opłaca?

Domy niskoenergetyczne to obiekty, w których zapotrzebowanie na ciepło wynosi mniej niż 80 kWh/m²rok. Uzyskanie tak niskich wartości wiąże się z koniecznością przeprowadzenia kompleksowych prac termomodernizacyjnych, na przykład w zakresie docieplenia przegród zewnętrznych oraz wyeliminowania mostków cieplnych.

Projekty domów energooszczędnych są o wiele bardziej złożone niż plany tradycyjnych obiektów budowlanych. Architekci kładą duży nacisk na optymalne wykorzystanie energii słonecznej, dlatego bryła budynku jest uformowana w taki sposób, aby czerpała jak najwięcej energii słonecznej (bez efektu przegrzania). Dużą rolę odgrywają usytuowanie domów względem stron świata oraz rozkład okien. Aby ograniczyć występowanie mostków termicznych i zmniejszyć stosunek powierzchni przegród do kubatury, budynki mają zazwyczaj prosty i regularny kształt.

Czy budowa domu energooszczędnego opłaca się, skoro wymaga tyle pracy? Tak, taka inwestycja zwraca się już w ok. 7-8 latach.

Co wpływa na energooszczędność budynku?

Budowa domu energooszczędnego wymaga zastosowania rozwiązań technologicznych oraz materiałów budowlanych, które pozwolą ograniczyć straty cieplne do minimum. To inwestycja, która ma stosunkowo krótki okres zwrotu – zwłaszcza jeżeli zdecydujesz się na wdrożenie rozwiązań z zakresu odnawialnych źródeł energii (fotowoltaika + pompa ciepła). Jeżeli chcesz oszczędzać energię elektryczną i realnie ograniczać wydatki związane z poborem ciepła, zainwestuj w projekt domu energooszczędnego dopasowany do Twoich potrzeb, stylu życia i warunków terenowych.

Swój dom wybudowałeś już jakiś czas temu i nie spełnia on norm energooszczędności? W pierwszej kolejności postaw na termomodernizację. Sprawdź, jak otrzymać dofinansowanie na termomodernizację i jak skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

6 rozwiązań zwiększających energooszczędność domu

Inwestorzy, zainteresowani budową domu energooszczędnego, powinni przemyśleć kwestie związane z metrażem, usytuowaniem budynku, wykorzystaniem energooszczędnych instalacji oraz ewentualnym wdrożeniem rozwiązań typu Smart Home. Budynki niskoenergetyczne to coś więcej niż obiekty o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną. Oszczędzanie energii ma związek zarówno z finansami, jak i ekologią. Jeżeli poważnie rozważasz taką inwestycję, koniecznie weź pod uwagę zastosowanie instalacji fotowoltaicznych oraz gruntowej lub powietrznej pompy ciepła.

Czytaj także:

Termomodernizacja mieszkania w bloku – na czym polega?
Zabytkowy dom może być energooszczędny – jak nowocześnie podejść do tematu renowacji?
Nowe klasy energetyczne budynków – jak oceniane będą budynki od 2024?

1. Ocieplone ściany zewnętrzne

Grubość ścian w domu energooszczędnym nie powinna być mniejsza niż 20 cm. Preferowana wartość współczynnika przenikania ciepła wynosi wówczas ok. 0,20 W/(m2K). W przypadku podłóg na gruncie lub nad nieogrzewaną piwnicą wymagane jest położenie izolacji o grubości między 15 a 20 cm. Prawidłowe docieplenie jest niezwykle istotne, ponieważ straty ciepła przez ścianę wynoszą nawet 30%. Z tego względu warto zainwestować w materiały o najniższym współczynniku przenikania ciepła U. Oczywistym wydaje się, że standardy w budynkach energooszczędnych są niebywale restrykcyjne, dlatego rekomendujemy wybór materiałów o współczynniku 0,15 W/m2K.

