Wyceń bramę garażową Zamów katalog
Znajdź swój salon

Użyj obecnej lokalizacji

Zobacz więcej
Pokaż wybrany
Zobacz listę wszystkich salonów
26.09.2023 po Okna

Architektura bez barier. Przestrzenie tworzone z myślą, aby żyło się lepiej.

Budownictwo i architektura bez barier to terminy, które powinny dotyczyć wszystkich obiektów – zarówno publicznych, jak i prywatnych. Mowa tu nie tylko o urzędach, szpitalach czy szkołach, ale także o budownictwie mieszkaniowym, które trzeba dostosować do potrzeb osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Oto kilka rozwiązań, które pomagają zlikwidować bariery każdej przestrzeni.

Wejdź do domu – łatwo i bezpiecznie

W domu bez barier drzwi wejściowe powinny być w pełni zautomatyzowane. Nowoczesne rozwiązania z zakresu automatyki drzwiowej umożliwiają łatwą kontrolę nad wejściem do domu i ułatwiają dostęp osobom starszym i dzieciom. W drzwiach można zamontować nadajniki zdalne, czytnik linii papilarnych – umożliwiający szybki i wygodny dostęp do domu wszystkim członkom rodziny lub wizjer elektroniczny – znacząco poprawiający widok za drzwiami, sprawdzający się idealnie dla rodzin z dziećmi i osobami starszymi.

Nowoczesne drzwi wejściowe to synonim pełnego bezpieczeństwa i gwarancji spokoju. To również najwyższy komfort użytkowania. Lekkie przekręcenie klucza lub stuknięcie w klamkę wystarczy, by praktycznie bez żadnego wysiłku otworzyć drzwi i wejść samodzielnie do domu.

Wyjdź na ogród – bez wysiłku i bezkolizyjnie

Przenikanie się przestrzeni wnętrza i zewnętrza domu jest możliwe między innymi dzięki przeszkleniom w rozmiarze XXL. Systemy przesuwne dają ogromne możliwości aranżacyjne. Tafla szkła między salonem a tarasem powoduje, że te dwie przestrzenie stają się jedną. Czy to salon w ogrodzie, a może ogród w salonie? Bez znaczenia. Ważne by było jasno i wygodnie, aby żyło się lepiej!

Rozwiązaniem wspomagającym osoby słabsze ruchowo lub z niepełnosprawnościami jest  HS LiftUnit, stosowany w drzwiach tarasowych w systemie HS bez napędu. Dzięki niemu dla mniej sprawnych użytkowników wyjście na taras czy do ogrodu nie będzie wiązało się z praktycznie żadnym wysiłkiem.

Mechaniczne poruszanie masywnych drzwi bez napędu może być trudne, a dla niektórych domowników niemożliwe. HS LiftUnit sprawia, że drzwi podnoszono-przesuwne otwiera się nawet o połowę lżej niż dotychczas – z łatwością otworzą je więc osoby słabsze i starsze.

Pokonaj próg – nie patrząc pod nogi

W drzwiach podnoszono-przesuwnych możliwe jest całkowite zlikwidowanie progu. W przypadku drzwi wejściowych progi drzwiowe konstruowane są tak, aby tworzyły jedną płaszczyznę z podłogą, a tym samym uławiały wchodzenie osobom starszym, a także wjazd osobom na wózkach.

Podobnie można zlikwidować próg w przypadku drzwi tarasowych w systemie HS. Takim rozwiązaniem jest próg termoizolacyjny, zlicowany z poziomem podłogi, który nie tworzy kolizyjnych barier. Dzięki niemu osoby starsze, mające problem z chodzeniem, osoby poruszające się na wózku inwalidzkim lub małe dzieci nie są narażone na upadek w wyniku najechania na wysoki próg lub potknięcia się o niego.

Wszystkie opisane rozwiązania są uniwersalne – można je zastosować zarówno w domach jednorodzinnych, urzędach czy szpitalach. Architektura bez barier to przede wszystkim architektura inteligentna, którą można dostosować do potrzeb użytkowników i wspomóc ich w dążeniu do jak największej samodzielności. Dbałość o tworzenie przestrzeni bez barier to wciąż rosnący trend w budownictwie, który bez wątpienia będzie zyskiwał na wartości.