2. Szczelny i ciepły dach

Nieprawidłowo zaizolowane połacie dachu mogą generować straty energii na poziomie 30%. Z tego względu ważne jest staranne wykonanie konstrukcji. Dobór pokrycia nie mam dużego znaczenia z punktu widzenia energooszczędności, niemniej większość inwestorów sięga po dachówki bądź blachy płaskie w formie paneli z wyprofilowanym rąbkiem łączonym na click. O wiele istotniejsza jest jednak szczelna i gruba izolacja termiczna. Niebagatelne znaczenie ma także forma dachu. W Polsce dominują projekty domów energooszczędnych parterowych z użytkowym poddaszem. Jeżeli chodzi o dachy dwuspadowe, przeważają połacie nachylone pod kątem od 45 do 60 stopni, usytuowane na północ-południe lub północny-wschód i południowy-zachód.

3. Dobrze zaizolowane stropy nad piwnicą oraz podłogi położone najbliżej gruntu

Domy energooszczędne wymagają położenia izolacji we wszystkich przegrodach zewnętrznych, w tym na stropach. Pamiętaj, że główną drogą ucieczki ciepła są stropy nad piwnicami, dlatego ich prawidłowe docieplanie jest koniecznością.

4. Efektywna wentylacja pomieszczeń w domu

Wentylacja to jeden z kluczowych elementów uwzględnianych w projektach domów energooszczędnych. Zanim powietrze z zewnątrz trafi do pomieszczeń, powinno być ogrzane. Jak spełnić ten wymóg? Najlepszym rozwiązaniem będzie montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, która stanowi dopełnienie systemu grzewczego. Dzięki niej świeże powietrze jest ogrzewane ciepłem odzyskanym z powietrza usuwanego z pomieszczeń. Tym sposobem nie tylko zmniejszasz koszty ogrzewania, ale także dbasz o korzystny mikroklimat we wnętrzach.

5. Szczelne drzwi zewnętrzne, brama garażowa i okna

W projektach domów energooszczędnych istotne są nie tylko okna, ale i drzwi zewnętrzne. Wybierając odpowiedni model, zwróć uwagę na współczynnik przenikania ciepła U – im niższy, tym lepiej. W przypadku drzwi wejściowych w domach energooszczędnych, musi być niższy niż 1,0 W/(m²K). Przed zakupem sprawdź, z czego wykonana jest warstwa ocieplenia. Wybieraj wyłącznie drzwi z izolacją w postaci wełny mineralnej, styropianu bądź pianki poliuretanowej. Wymagający inwestorzy, którzy mogą pozwolić sobie na większy wydatek, chętnie sięgają po modele z certyfikatem PHI Dr. Feist Darmstadt lub atestem Instytutu Budownictwa Pasywnego.

6. Właściwe, energooszczędne ogrzewanie budynku

Kolejną ważną kwestią jest ogrzewanie. Wybierając odpowiedni system, zwróć uwagę zarówno na cenę poszczególnych elementów, jak i koszty użytkowania w dłuższej perspektywie czasowej. Projekt domu energooszczędnego powinien uwzględniać efektywne źródło ciepła, które wykorzystuje odnawialne źródło energii. Pompa ciepła oraz panele fotowoltaiczne nie tylko wygenerują oszczędności po upływie okresu zwrotu inwestycji, ale także zapewnią dostęp do ekologicznej energii. Nie jesteś przekonany do OZE? W takim razie rozważ instalację kotła kondensacyjnego. W odróżnieniu od kotła konwencjonalnego pobiera mniej paliwa, wytwarzając takie same ilości ciepła.

Rozwiązania zwiększające energooszczędność domu

Który sposób na oszczędzanie energii jest dla Ciebie?

Oszczędzanie energii elektrycznej powoli staje się standardem. Coraz więcej inwestorów poszukuje rozwiązań pozwalających ograniczyć wydatki na ogrzewanie i zyskać niezależność energetyczną. Adaptując dom zgodnie z wymogami budownictwa pasywnego, możesz w niedługim czasie zauważyć, że opłaty eksploatacyjne uległy zmniejszeniu. W dłuższej perspektywie przyniesie to oszczędności, a w konsekwencji – zwrot inwestycji.

Więcej o autorze

Marcin Garbaciak
Menadżer ds. Szkoleń

Z firmą związany już od ponad 19 lat. Rozpoczynał swoją karierę w firmie jako Regionalny Szef Sprzedaży, pod jego skrzydłami było większość regionów na terenie Polski. Zdobyte doświadczenia zaowocowały nie tylko świetną znajomością całego spectrum produktów z portfolio KRISHOME, ale i awansem na stanowisko szkoleniowca.